VÝSADBA CIBULOVIN

2316.jpg


Výsadba cibulovin, tvary ornamenty, co k čemu použít, kam...

Podzim je také hlavním obdobím výsadby jarních cibulovin a pokud chcete jaro přivítat s plnou parádou, nečekejte na výsadbu cibulek moc dlouho. Jedná se o sezónní zboží, které z pultu obchodů mizí velmi rychle, a platí, že čím zajímavější a atraktivnější druh nebo kultivar, tím rychleji se vyprodá.

Pří koupi cibulek se vyplatí osobní nákup, oproti zboží poslanému přes internet nebo z katalogu. Jedná se o živý materiál, který pro udržení kvality potřebuje klimatizované sklady s řízenou atmosférou a pokud je dlouho v neodpovídajících podmínkách, rychle ztrácí kvalitu. Vlhko podporuje předčasné rašení a přílišné teplo zase vysychání. Obojí je šatně. Předčasně narašený výhon často po zasazení namrzne a odumře a rostlina se zbytečně oslabuje. Často pak na jaře vůbec nevykvete. Zaschlé cibulky zase nemusí vyrašit vůbec. Vždy se podívejte, jestli je cibule pěkně pevná s viditelným pupenem. Pozor dejte i na příznaky napadení plísněmi nebo škůdci.

Při volbě druhů raději volte větší množství jednoho druhu než nesourodý mix.

Označení „cibuloviny“ se kterým se často setkáváme, a které je poměrně vžité, není zcela přesné, protože sem kromě pravých cibulovin patří i rostliny hlíznaté. Jaký je mezi nimi vlastně rozdíl?

Cibuloviny tvoří jednoděložné /pouze v případě šťavelů dvouděložné/ cibule. Cibule je útvar tvořený hustě nahloučenými šupinovými listy, které vyrůstají na zkrácené bazální části stonku. V cibuli jsou obsaženy zásobní látky, které rostlině umožní vykvést v podstatě v jakémkoliv substrátu, i ve vodě. Ve fázi cibule rostlina přečkává pod zemí nepříznivé podmínky, kterými jsou nejčastěji sucho a mráz. Kvalita květů záleží na kvalitě cibule.

K cibulovinám patří: česnek, řebčík, sněženka podsněžník, bledule jarní, modřenec, narcis, tulipánů.

Hlíza je pak zdužnatělý podzemní stonek, případně zdužnatělá část kořene. Hlíza také obsahuje zásobní látky pro mladou rostlinu, po jejich vyčerpání hyne /výjimkou je brambořík, ten má hlízu vytrvalou po celou dobu svého života/. Z druhů je to: sasanka, krokus, talovín, lilie.

Výsadba

Ideálním termínem výsadby je konec září a říjen. V pozdějších měsících je výsadba mnohdy i technicky neproveditelná, protože zem je zmrzlá. Pokud se ovšem do země dostanete a výsadbu uděláte třeba v prosinci, i tak cibuloviny z jara vykvetou. Vždy se přesvědčte, s jakou skupinou cibulovin pracujete a nezaměňujte je. Mějte na paměti jednoduché pravidlo, že z jara kvetoucí cibuloviny se vysazují na podzim, a ty které kvetou na podzim, se sází na jaře, v létě kvetoucí druhy, jako jsou například lilie můžeme vysadit na podzim i na jaře, je jim to jedno a vždy krásně vykvetou.

Plochu, na které budou cibuloviny, nejprve dobře zryjte, rozdrobte všechny hroudy a povrch urovnejte. Pak už stačí jen cibulky na povrchu rozložit do zvoleného tvaru a nakonec palcem a ukazovákem vtlačit pod povrch. Obecné pravidlo,říká, že cibule by měla být tak hluboko pod povrchem, jako je 2,5 krát její průměr.

Při výsadbě do trávníku musíme samozřejmě postupovat jinak. Na podzim před výsadbou trávník krátce posečeme a pomocí rýče sloupneme drn, podloží prokypříme, případně vylepšíme kvalitním kompostem. Na místa poté rozložíme cibulky, lehce zasypeme kompostem a přiklopíme drny zpět . Na závěr výsadbu zalijeme. Z jara pak po odkvětu cibulovin počkáme cca 14 dní až 3 neděle, než se cibulky trochu zatáhnou a teprve potom můžeme poprvé posekat. Cibuloviny vysazené v trávníku se z půdy nevyndávají. Zůstanou v zemi nastálo a přirozenou cestou se sami rozrůstají a šíří do okolí. Cibuloviny, které jste vysadily na záhon také potřebují čas na zatažení. Nejlepší je nechat listy tak dlouho, než začnou sami přirozeně sesychat. Pak nastává čas na jejich odstřižení. Pokud se vám příčí z estetického hlediska čekat tak dlouho, vyčkejte stejně jako v případě cibulovin zasazených v trávníku 2-3 týdny, a poté listy odstříhněte. Zcela nezaschlé listy se nesmí nikdy vytrhávat. Poškodila by se cibule.

Použití cibulovin

Cibuloviny jsou velmi poutavé v trávníku. Vysazovat můžeme různé obrazce, vlnovky kruhy, apod. Nižší druhy situujte spíše na okraje a vyšší do středu. Pokud očekáváte jednorázový účinek, vyberte druhy a kultivary, které vykvétají najednou ve stejnou dobu. Pokud naopak chcete mít efekt co nejdelší, nakombinujte druhy, které nakvétají postupně.

Cibuloviny jsou také krásné jako součást smíšených záhonů, v kombinaci s dalšími cibulovinami, trvalkami a dvouletkami. Osvědčená je kombinace s pomněnkami a sedmikráskami.

Výsadbu se snažte nějak sjednotit, případně sladit do určitého stylu. Příliš pestrá a nesourodá skladba bude sice veselá, ale poněkud chaotická. Daleko lepšího výsledku dosáhneme laděním kompozice do určité barvy, tónu. Navíc je pak při kvetu jisté, že jste nad celkem přemýšleli.

Foto autorka textu                                                 www.praha-fotografka.cz

2326.jpg

2325.jpg

2328.jpg

Klíčová slova

cibulovina

Diskuze

Přidat příspěvek do diskuze

 
Receptář prima nápadů +420 605 55 35 35

WEB provozuje výrobce TV Receptáře prima nápadů

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11,

180 00 Praha 8 - Libeň

www.friendly-production.cz

receptar@friendly-production.cz

Hobby portál Telereceptář

Doprovází televizní hobby

pořady

info@telereceptar.cz

Profil na Facebooku 

Profil na Twitteru

Ceník inzerce na tomto webu

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11

180 00 Praha 8 - Libeň

Ceník inzerce v PDF ke stažení ZDE

Objednávky přijímáme na

inzerce@telereceptar.cz