PŘEDJARNÍ OCHRANA OVOCNÝCH STROMŮ
Bohužel je skutečností, že chorob a škůdců v zahradách přibývá, a proto se většinou při pěstování ovoce neobejdete bez chemických postřiků. Zanedlouho nastane doba vhodná pro aplikaci chemických postřiků.
Aby jich bylo co nejméně a byly účinné, je potřeba začít včas a dodržovat termíny ochrany, jedině tak máte šanci na zdravou úrodu. Přestože v březnu bývá teplých dnů pomálu, škůdci a choroby už mají zimní spánek za sebou a chystají se vyrazit do nové sezony. Proto je nutné provést právě nyní první postřiky proti nim.K práci si vyberte den, kdy teplota dosáhne alespoň nad deset stupňů nad nulou, bude bezvětří a předpoklad, že postřik do večera na stromech oschne. Při nižších teplotách se snižuje účinnost ochrany, případný vítr roznese postřik i tam, kde není třeba, a pokud dřeviny opláchne déšť během dvou hodin, bylo stříkání zbytečné.
Předjarní postřik proveďte přípravkem, který udusí většinu živočišných škůdců.
Výborná je Jarní souprava Decis, nebo Karate. Ovocné dřeviny stříkejte pečlivě i po kmeni, protože za starou kůrou přezimují škůdci nejraději. V každém případě postupujte při postřiku pomalu a důkladně. Čím tepleji je, tím více postřik účinkuje, neboť škůdci intenzivněji dýchají, a výrazněji se tak projeví účinek ochranného zákroku. Plejáda přezimujících škůdců je opravdu bohatá. Předjarním zásahem zničíte hlavně vajíčka mšic, svilušky a štítenky, meru jabloňovou nebo píďalky, které tak rády vykusují listy. Zbavíte se také puklice a vrtule švestkové, postřikem ochráníte před červivostí i odrůdy třešní.Později, v době rašení pupenů ovocných dřevin, bude nutný ještě jarní postřik prováděný ve stadiu myšího ouška, to znamená v době, kdy jsou listové pupeny ještě nerozvité a stříbrně plyšové. Trápí-li vás květopas, stříkejte ve stadiu zelených poupat.Velkým trápením zahrádkářů je v posledních letech americké padlí na angreštu. Není proti němu jiná ochrana než preventivní postřik krátce před květem a poté ihned po odkvětu.Před aplikací postřiku prohlédněte rostlinu a odstraňte (pokud na angreštu jsou) napadené konce výhonů s bělavým povlakem. K ochraně angreštu je velice dobrý přípravek Discus. Mezi prvními ovocnými stromy raší broskvoně a mandloně, také rybízy a angrešty raší leckdy už koncem března. Předjarní ochrana spočívá v postřiku některým z přípravků, jako je Calypso 480 SC, Karate Zeon 5 SC, Mospilan 20 .Rané, brzy kvetoucí odrůdy meruněk nezapomeňte ošetřit proti moniliovému odumírání květů a výhonů. Stromy jsou nejvíce ohroženy v chladném a deštivém jaru, proto je potřeba prvně stříkat již na počátku kvetení (druhý postřik při odkvétání).Každý postřik by měl obsahovat jinou účinnou látku, proto přípravky prostřídejte. Vhodný proti monilióze je Baycor 25WP, Horizon 250 EW, použít lze i Rovral Flo. Mnohem méně jarních starostí se škůdci a chorobami budete mít
při dodržování těch nejjednodušších zásad:
- před zimou odkliďte mumifikované plody,
- brzy v předjaří proveďte řez ovocných dřevin,
- odstraňte nemocné a napadené výhony
- zbavte se starého listí a kmeny očištěné od staré kůry natřete vápnem. Bílení kmenů je nejen ochranou proti vzniku mrazových desek, ale i dezinfekcí. Částečně jím potlačíte i tvoření zelených povlaků (některé druhy lišejníků a mechů) na kůře dřevin.