MONILIOVÁ HNILOBA A MONILIOVÝ ÚŽEH PECKOVIN

Jan Kopřiva 20.04.2013 | 17:58 Flora říše rostlin

2714.jpg

Boj proti monilióze a moniliovému úžehu peckovin, ať již to jsou meruňky,třešně, višně, broskvoně či slivoně je věc pravidelného a včasného zásahu. Tato choroba je vyvolána nejčastěji proměnlivostí počasí společně s infekcí dané choroby. Jedná se o houbovou chorobu -Monilinia laxa, která také způsobuje i moniliové hnití plodů při jejich dozrávání.


Nejvhodnější podmínky pro šíření choroby je vyšší kolísání teplot a vlhkosti.


     Nejvhodnější teplota pro šíření je okolo 12ºC za vlhkého počasí .Chemická ochrana je prakticky nevyhnutelná. Pokud chceme snížit množství opakování chemické ochranu na nejnutnější mez, je vhodné aplikovat i nepřímou ochranu v podobě řezu a střihu napadených výhonů a v pokročilejší fázi napadení i silnějších větví. Příznaky napadení bývají patrné až 2715.jpg v době,kdy už není možné předcházet dané chorobě a následkům způsobené napadením. Velmi časté je také objevení klejotoku na napadených částech. Klejotok rostlina vytváří pro ochranu rány nebo pro zabránění dalšího šíření patogenu do ostatních částí rostlin. Houba přezimuje ve formě mycelia na starých nekrotických plodech a infikovaných odumřelých větvičkách. Na jaře se dále šíří do okolí pomocí větru. Z přezimujících výtrusnic nebo ve formě mycelií se přenášející na další nenapadené části a dřeviny, zde se dále za vlivu vhodných klimatických podmínek vyvíjí. Pro cílenější boj s touto houbovou chorobou se doporučuje chemicky ošetřovat také další houbovou chorobu, kterou zapříčiňuje stejný patogen. Jedná se o moniliovou hnilobu plodů. Vhodná je alespoň chemická ochrana v podobě postřiku po opadu listů. Dále také likvidace napadených plodů a to i těch opadaných. Infikované, nekrotické plody odstraňujeme nejlépe ještě před nebo po opadu listů. Pokud tyto plody ,,visí,, ještě na stromě v zimním období, tak sběr provedeme co nejdříve a chemický postřik provedeme při teplotách nad 50 C v nejbližším termínu.


Pokud se chceme co nejvíce vyvarovat stresujícím faktorům dané dřeviny, měli by jsme si uvědomit co vlastně za stresový faktor považujeme :

- nevhodná doba řezu,

- velké výkyvy teplot,

- stresový faktor z nedostatku,

- nevhodná odrůda pro pěstování v dané oblasti ( nadmořská výška, klimatické podmínky )


Chemické přípravky vhodné pro ošetření proti monilióze jsou fungicidy Horizon 250 EW, Talent, Teldor 500 SC nebo Kumulus WG.


Vhodná doba pro chemické ošetření:

v období před začátkem kvetení nejlépe těsně před květem,

podruhé opakovat při opadu okvětních lístků.


Dále je vhodné odstraňovat napadené části a u nejvíce citlivých odrůd provádět postřik i vůči moniliové hnilobě plodů a odstraňovat mumifikované napadené plody.


Foto autor textu

Klíčová slova

monilióza

úžeh monoliózový

peckovina

monilinia laxa

hnití miniliové

klejotok

mycelium

Diskuze

Přidat příspěvek do diskuze
  • Neregistrovaný uživatel
    14.07.2013 | 13:19

    georg

    Mám vytvoriť teplotu 50C na akú dlhú dobu po postreku? Alebo iba pred postrekom? Odpověďět

 
Receptář prima nápadů +420 605 55 35 35

WEB provozuje výrobce TV Receptáře prima nápadů

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11,

180 00 Praha 8 - Libeň

www.friendly-production.cz

receptar@friendly-production.cz

Hobby portál Telereceptář

Doprovází televizní hobby

pořady

info@telereceptar.cz

Profil na Facebooku 

Profil na Twitteru

Ceník inzerce na tomto webu

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11

180 00 Praha 8 - Libeň

Ceník inzerce v PDF ke stažení ZDE

Objednávky přijímáme na

inzerce@telereceptar.cz