LETNÍ ŘÍZKOVÁNÍ
Přemýšleli jste někdy nad vegetativním způsobem množení rostli?
Určitě ano, vegetativních cest je dost a některé jsou i mezi hobby pěstiteli velmi oblíbené. Asi nejběžnějším způsobem je zakořeňování částí rostlin ve vodě. Velmi úspěšní budeme u mnoha pokojových rostlin, které koření doslova sami. Jmenuje voděnku, scindapsus, dracenu, peperomii, begonii, aj.. Ze zahradních druhů nám ve vodě snadno zakoření zlatice, ptačí zob, vrba a topol. Jednoduchou, i když zdlouhavou a ne příliš produktivní cestu představuje hřížení, které spočívá v tom, že se větev nebo výhon, který se dotýká země jednoduše v místě ohybu zahrabeme a čekáme dokud nezakoření. Pravdou je, že někdy můžeme čekat i rok či déle.
A co takové řízkování ?
Reakce je většinou zamítavá… panuje totiž předsudek, že tato metoda je určená pouze pro velká zahradnictví, a bez možnosti skleníku, nebo alespoň pařeniště ji nelze v domácích podmínkách realizovat. V druhém případě vyvolá představa řízkování vizi náročné operace a je odsouzena k neúspěchu jen proto, že se lidé bojí ji jen vyzkoušet.
Opak je ale pravdou - řízkování je za prvé velmi jednoduché a za druhé – žádné množárenské zařízení není potřeba. Tento způsob množení má navíc velkou řadu výhod.
• Je rychlé – to znamená že v krátké době získáme mnoho nových sazenic.
• Je levné – nepotřebujete k němu vůbec nic než ostrý nůž, stimulátor kořenění a trochu lihu.
• Získáme velké rostliny – oproti výsevu semen řízkováním získáme daleko větší rostliny a nemusíme na ně takovou dobu čekat.
• Je to ideální způsob, pokud chceme zachovat druh nebo konkrétní rostlinu.
Řízkování drobného ovoce
Bylinnými řízky si jednoduše namnožíme rybíz ( červený, černý i bílý ), angrešt i jostu. Řízky odebíráme v červenci z nezdřevnatělých částí rostlin tak, aby velikost byla okolo 10cm, na spodní části řízku, která přijde do země, odstraníme listy. U horních oček ponecháváme řapík a částlistové čepele. Horní řez vedeme rovně, spodní zešikma. Řízky pícháme mírně zešikma do lehkého množárenského substrátu nebo do směsi rašeliny a perlitu. Pro podporu zakořeňování namočíme konce do tekutého nebo práškového stimulátoru. Pro zakořeňení plně postačí malý truhlíček nebo květináč, který po důkladném zalití omotáme folií.
Dejte dobrý pozor na zdravotní stav matečné rostliny, neměla by být napadena virózami ani padlím, protože tyto choroby se přenášejí i na potomstvo. asi 1-2 cm hluboko a 2-3 cm od sebe v řádku. Řádky jsou od sebe vzdáleny 6-8 cm. Dokud rostliny
Drobné ovoce se ale množí snadno i dřevitými řízky. Nejvhodnější dobou je srpen. Řízky řežeme z vyzrálých jednoletých výhonů na délku 17-21 cm. Spodní část řízku seřízneme pod úhlem 45° těsně pod očkem a v horní části asi 1 cm nad očkem mírně šikmo nebo rovně.
Řízky rovněž ošetříme stimulátorem kořenění, ale oproti bylinným řízkům je pícháme do půdy mírně šikmo až po nejhornější pupen na vzdálenost 12 cm přímo na připravený záhon. Ten je dobré vylepšit dobrým uleželým kompostem. Pokud budeme mít řízků více, necháme mezi řadami prostor alespoň 25 cm.
Jak nařízkovat okrasné dřeviny ?
Pro začátek bude vhodné zkusit snadno množitelné druhy, jako je například ptačí zob, tavolník, skalník, vrba, svída, růže a podobně. Budeme je množit polodřevitými řízky, které získáme z mladých – letošních větviček, které již začínají dřevnatět. Optimální doba je červenec.
Řízky upravujeme řezem stejně jako v případě drobného ovoce, po horní očko je zešikma vysazujeme do sadbovačů, nebo květináčů, které rovněž zakryjeme folií. Do volné půdy je vysazujeme až příští rok. Přes zimu nádoby mohou zůstat venku, zapuštěné v zemi, nebo je přeneseme do sklepa.
Foto autorka textu www.praha-fotografka.cz