RAJČATŮM TEPLÉ POČASÍ PROSPÍVÁ

1380.jpg

Rajčata patří k nejpěstovanějším plodinám. Několik rostlin nesmí chybět snad na žádné zahrádce. Letos i přes chladné počasí v době výsadby příliš optimistické prognózy nedávalo, následné teplé počasí rostliny pak zrychlilo nejen tempo růstu rostlin, ale i vývoj a dozrávání plodů. Pěstování rajčat má v našich klimatických podmínkách dlouholetou tradici a je zcela opodstatněné. Plody jsou vynikající přílohou k řadě pokrmů, surovinou k jejich přípravě a v neposlední řadě se konzumují především v syrovém stavu.


V průběhu vegetace pravidelně vyštipujeme boční výhony a jediný hlavní výhon vyvazujeme k opěrné konstrukci.Po dosažení 6. vijanu rostlinu zaštípneme za listem, který se nachází nad tímto vijanem. Docílíme tím dozrání všech plodů do ukončení vegetace. Obávanou chorobou je pro rajčata plíseň bramborová. Ta se však ve větší míře zatím letos, vzhledem k teplému a suchému počasí neprojevila. Proto se také doposud přistupovalo k postřikům pouze v malé míře a především jako preventivní opatření ale již začátkem vegetace.Změna počasí, především ale nástup nízkých teplot a srážky by tak znamenaly pro mnohé porosty ukončení vegetace.

Přesto, nedostatek vody, rychlé dozrávaní plodů a jejich násada však přinášejí některé fyziologické závady, které nemají podstatný vliv na výši úrody.Mezi nejčastěji diskutované patří v letošním roce svinování listů,poruchy opylení, nedostatek vápníku a sluneční úžeh.

Svinování listů - nejnápadnějším jeho projevem je výskyt v celém porostu, tedy ne u ojedinělých rostlin. Svinuté listy jsou zcela zdravé, normálně vyvinuté, bez známek škůdce či chorob. Svinování postihuje především starší spodní listy. Výskyt je pozorován jak u skleníkových tak polních rajčat. Je možné pozorovat určité rozdíly v odrůdách. Projevuje-li se tedy svinování popsaným způsobem, nejde o žádnou chorobu ani škůdce, ale o fyziologickou poruchu.Vznik svinování listů je přičítán náhlému zbavení vegetativní hmoty rostliny, které naruší přísun živin do listů. Dochází k tomu především po silném vyštipování postranních výhonů, zejména u bujně rostoucích rostlin.Svinování je také obzvláště výrazné po radikálním zkrácení hlavního výhonu, pro zvýšení ranosti a dozrávání. Pokud dochází ke svinování zcela zdravých listů ve vrcholových částech rostlin, příčinou je dočasný nedostatek vody.Po zálivce se listy opět narovnají.Rostlina se svinutím listů brání před vypařováním vody. Ke svinování listů vede i příliš silné sluneční záření. Proto se listy svinují méně ve stínu než na slunci. latí - zálévat méně často, ale vydatně.

Zvláštní poruchou, kterou způsobuje nedokonalé opylení květů je vznik výrůstků na plodech, které jsou nejčastěji špičaté, a vytvářejí se od stopky. Některé plody vypadají jako by měly rohy. Poruchy se vyskytují při nadměrné násadě květů, nadměrném pohybu vzduchu a především při vysokých teplotách.

Fyziologická nekróza květního konce plodů rajčat i paprik je vyvolána deficiencí vápníku v půdě. Za vlhkého počasí jsou nekrotické skvrny šedé, mokré, někdy druhotně pokryté saprofytickými houbami. Za sucha skvrny zasychají, jsou vpadlé až černé. U paprik může být nekrotizována celá špička plodu, nebo se mohou vyskytovat okrouhlé skvrny, které jsou ale zpravidla na koncové části plodu, nikdy je však nenajdeme na polovině blíže ke stopce. U rajčat se velmi často projevuje zmíněný deficit při pěstování v nádobách.

V období veder, kdy vysoké teploty překračují přes 30C, může u plodů, které nejsou chráněny listy, dojít k popálení sluncem. Příznak je velmi nápadný, na straně ke slunci je část plodu zbarvena světle žlutě až bíle, původní červená barva plodu se ztrácí, plody se přestávají vyvíjet. Chuť plodů se mění, skladovatelnost je minimální. Pokud hrozí nebezpečí poničení plodů slunečním zářením, vyplatí se alespoň na poledne nechráněné plody stínit.

Důležitým předpokladem dobré sklizně je výběr odrůdy. Tuzemský sortiment nabízí celou řadu odrůd, pěstitelé mají většinou odrůdy osvědčené, které se jim léta daří. Upozorníme proto na ty, které si vedou v letošním extrémním létě nadmíru dobře:

1.Uragan F1 – velmi raný hybrid určený pro studené rychlení a polní pěstování. Rostlina je středně vzrůstná, plody jsou kulovité, jasně červené a dorůstají hmotnosti 110 až 135 g. Díky mírné žebernatosti jsou velmi odolné proti praskání. Vyniká chuťovými vlastnostmi. Vzhledem k ranosti je odrůda vhodná i pro pěstování ve vyšších polohách ve fóliových krytech.

2. Tornádo F1 – poloraný hybrid s univerzálním využitím. Vhodný pro skleníky, foliovníky i polní pěstování. Plody kulovité, hladké, pevné, střední až velké. Nemá zvláštní požadavky na agrotechniku.

3. Start F1- raný velmi výnosný hybrid, vhodný pro polní pěstování, ale i k rychlení. Plody lesklé, pevné, ploše kulovité, středně velké, tmavě červené, šťavnaté, výborné chuti. Snáší výkyvy počasí.

4. Tipo F1- univerzální poloraný hybrid typu Tornado. Plody jsou menší, ale pevné a nepraskavé ani v době déle trvajícího deštivého počasí.

5. Orfea – odrůda se vyznačuje raností, s možností venkovního pěstování. Plody jsou kvalitní sytě červené, sladší, aromatické, trvanlivé. Rostlina se vyznačuje značnou odolností plísni bramborové.

Na vyjímečné a nezaměnitelné chuti a vůni zralých rajčat se podílí téměř 400 chemických látek. Většina z nich se ale nesoustředí v samotném plodu, ale v zelených částech rostliny. Nejvíce aromatická a tedy i nejchutnější jsou proto rajčata, která se sklízejí v celých vijanech nebo alespoň se stopkou. Sklizeň celých vijanů je starou italskou tradicí, která proniká i k nám, a právě na dovozových plodech, hlavně v zimním období, vidíme celé hrozny . Sklizeň celých vijanů umožňuje vyšlechtění tzv. long-life odrůd, kde plody dozrávají téměř současně, a ty které uzrají jako první nepřezrávají ale zůstávají stále tuhé a lahodné. Starší zavedené odrůdy dozrávají postupně a zrající plody rychle mění kvalitu k horšímu. Navíc sklizeň zralých plodů podporuje růst a zrání plodů dalších. Zajímavou novinkou pro naše pěstitele je jistě zjištění, že kromě dovozových odrůd (nejžádanější doposud Partner F1) je do sortimentu zavedeno několik odrůd long-life typu z tuzemské provenience. Jako nejvýkonnější všemi parametry se ukazuje odrůda Pedro F1, jejíž osivo je již od loňského roku k dostání v našich specializovaných semenářských obchodech.

1381.jpg Rajčata v malém domácím skleníku

1382.jpg Rubinek

Foto autorka textu                www.praha-fotografka.cz

Klíčová slova

rajče

Diskuze

Přidat příspěvek do diskuze

 
Receptář prima nápadů +420 605 55 35 35

WEB provozuje výrobce TV Receptáře prima nápadů

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11,

180 00 Praha 8 - Libeň

www.friendly-production.cz

receptar@friendly-production.cz

Hobby portál Telereceptář

Doprovází televizní hobby

pořady

info@telereceptar.cz

Profil na Facebooku 

Profil na Twitteru

Ceník inzerce na tomto webu

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11

180 00 Praha 8 - Libeň

Ceník inzerce v PDF ke stažení ZDE

Objednávky přijímáme na

inzerce@telereceptar.cz