VĚNUJME POZORNOST VÝŽIVĚ LISTOVÉ ZELENINY
Hnojení průmyslovými hnojivy je dnes předmětem velké diskuze. Roli zde hrají hlediska ochrany životního prostředí, zvláště pak mínění, že potraviny vyprodukované pomocí minerálního hnojení jsou údajně nižší kvality. Je to milný názor, pramenící z nevhodného výběru a dávek hnojiv.
Kvalitní průmyslová hnojiva zajišťují optimální růst a tím také dokonalý zdravotní stav bez nežádoucích houbových chorob, které jsou zdrojem nebezpečných mykotoxinů. Velice oblíbená listová zelenina zahrnující druhy z čeledi hvězdnicovitých ( salát hlávkový, salát ledový a štěrbák zahradní), merlíkovitých (špenát) a brukvovitých ( čínské zelí) má střední nároky na živiny.
Vyplatí se věnovat pozornost vápnění, neboť nedostatek vápníku vyvolává u listových zelenin poruchu růstu vývoje. V důsledku kyselé půdní reakce se u salátu objevují poruchy na listech, u špenátu vyvolává zvýšený obsah kyseliny šťavelové v rostlině a tím tvorbu žloutnoucích a natrpklých listů. Listová zelenina by se měla pěstovat ve vyvápněné půdě v předchozí trati, i když některé druhy ( např. špenát) snášejí čerstvé vápnění.
Při dodávání dusíku je nutné respektovat schopnost listových zelenin nadlimitně kumulovat nitráty. Při přehnojení dusíkem dochází k bujnému růstu, tvoří se řídká a vodnatá pletiva. Naopak při nedostatku se snižuje tvorba chlorofylu a například saláty špatně tvoří hlávky.Z dusíkatých hnojiv je vhodné použití močoviny nebo ledku amonného s vápencem. Aplikace se provádí jednorázově před začátkem vegetace.
Dobrý obsah přístupného fosforu v půdě je důležitou podmínkou úspěšného pěstování listových zelenin. U salátu zaručuje jeho ranost, dobrou barvu a vysoký obsah lecitinu. Z hnojiv jsou nejvhodnější všechny druhy superfosfátu, které je nutno zapravit do půdy na jaře před setím nebo výsadbou. Vzhledem k nízkému obsahu těžkých kovů, zejména kadmia, je ideální použití superfosfátu Kola.
Na draslík je vysoce náročná špenát. Jeho dostatečná zásoba v půdě zvyšuje kvalitu sklizně. Salát v podmínkách s nedostatkem draslíku tvoří špatné hlávky, má zkadeřené listy a je méně odolný vůči nízkým teplotám. Z minerálních hnojiv je vhodná draselná sůl 60 % granulovaná i prášková a chlorid draselný 60 % práškový. Vzhledem k vyšším nárokům špenátu na hořčík je možné doporučit Kamex. Toto hnojivo je vhodné rovněž do podmínek s deficitem hořčíku. draselná hnojiva se zapravují do půdy při jarní předseťové přípravě pozemku.
Listová zelenina patří k velmi citlivým druhům na těžké kovy v půdě a ve zvýšené míře je přijímá a kumuluje v nadzemních částech, především pak špenát a salát. Stejným způsobem pak může kvalitu ovlivnit i znečistěná atmosféra. Zvláště patrné je to u kadmia a olova, které rostliny ve zvýšené míře přijímají ze vzduchu.
Mezi zahrádkáři jsou samozřejmě velice oblíbená hnojiva speciální. Pravdou je, že pro listovou zeleninu, zatím, není na trhu. Rozhodně se ale vyplatí použití hnojiv kombinovaných, jako je NPK, Lovofert nebo Cererit. Tato granulovaná hnojiva se zapravují do půdy před setím a výsadbou. Kombinované hnojivo Kristalon start pak můžeme bez obav aplikovat zálivkou během vegetace.