HOJNOST OVOCE Z MINIZAHRÁDEK A TERAS

Jan Kopřiva 05.09.2013 | 10:01 Flora říše rostlin

4162.jpg Ti, kdo mají prostornou zahradu, mají možnost pěstovat široký sortiment ovocných stromů. Pokud ale máte zahrádku o ploše několika metrů čtverečních nebo dokonce jen terasu, nemusíte být o požitek pěstování vlastního ovoce ošizeni. Stačí si pořídit prostornější kontejner, kvalitní substrát a při nákupu stromků a keřů se soustředit na druhy, určené pro nádobové pěstování. Pojďme se podívat, jaké máme možnosti!

Broskvoně a jabloně patří mezi první druhy, které se začaly pěstovat v nádobách. Pro pěstování budeme vybírat zpočátku nádobu o objemu asi 20l, připravíme výživný substrát, nejlépe s přimícháním hnojiva s pozvolným uvolňováním živin. Na dno nádoby musí přijít drenážní vrstva. Stromky je vhodné vysazovat na podzim, dobře sestřihnout a pravidelně zalévat. Pěstovat lze odrůdy Harbinger, Red Haven, Harco ad., vyplatí se ale zachovat stromek ve tvaru vřetena a nenechat jej příliš narůst. U jabloní jsou již běžně k dostání složité tvary. O co se jedná? Dospělý strom má kmen, ale nemá tradiční rozvětvení do koruny. Drobné větévky, které nesou plody, vyrůstají přímo z tohoto kmene. Postranní větve se vyvinou pouze, když se vrchol ustřihne. Přes minimální rozměry dávají mimořádně bohatou úrodu. Mohou se sázet velmi blízko u sebe (do vzdálenosti od 0,5 m x 0,5 m).Vybírat můžeme z odrůd jako je Charlotte, Gold Cats, Maypole, Pomfital, Pompink, Pomredrobust, Red Spring, Redlane, Bolero a celá řada dalších.Pro úspěšné pěstování a udržení rostlin se vyplatí stromky pěstované v nádobách jednou za dva roky přesadit. Volíme vždy nádobu o něco větší než byla předchozí, kořeny sestřihneme, tak jako např. u bonsají a vyměníme zem za novou opět s přidáním hnojiva. Důležité upozornění - stromky v nádobách nesmíme nechat přeschnout!

V nádobách se dá perfektně pěstovat i ostružiník. Potřebuje hlinité půdy dobře zásobené humusem a bohaté na živiny a dostatek slunce. A to všechno jim můžeme poskytnout při pěstování v nádobách, nad kterou je nutné připevnit jednoduchou konstrukce pro vedení rostlin. Vysazujeme jednoleté sazenice. Protože beztrnné odrůdy ostružiníku se množí hlavně odřezky, používají se k výsadbě především kontejnerované zakořeněné sazenice s kořenovým balem. Ostružiníky do připravených nádob můžeme vysazovat na podzim i na jaře, pokud máme kontejnerované sazenice, tak po celé vegetační období. Nejvhodnější je jarní výsadba, protože beztrnné odrůdy jsou citlivé na poškození mrazem. Sazenici povysazení zalijeme a výhon seřízneme na 2-3 očka. Jestliže sázíme na podzim, přihrneme sazenicím půdu na ochranu proti vymrznutí. Mezi nejvyhledávanější odrůdy patří Thornfree s velkými těžkými plody sladkokyselé aromatické chuti či Wilsonův raný se sladkými aromatickými plody střední velikosti. Do prvního sběru zraje jíž koncem července, nepřezrávají. Vhodný i do podhorských oblastí. Rostliny pěstované v nádobách je nutné dobře zazimovat. Aby omezený prostor pro kořeny nepromrzl, osvědčuje se podložit nádoby polystyrenem a současně kolem vytvořit polystyrénový obal. Ani v zimě nezapomeneme na občasnou zálivku.

Zahradní (kanadské) borůvky lze na rozdíl od borůvek lesních pěstovat v omezeném prostoru. Pro pěstování na balkoně volíme mírný polostín, důležitý je však především hluboký, dobře provzdušněný substrát se stálou vlhkostí. Potřebují půdu kyselou pH 4,0-4.8. Je vhodné připravit substrát z těchto komponentů: humózní zahradní zemina, borová hrabanka, rašelina a písek v poměru 1:2:2:1. Pokud nemá někdo možnost získat borovou hrabanku připraví směs složenou ze 4 dílů rašeliny a 1 dílu písku. Ve specializovaných prodejnách je možné zakoupení hotového substrátu pro vřesovištní rostliny. Borůvky vysazujeme v říjnu až listopadu, nebo na jaře v březnu až dubnu. Podzimní výsadba je však vhodnější, protože rostliny přes zimu lépe zakoření, ale je vhodné půdu kolem rostlin pokrýt vrstvou hoblin či pilin na ochranu před mrazy. Mezi doporučené odrůdy patří Goldtraube která je velmi raná, nízkého vzrůstu(do 0,8m),plody menší sladké chutné. Bluecrop je středně raná, velmi úrodná. Plody pevné, velké, světlemodré, výborné chuti. Nejpěstovanější odrůda na světě.

Převislé jahody jsou pro pěstování v nádobách dokonce vhodnější než pro volnou půdu.

Plodí celé léto, ale současně jsou dekorativní protože vytvářejí kaskádovité závěsy díky postupné tvorbě odnoží . Na všech se velmi brzy tvoří plody , které jsou velké a navíc výtečně chutnají. Dokonce můžeme vybírat mezi odrůdami nejen s bílými, ale i růžovými květy.

Jahodník s růžovými květy Fragoo především díky sladkým plodům a vysoké úrodnosti patří mezi nejvyhledávanější okrasný jahodník s jedlými plody. Mladé rostliny, které jsou rozmnožovány semeny, jsou silné a velice bujné. Doporučená velikost květináče je 12 cm. Nejvhodnější pěstební substrát má mít pH 6,0 a v závěru pěstování se doporučuje přihnojovat rostliny hnojivy se zvýšeným obsahem draslíku. Pěstovat můžeme v dobře větraných místnostech nebo venku na slunném místě, nejvhodnější je balkon, ale lze využít i okenní parapet. V tuzemském sortimentu osiv je zařazena odrůda Temtation, která kvete bíle. Odrůdu Fragoo s růžovými květy je možné získat pouze v sazenicích.

 
Receptář prima nápadů +420 605 55 35 35

WEB provozuje výrobce TV Receptáře prima nápadů

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11,

180 00 Praha 8 - Libeň

www.friendly-production.cz

receptar@friendly-production.cz

Hobby portál Telereceptář

Doprovází televizní hobby

pořady

info@telereceptar.cz

Profil na Facebooku 

Profil na Twitteru

Ceník inzerce na tomto webu

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11

180 00 Praha 8 - Libeň

Ceník inzerce v PDF ke stažení ZDE

Objednávky přijímáme na

inzerce@telereceptar.cz