KALINY A OSTATNÍ KEŘE, KTERÉ KVETOU V ZIMĚ
Vrba salix
Kaliny řadíme mezi nejhezčí keře do zahrad vůbec. Jsou velmi všestranné, krásně kvetou a jejich nároky přitom nejsou nijak velké. Kaliny spadají do čeledi Caprifoliaceae – zimolezovité a najdeme mezi nimi opadavé i stálezelené druhy.
Opadavé kaliny jsou ceněny zejména pro svá nádherná květenství, stálezelenné druhy zase rozšiřují ne příliš početnou skupinu dřevin, které plní stejnou funkci jako třeba jehličnany. Kaliny se dobře hodí do jakékoliv zahrady a představují ideální alternativu tam, kde se nedaří choulostivým dřínům, nebo magnoliím. Vzhledem k tomu, že rod Viburnum je velmi bohatý, není problém si najít ideální kalinu přímo na míru vaší zahradě a záměru použití. Některé druhy kalin dosahují výšky až 3 metry, ale najdeme i padesáticentimetrové trpaslíky. Zajímavé je i jejich kvetení. Velká skupina rozkvétá v létě, s tím, že jejich hlavní období působnosti, je v červnu. V létě kvetoucí kaliny představují nádhernou podívanou, keře jsou doslova pokryty záplavou bílých či narůžovělých květů. Jejich půvabu si všimli i mistři zahradního umění – Japonci a nezřídka najdeme kaliny i v japonských zahradách, často ve spojení s jezírkem nebo jinou vodní plochou.
Některé kaliny, ale kvetou i v zimě a velmi časně na jaře a ještě k tomu i nádherně voní. Není jistě pochyb o tom, že v zimním a předjarním období je o květy nouze. Možná vás i napadne, že v zimě přeci nemůže venku nic kvést, ale pár výjimek se opravdu najde.
Pravým skvostem je Kalina bodnanská - V. x bodnantense
Která představuje až 3 m vysoký keř, vzhledem velmi podobný známějšímu druhu kalině vonné - V farreri, která byla použita při křížení. Květy a listy kaliny bodnanské jsou ale větší, větve směřují vzhůru. Ze všech kvetoucích je nejvděčnější, vonné, bílé nebo růžové květy se mohou otevřít už v listopadu, klesne- li teplota pod 10 C, pomrznou, ale jak se oteplí, otevřou se nové. Tak to jde po celou zimu až do konce března. Každou oblevu využije ke kvetení.
K půvabným druhům ktetoucím v létě pak patří:
Kalina japonská - V. plicatum
která je vynikající pro soliterní použití. Tato kalina se vyznačuje impozantním růstem a zajímavým etážovým uspořádáním větví, které se kloní do vodorovného směru. Je to mrazuvzdorný druh, který lépe odolává živočišním škůdcům než naše kalina obecná. Kromě nádherných čistě bílých květů je rostlina ozdobná i jemnými listy, které se na podzim navíc fantasticky vybarvují do červenooranžových odstínů.
Jedním z jejích nejkrásnějších je kultivar ‘Mariesii , který má plochá květenství, s velkými obvodovými, sterilními květy a s větvemi ještě vodorovnějšími než má základní druh.
Mezi kalinami pak máme také dva domácí druhy, kterými jsou
Kalina obecná V. opulus a kalina tušalaj - V. lantana.
Kalinu obecnou najdeme na vlhčím stanovišti od nížin do hor, naopak kalina tušalaj preferuje teplejší oblasti na vápnitých půdách. Dobře snáší sucho a je vhodná na krajinářské úpravy. Kalina obecná má pěkná plochá květenství, po obvodu se sterilními, velkými květy, korálově červené peckovičky, které se objevují na podzim jsou velmi ozdobné. Atraktivní je kultivar „Nanum“, který je jen 0,5 m vysoký a „Roseum“ , kterému se lidově říká „sněhová koule“, všechny jeho květy jsou neplodné, zelené – bílé – narůžovělé.
Kalina čínská - V. macrocephalum
Dorůstá výšky 1,5 m s podlouhlými tmavě zelenými listy. Bílá sterilní květenství,která se na keři objevují v květnu, jsou velká až 15 cm.
Ze stálezelených kalin jsou zejména v našich podmínkách velmi oblíbeny dva druhy, kterými jsou
Kalina vrásčitolistá - V. rhytidophyllum a kalina pražská - V. x pragense.
K zajímavým druhům, které se pyšní zimním květenstvím můžeme kromě kaliny také zařadit například vilín, dřín obecný, vrbu,a zimolez purpusův.
Vilíny – Hamamelis
jsou svým zimním kvetením typické. Nejčastěji v lednu a únoru ze začnou na holých větvích objevovat svazečkovitě uspořádaná květenství v mnoha barevných verzích, od žluté až po tmavě červenou. Vilín je dobře známý keř, ale nesmíme zapomínat, že vyžaduje teplejší a chráněné polohy.
Dřín obecný - Cornus mas
je naší domácí dřevinou. Tvoří středně velké kulovité keře se kterými se nejčastěji setkáme v parcích nebo ve volné přírodě. S ohledem na aktuální teplotu vykvétají od února do března množstvím zlatých květů. Kvetoucí dřín představuje na dálku nepřehlédnutelnou dominantu. Na rozdíl od vilínu je tento keř zcela nenáročný, snese i okrajové podmínky a horší půdu.
Zimolez purpusův – Lonicera x purpusii
je také zástupcem v zimě kvetoucích dřevin. Spolu s květy nás překvapí i příjemná, sladká vůně, která je pro tento druh velmi typická. Samotné květy jsou pak bělavé, lehce nažloutlé barvy, na větvičkách vydrží až tři týdny. Zimolezy jsou nenáročné keře s výbornou regenerační schopností. Snesou dobře i intenzivnější řez a mohou být tvarovány do podoby živých plotů. Rostou dobře jak na slunci, tak i v polostínu.
Viburnum plicatum Newport
|
Viburnum plicatum Mariessli
|
Viburnum opulus
|
Viburnum opulus xanthocarpum
|
Viburnum macrocephalum
|
Viburnum erubescens gracilipes
|
Viburnum cassinoides
|
|
Vilín
|
Viburnum opulus nanum
|
Vrba salix
|
Kalina bodnanská
|
Lonicera purpusii
|
Cornus mas Aurea
|
|
|