ZAHRADNÍ INSPIRACE ... ZEĎ V ZAHRADĚ
Není tomu tak dávno, co mě při odborné konzultaci s jedním klientem na jeho zahradě u rodinného domku v Černošicích jedna skutečnost velmi zaujala a zároveň přiměla k zamyšlení... Byla jsem totiž pozvána na zmíněnou zahradu, abych odborně poradila, jak se vypořádat se…ZDÍ.
Zní to možná trochu humorně, ale bylo tomu skutčeně tak. Samotným domkem bylo zrekonstruované hospodářské stavení a zahrada byla uprostřed dvora v atriovém stylu. Majitelův největší problém byly právě ony zdi kterými byl prostor obehnán. Obával se kompetní rekonstrukce zdí a neustále mě přesvědčoval, že je potřeba je „nějak „ maskovat. Pokud i Vás trápí podobný „pseudo“ problém, zapomeňte na něj, vždyť taková zeď je pro zahradu přínosem a ne problémem.
Formy zdí mohou být na zahradě různé. Nemusí se jednat přesně o nastíněnou situaci zemědělské usedlosti. Na zahradě můžete najít zeď která patří sousedům nebo jejich vysoký plot, do zahrady může zasahovat i zeď vašeho vlastního domu, zahradního domku, kůlny nebo chléva. Všechny tyto plochy jsou pro Vás velké plus a nesnažte se je za každou cenu něčím „zakrýt“, zatarasit je hradbou listnatých nebo jehličnatých keřů.
Plochy zdí jsou totiž ideálním tvůrčím materiálem, plochou, kde můžete uplatnit svoji fantazii a kreativitu. Představte si zeď jako obraz, jako plátno malíře nebo stránku grafika.
Jediným případem, kdy bude lépe od zkrášlovacích a dekoračních snah upustit, bude v případě, že taková zed patří sousedovi, který s vámi není v nejlepší harmonii a sousedské vztahy skřípou, pak bude opravdu lepším řešením předsadba zeleně.
Trochu jinou kapitolou je budování zdí v zahradě uměle, dodatečně. Toto řešení s oblibou používají zahradní architekti a projektanti po celém světe. Samozřejmě, prvním krokem je pochopit a uvědomit si jejich nesporný klad. Něco jsme si už pověděli v úvodu tohoto článku, ale pojďme se podívat na celou věc ještě trošku víc do hloubky. Každý zahradní prostor a to i ten úplně malý by měl splňovat určité funkce. Na jedné části zahrady chceme mít posezení -krb nebo zahradní gril. Na další pak koutek k odpočinku a nerušené relaxaci. Také děti, zejména ty menší chtějí svoje místečko a je potřeba pro ně vybudovat nějaké místo, které je zabaví – pískoviště, houpačka, apod. Každý z nás má jiné požadavky a jiný životní styl. Nároky na funkce zahrady se od jednotlivce liší a každá zahrada by měla být „šitá na míru“ svému majiteli. Vraťme se ale k oněm prostorům, koutkům s odlišnou tématikou. Jak oddělit terasu, kde se scházíme s rodinou a přáteli k posezení nebo k dobrému jídlu a „koutek“ s jinou funkcí? Jde to všelijak – pohledovou stěnou záhonu, treláží s popínavou rostlinou, nebo zdí. Ano a uvědomte si prosím, že právě zeď se nejlépe hodí do malých zahrad, protože zabírá velmi málo místa. Pro dělící záhon s rostlinami počítejte s nejmenší šířkou kolem dvou metrů, taková dělící zed, spotřebuje jen 30 cm. Další variantou oddělení může být třeba živý plot, ale zejména ten z jehličnanů pomalu roste a z listnáčů zase neplní svůj účel celoročně, protože v zimě listy opadají. Nijak netvrdím, že zeď je jedině to nejlepší řešení, vždy je potřeba zvážit více aspektů, ale je dobré o této možnosti vědět trochu si jí přiblížit.
|
|
Foto autorka textu : www.praha-fotografka.cz