Věneček z Vistárie
Mohutné Vistárie zdobí naše zahrady po celý rok. Rostou poměrně rychle a dlouhé propletené výhony krášlí, obydlí, zídky, pergoly nebo ploty. Pokud patříte mezi zahradníky, kteří Vistárii stříhají a chtějí její délku regulovat, nastane vám problém kam s přebytky šlahounů. Velmi krásné je umotat si z nich věneček.
● Ostříhanou Vistárii zbavte listů. Šlahouny chytněte mezi palec a ukazováček a přejeďte rukou v protisměru růstu listů po celé délce šlahounu. Pracujte s čerstvými očištěnými šlahouny, jen tak budou ohebné. Pokud s nimi budete pracovat v následujících dnech po řezu, nedocílíte jejich pružného ohybu.
● Několik prvních řad zapleťte do sebe bez systému jen tak, jak se vám to jeví. Udělejte si průměr věnečku, jaký potřebujete nebo dle množství materiálu. Pokud máte málo materiálu, volte raději menší průměr. Šlahouny Vistárie důkladně propleťte i v místech kde jsou začátky a konce šlahounů Vistárie.
● Na základní kostru začněte šlahouny namotávat v systému. Na libovolném místě na věnci zapíchněte do jeho útrob tři šlahouny Vistárie. V rozmezí přibližně 1 až 1,5 cm od sebe. Všechny tři šlahouny omotávejte kolem základní kostry věnce. Dbejte na to, aby vedly hezky vedle sebe a nikde se nepřekřížily.
● Další šlahouny zapichujte do míst kde je, věneček nejtenčí tím docílíte v konečném výsledku stejné síly věnce po celém obvodu. Souměrnost je velmi důležitá pro harmonický vzhled konečné práce. Nakonec nehte věneček na suchém místě uschnout. Použijte ho na ozdobu nebo jako základ pro další tvoření.
Vistárie není jediná rostlina, z které se dají vytvořit přírodní věnce a korpusy. Rozhlédnete-li se, v přírodě najdete například vrbu, se kterou se pracuje obdobně, a vytvoříte stejně krásné práce.