Receptář prima nápadů, 25. díl 2013 na TV Prima Family 23. 6. 2013 od 11,45 hodin
Obsah 25. dílu Receptáře prima nápadů :
letní psí koupání - osazujeme svažující se zahradu - zastřešení pergol, skleníků a bazénů - natíráme dřevo pro exteriéry - co s půdou po povodni - horizontální květinová stěna - slimáci, stálá hrozba - levné vysušování interiérů - šikovné berle - další recept ze soutěže Vaříme s kořením - 30 % úspora energie v rodinném domku - jarní nemoci ovocných dřevin
Video 25. dílu Receptáře prima nápadů můžete zhlédnout ZDE :
00:20
Začátek pořadu
01:34
Paní MVDr. Riedlová, stejně jako ostatní hosté dnešního receptáře navštívili pana dr. Podlahu, po menším chirurgickém zásahu v jeho letní kuchyni. Paní Riedlová dnes seznámí diváky se zásadami, které by měli dodržovat majitelé psů při jejich letním koupání. Místo známého ovčáka Amira tentokrát bude pokusným psím hercem odrostlé štěně pana Podlahy bernský salašník Arnošt. Zejména v poslední době po povodních je mnoho přírodních psích brouzdališť znečištěno a pokud do nich náš miláček vběhne, doporučuje paní doktorka vykoupat jej po návratu domů pod tekoucí vodou v šamponu s chlorhexidem. Citlivou částí psího těla jsou uši. Jsou často napadány zánětlivými onemocněními, proto je pečlivě po vykoupání ošetřujeme vhodným proti zánětovým přípravkem a vytíráme do sucha.
Proti ekzémům a alergiím prý pomáhá stejně jako lidem i psům koupel v mořské vodě. Chlorová voda ze zahradních bazénů jim nevadí. Před koupáním by ale majitelé měli svým psím kamarádům sundat přípravky chránící je před klíšťaty.
05:25
Pan ing. Blecha radí, jak osázet svažující se zahradu. Ukázkovou zahradu si objednal majitel s požadavkem, že si nepřeje se zahradě příliš věnovat. Proto po osázení dřevinami, pan ing. Blecha pokryl půdu černou netkanou textilií, na ni umístil kokosovou rohož a vše přikryl štěpky kůry. Umělá závlaha je položena pod textilií.
09:37
Rychlé rady
- Urychlovač kompostování
- Hubení mravenců
10:56
Čím zastrešit pergolu, bazén, nebo skleník ? Polykarbonátové střešní prvky jsou vhodným řešením. Důležitý je ale výběr správných typů a také kvalitní instalace. Moderní střešní polykarbonátové prvky mají již ochranu proti UV záření a také zabraňují vnitřní kondenzaci par a skapávání vody do prostoru pod zastřešením. Polykarbonátové desky jsou dodávány i s typovými upevňovacími lištami.
www.zenit.cz
16:20
Vyhlášení vítězů soutěže www.ceys.cz
Vyhlášení vítězů soutěže www.csbeton.cz
17:47
Pan Koubek provádí povrchovou úpravu dřevěných prvků stání pro auto. Nejdříve dřevěné části konstrukce napustí impregnačním základem, Lazurolem na dřevo a to jedním nátěrem. Následuje nátěr vlastní lazurou topdecor. Na výběr je tenkovrstvá a silnovrstvá lazura. Nátěr opakuje 2 x až 3 x. Důležité je, aby natírané dřevo bylo důkladně vyschlé ( kolem 12 % ). Okraje natíraných prvků by měly být opracovány tak, aby se na nich nezachycovala voda, nebo sníh.
www.bal.cz
21:49
Pan Hollman říká, že sice jeho moravská pole s okurkami nebyla postižena povodněmi, ale při déle trvajících deštích dělá problém i vyšší hladina spodní vody. Radí zahrádkářům, které povodně postihly, aby své záhony nenechali ležet ladem bez rostlin. Jako vhodný mu připadá výsev hořčice, nebo jiného zeleného hnojiva, hrachu, bobu .
25:57
Zahradník Zámeckého zahradnictví ze Ctěnic pan ing. Fous má nápad jak pěstovat květiny i za stísněných prostorových podmínek. Zkusil vysadit rostliny do svislé květinové stěny svařené z pozinkované betonářské oceli. Celým blokem stěny se táhne drenážní trubka jako pro zajištění závlahy, tak dodávku živin. Kupodivu těleso nepotřebuje příliš mnoho zálivky. Při výběru rostlin je třeba vycházet z působní zimních podmínek, kdy stěna promrzne na kámen a také z rozdílné orientace vůči světovým stranám averzu a reverzu stěny.
29:57
Slimáci, to je stálá hrozba pohromy každého zahrádkáře. Zejména masivní výskyt španělského plzáka je problém od poloviny 90 let minulého století. Sežere téměř všechno, nejvíc mu chutnají okurky, dýně, brukvovité zeleniny obecně. Kupodivu nepohrdne ani afrikány a jinými květinami. Při přemnožení nezbývá než cíleně plzáky likvidovat. Paní Duškové se osvědčil přípravek v modrých granulích, který působí jak požerově, tak dotykově. Malá lžička přípravku stačí na pokrytí 2 m2.
32:31
Nad dopisy diváků. Ten kdo nechce na zahrádce používat proti slimákům chemické přípravky, může se inspirovat nápadem ing. Pavlíčka z Třebíče a jeho konstrukcí kleští na stříhání slimáků. Slimáky smíchanými s otrubami prý lze i krmit drůbež.
34:34
Kutil pan Štefan představuje divákům Receptáře své řešení s vysoušením vlhkých místností domu. Jednoduše pomocí plastového potrubí přivedl teplý vzduch z podkroví do vlhkého přízemí. Systém je poháněn malým ventilátorkem a regulován tepelným čidlem.
35:34
NOVÁ soutěž www.centropol.cz
36:56
Po dobu, než se panu Podlahovi zahojí rána po malém chirurgickém zákroku, používá berle, které jsou jak odpružené, tak je možné je ve svislé poleze v nečinnosti zafixovat pomocí vzájemného spojení magnety.
37:46
Paní Marta Jankovičová z Brna zaujala diváky i porotu na jarní výstavě Hobby v Českých Budějovicích se svým receptem Masové kuličky s bylinkovou omáčkou a nakládaným citronem.
Ingredience na kuličky :
500 g mletého masa ( půl na půl vepřové a hovězí ), 4 krajíce toastového chleba bez kůrky, 1 vejce, 1 menší cibule najemno, půl lžičky mletého římského kmínu, 2 lžíce nasekané petrželky, půl lžičky mleté papriky, půl lžičky mletého pepře.
Ingredience na bylinkovou omáčku s nakládaným citronem :
1 cibule najemno, půl lžičky mleté papriky, půl lžičky mleté kurkumy, půl lžičky mletého římského kmínu, čtvrt lžičky kajenského pepře, 2 lžíce nasekaného koriandru, 2 lžíce nasekané petrželky, půl nakládaného citronu ( nebo šťáva z jednoho citronu ), půl lžičky hladké mouky.
Postup :
Všechny ingredience na masové kuličky smícháme a zpracujeme v kompaktní hmotu. Z ní vytvarujeme ručně kuličky. Měly by být co nejmenší, ideálně 2 cm v průměru, lehce je orestujeme. Na pánvi na olivovém oleji orestujeme cibuli, přidáme papriku, kajenský pepř, kurkumu a římský kmín. Zalijeme vodou a přidáme koriandr, petrželku a nakládaný citron, ten nejprve opereme, odstraníme dužinu a nakrájíme najemno. Vše přivedeme k varu. Nakonec přidáme masové kuličky. Necháme vařit asi 20 minut.
Podáváme se špagetami. Pokud použijeme nakládaný citron, není třeba jídlo solit.
42:12
Ohlídat spotřebu energie v rodinném domě není jednoduché, jak na to lze chytře jít a hodně uspořit nám prozradil majitel tohoto domu. Nejdříve dům zateplil izolací, potom postupně vyměnil spotřebiče za energeticky úsporné. K celkové 30ti procentní úspoře pomohlo majiteli také to, že změnil dodavatele energií. Veškerou administrativu spojenou s převodem zařídil nový dodavatel.
http://centropol.cz/spolecnost/kontakty/page/jak-nas-kontaktovat
www.setrimnaplynu.cz
45:31
NOVÁ soutěž www.zenit.cz
46:31
V poradně pana Kopřivy tentokrát probíráme nemoci peckovin.
Jednou z nich je moniliový úžeh. Nyní je už na postřik pozdě, ten je účinný před květem. Nyní proto napadené letorosty odstraňujeme a to až na zdravé pletivo.
Rybíz napadený mšicemi se na listech projeví červenáním. Není proč váhat, rychle aplikujeme postřik proti mšicím. Pan Kopřiva radí přidat do postřiku pár kapek saponátu pro vytvoření krycího filmu. Ošetřujeme zejména spodní strany listů.
Nyní na jaře se také projevuje houbové onemocnění, kadeřavost broskví a to i přesto, že vloni na podzim i letos na jaře leckterý zahrádkář provedl včas postřiky. Pokud se kadeřavost opět objevila, problém mohl vzniknout nesprávnou volbou přípravku, dobré je přípravky prostřídat.
Vykousané okraje listů na kiwi jsou často způsobeny lalokonosci. Ochrana je možná večerním postřikem na savé a žravé škůdce. Nesmíme ale zapomenout na larvy lalokonosců, které lze likvidovat parazitickými hlísticemi.
51:15
Podpora z přírody podle AgroBio Opava tentokrát radí :
- Jak hubit mšice a molice na ovoci i zelenině pomocí Pinetrozinu,
- Jak likvidovat nežádoucí plevele na chodnících a dláždění
52:19
Pozvánka na výstavy
Více na http://www.telereceptar.cz/kalendar-vystav-a-akci-s2514CZ
53:00
Závěr pořadu