PĚSTUJEME DŘÍNY - JEDLÉ I OKRASNÉ

1923.jpg Pěstujeme dříny - jedlé i okrasné

Pod názvem dřín si můžeme představit jak nádherně kvetoucí solitéru, tak i ovocnou dřevinu. Dřínů /Cornus/ je velké množství druhů a ať vyberete okrasný, nebo ovocný typ, nikdy nebudete zklamáni. Úplně nejlepší je ovšem vysadit na zahradu oba druhy dřínů, pro užitek i pro parádu.

Podíváme se nejprve na jedlé dříny, jejichž hlavní doba působnosti nastává právě teď, v době zralosti plodů, kdy jsou keře obaleny množstvím karmínově červených peckoviček - dřínků.

Dřín je malý stromek nebo keř s rozložitým růstem a výškou kolem 4-6 metrů. Pochází z jižní Evropy a části západní Asie. Kvete velmi brzy z jara, před vyrašením listů, několik týdnů před zlaticemi a představuje jeden z nejraněji kvetoucích keřů vůbec. Kvetoucí dříny doslova prozáří monochromatickou barevnost začínajícího jara. Jednotlivé květy jsou sice malé, ale je jich tolik, že připomínají jednu velkou zlatou kytici

Péče o dřín je velmi jednoduchá. Snáší téměř jakoukoli půdu, i těžké jílovité, ale nejlépe mu bude, v bohaté, vlhké, ale dobře odvodněné půdě. Vyberte pro něj místo na plném slunci, tak se později dočkáte bohaté sklizně sladkých plodů. Při výsadbě pamatujeme na to, že zralé dřínky rády opadávají a na zpevněné cestě nebo terase nebudou rozšlapané plody vypadat moc dobře, ideální stanoviště bude v trávníku nebo v keřové skupině.

K dobrým vlastnostem keře patří i jeho adaptabilita a extrémně dlouhá životnost.

Dřínky mají příjemnou, sladkokyselou chuť. Obsahují velké množství vitamínu C, antioxidantů a minerálních látek. Zpracovat se dají na marmelády, ovocná vína, džemy, šťávy a kompoty. Na Slovensku se z nich připravuje alkoholický nápoj – drienkovica, v Rusku je to dernovka. V Turecku se plody dřínu přidávaly do osvěžujícího ovocného nápoje šerbetu.

Ovoce se také užívalo k výrobě dortů, cukroví a bonbónů a dokonce jako náhražka oliv.

V japonské medicíně platil dřín za „prodlužovač života“ a byl součástí „léku osmi chutí“, známého již od 3. století našeho letopočtu.

Speciálně pro sklizen byly vyšlechtěny dva kultivary „Devín“ a „Titus“, které dávají plody větší a chutnější.

Okrasné dříny právem patří k nejkrásnějším kvetoucím soliterám. Jejich květensví jsou podepřena velkými listeny a vzhledem se velmi podobají plaménkům /Clematis/

Ke krásným druhům patří například dřín květnatý /Cornus florida/ nebo dřín japonský /Cornus kousa/. Světle růžové květy dřínu květnatého se objevují v květnu, na podzim keř upoutá ještě jednou intenzivním červeným zbarvením listů.

Z hlediska náročnosti pěstován jsou okrasné druhy dřínů náročnější na podmínky stanoviště. Vyžadují chráněné místo a kyselou, živnou půdu s dostatečným vláhovým režimem. Dříny nemají rádi přesazování, proto jim místo vybíráme pečlivě a s rozmyslem.

V lesích Severní Ameriky roste nejvyšší druh, dřín Nuttalův /Cornus nuttallii/. Jeho květy jsou bílé.

K rodu Cornus patří i dobře známé svídy, které představují rozšířené podrostové keře. Velké oblibě se těší nejen díky své nenáročnosti, ale také díky krásnému zbarvení mladé kůry, které může být, červené, oranžové, zlaté nebo zelené. Mnohé kultivary navíc mají zajímavě barevně panašované listy.

Zajímavostí pro nás bude i bylinný dřínek – dřín švédský /Cornus suecica/, se kterým se můžeme setkat v Severních částech Evropy. Tento nizoučký druh najdeme nejčastěji v lese, kde tvoří husté koberce.

Klíčová slova

dřín

Diskuze

Přidat příspěvek do diskuze

 
Receptář prima nápadů +420 605 55 35 35

WEB provozuje výrobce TV Receptáře prima nápadů

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11,

180 00 Praha 8 - Libeň

www.friendly-production.cz

receptar@friendly-production.cz

Hobby portál Telereceptář

Doprovází televizní hobby

pořady

info@telereceptar.cz

Profil na Facebooku 

Profil na Twitteru

Ceník inzerce na tomto webu

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11

180 00 Praha 8 - Libeň

Ceník inzerce v PDF ke stažení ZDE

Objednávky přijímáme na

inzerce@telereceptar.cz