SEZÓNA KLÍŠŤAT SKONČILA, PŘEČTĚMĚ SI JAK NA NĚ PŘÍŠTÍ ROK
Klíšťata nás trápí od jara až do pozdního podzimu.Nejen nás, ale velmi často napadá naše čtyřnohé miláčky. A především podle nich můžeme neomylně zaznamenat první výskyty. Příroda je klíšťat opravdu a je na nás, abychom jim dokázali čelit.
Kde všude číhá
Klíšťat existuje mnoho druhů, ale u nás je nejrozšířenější klíště obecné. Tento parazit potřebuje ke svému životu krev. Na svou kořist číhá v trávě a na keřích nejčastěji v nadmořské výšce do 800 metrů. Klíšťata milují vlhkost vzduchu, která je pro ně nejideálnější ve výšce do jednoho metru nad zemí, proto se vyskytují spíše v níže položené vegetaci.
Přisaje se jako klíště
Pokud nejste dostatečně vyzbrojeni proti klíšťatům, můžete pocítit na své kůži jeho kusadla (tzv. čelistní makadla), ale zpravidla až v okamžiku po zavrtávání. Pomocí předních párů končetin vyhledá svého hostitele. Ty jsou totiž citlivé na teplo. Klíště si vybírá ke svému přisátí místa na těle s tenkou kůží, kde se nestřetává kůže s oděvem a my nemáme možnost jen tak na dané místo dosáhnout. Zpočátku ho necítíme, protože do ranky vpouští své sliny, aby se krev nesrážela a mohlo tak hodovat delší dobu. Teprve za nějakou chvíli je možné cítit svědění či mírné pálení, které nás dovede k místu, kde se klíště přisálo.
Jak zatočit s klíštětem
Na způsob nejlepšího odstranění klíštěte se mohou vést polemiky. Někteří doporučují klíště zadusit pomocí mastnoty a poté jej vytáhnout proti směru hodinových ručiček. Dnes se doporučuje viklavý způsob odstranění klíštěte, protože metoda otáčení nemá své opodstatnění. Také zakápnutí olejem nebo mastí klíště sice zadusí, ale zároveň klíště vyvrhne obsah střev i s potenciální nákazou do rány. Nově se doporučuje na místo přisátého klíštěte použít roztok mýdlové vody a teprve až po vytáhnutí klíštěte dezinfekční prostředek – peroxid, ajatin, jodovou tinkturu či alkohol. Klíště uchopíme pomocí tupé pinzety opatrně co nejblíže k pokožce. V žádném případě na něj nesmíme sahat holýma rukama, protože jeho výkaly nás mohou infikovat . Vikláním do stran ho opatrně odstraníme a ranku dezinfikujme. Pokud se vám přihodí, že se klíště nepodaří odstranit celé, doporučuje se místo potřít antibiotickou mastí. Vyplatí se však ihned vyhledat lékaře, který chirurgicky odstraní zbytky klíštěte. To platí i v případě, kdy je klíště mrtvé a nemůže se pustit, proto se ho nesnažte vytáhnout.
Místu přisátí se vyplatí věnovat pozornost
Klíšťata přenášejí nemoci, které není radno podceňovat. Jedná se o klíšťovou encefalitidu a lymeskou boreliózu. Klíšťová encefalitida je infekční virové onemocnění napadající mozek a mozkové blány. Česká republika je dlouhodobě zemí s nejvyšším výskytem klíšťové encefalitidy v Evropě. Infikovaná klíšťata se na území naší republiky vyskytují v hojném množství nejen v lesích, ale stále více také v městských parcích, horských oblastech či v okolí vodních toků.
Příznaky nakažení lymskou boreliózou jsou různé. U odolnějších jedinců mohou být příznaky velice mírné, až nepatrné. Ve většině případů však mezi hlavní příznaky patří červená skvrna, která se objeví v místě přisátí klíštěte zhruba 14 dní až měsíc po nakažení. V menší míře se může skvrna ztratit a objevit se na zcela jiném místě těla. Skvrna bývá většinou ve velikosti kolem 5 cm nebo i větší a provází ji svědění pokožky. Mezi pozdější příznaky boreliózy, především pak pokud není nemoc léčena, patří různé neurologické potíže, celková unavenost, bolesti zad, závratě, nepravidelný srdeční rytmus, bolesti svalů a kloubů a další.
Míra nakažení klíšťat je různá, závisí na jednotlivých regionech. V místech s vysokým výskytem nakažených jedinců, je dobré nechat se preventivně očkovat. Pokud ale zjistíte jeho přítomnost na svém těle, co nejdříve ho odstraňte, aby jste minimalizovali možnost nakažení. Místo po vytažení ještě několik dnů kontrolujte, zda se náhodou neobjevilo zčervenání, otok, či bělavé zabarvení v místě vpichu. Nepodceňujete ani horečku nebo jiné neobvyklé příznaky. V takových případech neprodleně navštivte lékaře.
Vyzbrojte se proti klíšťatům
Před návštěvou přírody se doporučuje vybavení oděvem s dlouhými nohavicemi a rukávy. Vyplatí se také vysoké boty a dlouhé ponožky. Na světlejším oděvu můžete také pohledem lépe kontrolovat lezoucí klíšťata a ihned je odstranit. Oděv i kůži byste měli ošetřit repelentem odpuzujícím hmyz a klíšťata. Odpuzuje je také pach vitamínů skupiny B. Po procházce se nezapomeňte prohlédnout. Před klíšťovou encefalitidou zůstává stále nejlepší ochranou očkování.
Nejčastější místa výskytu klíšťat
Nejznámější endemické oblasti jsou v jižních Čechách podél řek Vltavy a Malše, oblast přehrad Lipno, Orlík, Slapy, poříčí Berounky a Sázavy, přehrady ve Slezsku a u Brna. Mezi další známé oblasti patří severní částí okresů Bruntál a Opava. Nejvíce případů zasažení klíšťovou encefalitidou pochází z jižních Čech, nicméně možnost nakažení je prakticky kdekoliv.