HIT LÉTA – SLUNEČNICE
Slunečnice je květina, která u nás za poslední dobu zaznamenala skutečně převratné změny a právem se z ní stává stále oblíbenější ozdoba našich zahrádek. Slunečnici, jakožto polní plodinu, zdá jistě každý. Slunečnicová pole jsou nejen zdrojem kvalitního oleje, ale také půvabným doplňkem krajiny. Slunečnice však nepatří jen na pole, ale také do zahrady.
Již naše babičky objevily půvab slunečnic a vysazovali je do svých předzahrádek. Pro okrasu se samozřejmě dá pěstovat i polní slunečnice, ale proč se omezovat, když výběr je v dnešní době opravdu široký. Za několik málo let šlechtitelé skutečně odvedli pěkný kousek práce a slunečnice už dnes nemáme jen žluté a velkokvěté. Nějaké precizní škatulkování však nemá cenu, protože druhů je opravdu hodně. Pouze pro přehlednost si slunečnice rozdělíme na typy s jedním stonkem a slunečnice větvené. Z každé skupiny si představíme ty opravdu nejzajímavější:
OBROVSKÁ - tato slunečnice dorůstá 2-3 metrů, má silný nedělený stonek a velké zlaté květy. Podobné ji jsou RED SUN, VELVET QUEEN a CHIANTI, které se liší barvou. Květ je totiž krásně červený.
TEDDY BEAR – je velice zajímavá žlutá odrůda. Dorůstá pouhých 60 centimetrů a její velikou předností je plnokvětost.
Další skupinou jsou slunečnice s děleným stonkem. Předností je hned několik: Tím, že mají více stonků, kvetou postupně a zahrádku budou zdobit po několik týdnů.
Slunečnice netvoří pyl a tak se z nich mohou těšit I alergici. Absenci pylu oceníme také v případě, když slunečnice dáme do vázy doma na stole. Sypající se pyl nezašpiní květy ani ubrus. Sem můžeme zařadit třeba JADE F1, sterilní bezpylová slunečnice s bílozelenou barvou květu. Je to barva skutečně nová a unikátní u jednoletých slunečnic. Květy jsou menší, postupně nakvétající na větvící rostlině vysoké 120 – 140 cm. LEMON AURA F1 je poloplná slunečnice s velmi dlouhou dobou kvetení. Citronově žlutá soukvětí mají plný střed a delší korunní plátky na okraji terče. Představují ideální slunečnice k řezu. Okouzlí zajímavým typem květu. TERRACOTA F1 má sametové květy v odstínech barvy mědi. Množství postupně se rozvíjejících květů na větvících rostlinách je rovněž bez pylu. DWARF GAILARDIA F1 je nízká (60 cm) větvící odrůda s květy typu gailardie. Korunní plátky mají po rozkvětu střední prstenec měděně hnědé barvy se žlutými okraji. Tato odrůda také netvoří pyl. SONJA je špičkovou holandskou odrůdou určenou do zahrady a hlavně k řezu květů do váz a k sušení. Na větvící rostlině nese menší květy s černým středem a kratšími, jasně oranžovými korunními plátky.
POUŽITÍ
Slunečnice se hodí nejen pro soliterní výsadby, ale i na ucelené skupinky k sušení a k řezu. Ve váze vydrží bez problému i týden.
PĚSTOVÁNÍ
Slunečnice je rostlina vhodná i pro úplné začátečníky. Nevyžaduje žádné speciální předpěstování doma na okně nebo ve skleníku, semínka se sejí přímo do země. Určitě ale počkáme, až zem bude dostatečně prohřátá, každý rok je jaro jiné, ale obecně by se dalo říci, že vhodná doba pro výsev je konec dubna. Vyséváme do tzv. hnízd, kdy do jamky vložíme 2 – 3 semínka, podle toho jak vyklíčí, vyjednotíme semenáčky tak, aby z každé jamky rostla jen jedna rostlina. Vhodná vzdálenost rostlin je velmi individuální, řídíme se podle toho, jaký kultivar vyséváme. Doporučený spon najdeme na zadní straně sáčku. Určitě si dejte při volbě vhodného stanoviště pozor a slunečnicová semínka vysávejte jen na opravdu slunném místě, sám název slenečnice si o to říká. Ve stínu by se slunečnice vytahovala, chřadla a málo kvetla. Také je dobré pamatovat na oporu, často se na ni zapomíná a pak může dojít až ke zlomení rostliny. Použití opory se však týká jen vysokých odrůd u nízkých nebezpečí nehrozí. Poslouží nám jakákoliv tyč nebo kůl, ke kterému slunečnici vyvážeme.
BONUS
Zajímavostí slunečnic je heliotropismus. Nejedná se o nic jiného, než o schopnost květů točit se za sluníčkem. Tento zajímavý rys se týká všech druhů slunečnic, i těch nejdrobnějších.
FOTOGALERIE
Slunečnice Pacino
|
Slunečnice Helianthus annuus Double Dandy
|
Slunečnice Helianthus annuus Teddy Bear
|
|