CHLORÓZA ROSTLIN
Chloróza je příznak na listech rostliny. Chloróza může být způsobena biotickými i abiotickými činiteli. Některé typy chlorózy ( vytváření typických znaků nebo zbarvených skvrn ) mohou být typické pro některé patogeny. Poměrně často příčinou jsou ale nevyhovující podmínky pro růst.
Chlorózy se mohou vyskytnout u všech zelených rostlin. Nedostatek nebo nadbytek živin a mikroprvků, ve většině případů způsobuje chlorózu. Nedostatek příjmu některých složek výživy rostlinou může být vyvolán chemickou nevyvážeností výživy, tedy nadbytkem jiné složky výživy,zhoršenou přijatelností v daném půdním nebo nevhodnou vazbou živiny s jiným prvkem, či nízkou rozpustností dané látky v půdě anebo dlouhodobým nedostatkem vody, která je médiem pro transport živin. Chlorózu obvykle vyvolává nedostatek N, Fe, K, Mg, S, Zn, Cu ale i jiných mikroprvků. Pro některé prvky je typický určitý vzhled chlorotických listů, výskyt nebo způsob postupující chlorózy. Zásaditost nebo kyselost půdního substrátu, která je pro danou rostlinu nevhodná. Vřesovištní rostliny obvykle nesnášejí zásadité prostředí a vápnomilné rostliny kyselé půdy. Chlorózu způsobuje poškození rostlin suchem nebo přemokřením. Dlouhodobý vláhový deficit může způsobit chlorózu bez vadnutí listů. Nedostatek vláhy rovněž způsobuje omezení příjmu některých mikroprvků, jejichž nedostatek se projevuje chlorózou. Dlouhodobý nadbytek vody způsobuje u rostlin chlorózu. Dochází k tomu několika mechanismy. Nadbytek vody v půdě omezuje množství půdního vzduchu a takové nevhodné půdní poměry (mimo jejich negativních dopadů na rostlinu) vedou v půdě k chemickým změnám (oxidační procesy jsou nahrazeny redukčními) a změnám kyselosti.Chlorózu způsobuje přítomnost pro rostlinu toxických prvků nebo sloučenin, pro dané podloží přirozená (např. hadec) nebo vyvolaná antropogenním zásahem (např. použití agrochemikálie nebo ekologická havárie). Chloróza vzniká i při poškození rostlin ozónem. Chloróza je problémem, který je poměrně běžný u rostlin pěstovaných v domácnostech i na zahradách. Může se objevit na ovocných stromech, zelenině, vinné révě, muškátech, petúniích i tropických pokojových rostlinách.
Projevuje se žlutými skvrnami na listech a řapících , které postupně začínají hnědnout. Následkem napadení chlorózou rostlina špatně prospívá, téměř neroste a ani nekvete. V případě, že se jí podaří nasadit plody, pak většinou následkem tohoto fyziologického onemocnění, plody nakonec opadnou a nestačí dozrát. Lidově se chloróze říká „fyziologická žloutenka“ nebo „blednička“.Nejčastějšími příčinami vzniku chlorózy u rostlin je nedostatek železa nebo nadbytek vápníku v pěstebním substrátu. Chloróza, jenž je vyvolaná nadbytkem vápníku, je označována jako kalcióza a řadí se mezi jednu z nebezpečných druhů chloróz. Mezi další příčiny vzniku chlorózy patří nedostatečná výživa (nedostatek nebo nadbytek jiného stopového prvku), přemokřený nebo naopak příliš suchý pěstební substrát a pěstování rostlin při nízkých teplotách. Rostlinám pravidelně dopřávejte to, co potřebují (pravidelný přísun vody, živin, dostatek světla a tepla). Pokud je příčina vzniku chlorózy jiná, než je uvedeno výše, je vhodné provést půdní rozbor a dle výsledků pak postiženým rostlinám dodat potřebné živiny. Trpí-li rostliny nadbytkem vápníku a nedostatkem železa, použijte zálivku nebo postřik obsahující železo v rychle vstřebatelné formě.