Receptář prima nápadů, 24. díl 2013 na TV Prima Family 16. 6. 2013 od 11,45 hodin
24. díl Receptáře prima nápadů stručně:
s houbami to letos bude dobré - mravenci v kredenci - univerzální tmel - živé ploty - jak na klíšťata - stínomilné pokojovky - o japonských javorech - bazénová chemie - jak na mandelinku - vysazujeme lekníny - recept paní Skafové - likvidujeme zápachy v domácnosti
Video 24. dílu Receptáře prima nápadů ZDE :
00:20
Pan ing. Baier tvrdí, že houby mají letos vlhka dost a že se máme připravit na to, že je ani nebudeme stačit posbírat. Náš dvorní mykolog přinesl do studia ukázku hub, které již v tuto dobu můžeme běžně v lese nacházet. V Českém středohoří jsou prý lesy plné. Ukazuje ještě májovku, penízovku širokolupennou, hřiba kováře. Kromě těchto jedlých hub přinesl jedovatou třepenitku slasčitou.
06:08
Mravenci řádí nejen na zahrádkách, ale i v našich domech. Paní Duškové se osvědčil přípravek na bázi cukru, který tomuto hmyzu velmi chutná. Lze jej aplikovat i formou zálivky, nevšimnou si ho domácí mazlíčci. Přípravek lze zakoupit ZDE :
http://www.substral-shop.cz/granulat-na-mravence-100g-p-6366
08:39
Rychlé rady
- Zaplevelený záhon s okrasnými rostlinami vyčistíme pomocí totálního herbicidu ve formě gelu.
http://www.a.shop-telereceptar.cz/roundup-gel-z433CZ
http://www.substral-shop.cz/vodorozpustne-hnojivo-pro-vinnou-revu-350g-aplikator-zdarma-p-6353
10:27
Hmota - tmel, kterou opravíte téměř všechno, se jmenuje Loctite ultra rapair. S její pomocí lze znovu zprovoznit vylomený pant, povolenou násadu koštěte i doplnit ulomenou část keramiky. Jde o dvousložkovou umělou hmotu, kterou je třeba nejdříve rozbalit, složky propojit a promnout. Lepené, nebo opravované části předmětu očistíme a odmastíme, přilepíme na ně hmotu a spojíme. Po krátké době 10ti minut, je hmota zatvrdlá a předměty lze užívat ihned poté. Hmotou můžeme nahradit i chybějící části keramiky. Tmel je vhodný jak do interiéru, tak exteriéru, lze jej brousit a barvit. Snáší velká rozpětí vnějších teplot od -30 do +120 stupňů Celsia.
13:40
Habrový živý plot vypadá velmi hezky, pan Vlasák radí jak jej pěstovat na naší zahrádce. Pří výsadbě vkládáme rostliny do jedné rýhy. Rostlinky vysazujeme v rozmezí 30 cm, drobnější i hustěji. Při tvarování vycházíme z jednotlivých svisle rostoucích jedinců Tvarování provádíme nejméně jednou ročně v předjaří.
16:26
Vyhlášení vítězů soutěže www.tokoz.cz
Vyhlášení vítězů soutěže www.ixoderm.cz
17:55
Klíšťata jsou nezmaři, pod vodou vydrží i 24 hodin a současné počasí jen nahrává jejich aktivitám. Hlavními nemocemi, které klíšťata přenášejí jsou lymská bolerióza a encefalitida, mohou také způsobovat bakteriální nákazy. Pokud se nám klíště přisaje, můžeme na jeho paralizování, usmrcení a odstranění použít přípravek Ixoderm.
www.ixoderm.cz
20:50
Ne každý z nás bydlí v prosvětleném bytě. I tam, kde je světla nedostatek, lze s úspěchem pěstovat některé pokojové rostliny. Paní Chalupová navrhuje například pěstovat rostlinu Aspidistra Elatior, kořenokvětku, pokojový břečťan Hedera Helix, Aglaonema, Philodendron Scandens. Obecně tyto rostliny nevyžadují přílišnou zálivku, ani hnojení.
24:02
Pan Kastner ze zahradnictví u Slaného tvrdí, že dnes je vyšlechtěno asi 300 kultivarů nejrůznějších japonských javorů. Jejich pěstování ale vyžaduje dodržení několika pravidel, jinak se často stává, že při pěstování javorů neuspějeme. Především japonský javor vyžaduje mírný polostín, kyselou, nebo mírně kyselou půdu s příměsí rašeliny, nesnáší půdy těžké, jílovité a zamokřené. Rostlinu je nutné v průběhu let upravovat i krátit. Používáme čisté desinfikované nástroje a krátíme měkké, mladé letorosty před listem. Pro řez je ideální květen. Javor dlanitolistý napadá nebezpečná houba Verticillium alboatru, kořeny rostlin bývají zdravé a ani na výhoncích nejsou patrné známky onemocnění. Houba napadá cévní svazky uvnitř větví, takže ty nemohou přenášet živiny. Výhonky, listy a nakonec i větve usychají. Desinfekcí nůžek v 60 % roztoku lihu, kterými krácení javoru provádíme, tak můžeme předejít roznášení této houby. Pokud stříháme kosterní větve, je třeba ránu ihned zabalzámovat, ošetřit stromovým balzámem.
www.bambuscentrum.cz
28:05
V našem bazénu pečujeme o kvalitu vody pomocí bazénové chemie. Snažíme se udržovat pH vody na hodnotách 6,8 – 7,2 pH, tím dosáhneme kříšťálové vody a také pocit komfortu ve vodě bude vyšší. K měření pH slouží jednoduché tabletkové testery. pH vody poté v bazénu pomocí přípravků bazénově chemie upravujeme. Optimální obsah chloru v bazénu je 0,3 mg chloru na 1 litr vody. Ke komplexní úpravě vody jsou k dispozici dávkovací tablety 5 v jednom, které nastavují hodnoty hlavních ukazatelů ve vodě na správnou úroveň.
Více o bazénové chemii najdete ZDE :
http://www.marimex.cz/bazenova-chemie/
32:36
Nad dopisy diváků.
35:15
NOVÁ soutěž www.ceys.cz
37:12
Mandelinkou bramborovou napadené porosty již nechráníme tak, že bychom brouka sbírali jako v minulosti. K její rychlé likvidaci používáme postřik. V boji s mandelinkou je třeba vystihnout správnou fázi vývoje brouka. Postřik proti mandelince provádíme, když se z vajíček líhnou larvy a to v jejich první, nebo třetí fázi. Vhodným postřikovým přípravkem je například :
http://www.a.shop-telereceptar.cz/calypso-480-sc-z214CZ
39:29
Pan Tyrychtr radí jaké lekníny z existujících 300 odrůd zvolit pro naše jezírko a jak je pěstovat. Podle zvolené odrůdy lze lekníny pěstovat od malých nádob, přes střední plastové vany, až po velká zděná jezírka. Substrát si pan Tyrychtr míchá ze 2 dílů těžší ornice, 1 dílu klasického zahradnického substrátu a vše doplňuje hnojivem podporujícím růst a hnojivem podporujícím kvetení.
44:08
NOVÁ soutěž www.csbeton.cz
45:03
Dalším receptem paní Skafové je mleté maso se zeleninou a kořením.
Postup přípravy :
smícháme nakrájenou zeleninu s kořením a mletým masem. Do pečící dózy mírně namašťené, směs rozhrneme. Na okrajích vytvarujeme do hrazení. Na povrch směsi můžeme položit pokrájená rajčata. Pečeme asi 45 minut za teploty 180 stupňů Celsia.
Ingredience : 30 dkg hovězího mletého masa, 2 cibule, petržel, sůl, pepř, římský kmín, rajčata.
48:41
V rubrice podpora z přírody nám doporučuje paní Nábělková, jak s přípravky na přírodní bázi ( enzymy a baktérie ) odstranit nežádoucí zápachy v domácnosti i u septiků.
Přípravky lze zakoupit ZDE :
http://shop.agrobio.cz/enzymy/?from=12
Rychlé rady
52:40
Pozvánka na výstavy
54:00
Závěr pořadu