PNOUCÍ A PLAZIVÉ POKOJOVKY

4605.jpg Glorióza - Gloriosa rothschildiana

Pokojové rostliny jejichž stonky mají schopnost plazivého růstu nebo se dovedou ovíjet kolem opory mají své důležité místo mezi ostatní interiérovou zelení. Na vhodně zvoleném stanovišti mají nesmírně dekorativní funkci. Jsou ideální pro pěstování na konstrukcích, mohou volně viset z okenního parapetu, schodu nebo stolku... Krásné jsou i do závěsných nebo nástěnných květináčů. To, že jejich tvar není striktně daný, ani kompaktní, působí vzdušně a hravě. Mnozí ze zástupců i velice rychle rostou a dají se dobře tvarovat řezem. Můžeme je držet na opoře tak že plně kopírují její tvar, nebo je jen redukovat v jejich růstu a podpořit tvorbu nových výhonků.


Tvarování a zmlazování

Popínavé, převislé a plazivé rostliny mají vzhledem k rychlosti a typu růstu větší tendenci vyholovat starší výhony nebo jejich spodní části. Tento jev nepřispívá k atraktivnosti rostlin a proto aby rostlina vypadala stále dobře, musíme častěji pamatovat na řez. Starší výhony jejichž spodní části ztratily listy se nemusíme bát nakrátko odstřihnout. Rychle obrazí mladými, vitálními výhonky.


Druhy

Představíme si několik zajímavých zástupců, kteří mají odlišné nároky na pěstování a jsou vhodné právě pro určité interiéry a místa v domě.

Břečťan kanárský - Hedera canariensis

Pochází z Kanárských a Azorských ostrovů a severozápadní Afriky. Je velmi podobný našemu břečťanu ( Hedera helix ), liší se ale lehce v tvaru a barvě listů a růstu. Listy jsou větší, světlejší a zaoblenější. Rostlina je vitální a bujně vzrůstná, může se plazit nebo přichytávat k podkladu přičepivými kořínky.

Vzhledem k tomu, že je méně tolerantní k nízkým teplotám a snadno vymrzá, přesouváme jeho pěstování v našich podmínkách do interiéru. Nejlépe vynikne tam, kde má prostor, hala, chodba nebo zimní zahrada budou pro něj ideální. Bečťn nejlépe vynikne v závěsném květináči, kdy jeho malebné výhony mohu volně splývat k zemi. Je nenáročný na světlo ale vyžaduje pravidelnou zálivku. Mlžení mu jen prospěje. V zimě pro něj bude ideální teplota kolem 7-12°C. Břečťan se dá velice dobře tvarovat a udržovat řezem a můžeme jej i velmi snadno množit řízkováním, nejlepší doba je červen a červenec. Odebíráme krátké řízky o délce 5 - 10 cm, nejlépe se třemi listy. Řez vedeme asi 1-2 cm pod místem, kde list nasedá na stonek. Odebrané řízky stačí umístit do sklenice s vodou, kde zčnou velmi rychle kořenit. Jakmile jsou kořeny okolo 5 cm dlouhé, zasadíme řízky do květináče, pokud chceme hustší rostliny, vysadíme více řízků najednou.

Glorióza - Gloriosa rothschildiana

Tato exotická kráska pochází z afrických tropu, kde šplhá až do výšky 2 m. Tenké stonky nesou tmavě zelené špičaté listy a hlavně nádherné květy, které se ze zelené barvy poupat vybarvují do odstínů, červené a žluté. Její pěstování je poněkud specifické a pokud chceme, aby se glorióze dařilo, musíme pěstební postup dodržovat. Jedná se o hlíznatou rostlinu a pro její vývoj a zdravý růst je nezbytné dodržovat dané teploty a období klidu.

Rostlina vyžaduje světlé stanoviště a oporu, plný úpal v létě škodí. Pěstební substrát by měl být s přídavkem rašeliny, s tím, že v období vegetace postačí běžná vydatnější zálivka. Od dubna zaláváme pravidelně, až teprve po odkvětu s příchodem podzimu, zálivku omezíme, v zimě je zapotřebí chlad a sucho protože hlíza potřebuje zatáhnout. V době vegetace rostlina není náročná na teplotu. V zimě však vyžaduje období klidu o teplote 10 °C. Časne zjara hlízu vyndáme ze staré zeminy a presadíme ji do zeminy nové. V této době zařínáme rostlinu zalévat. Po přesazení ji udržume v teple a vlhku.

Šplhavník – Epipremnum, Scindapsus

4611.jpg Tato popínavá, velmi rychle rostoucí rostlina představuje jednu z nejvděčnějších pokojových rostlin. Pochází z Indonésie, ale pěstuje se téměř po celém světě. Kromě základní formy se oblibě těší i její pestrolisté kultivary jako jsou ´Golden Queen´ se žlutými skvrnami na listech, Marble Queen naopak s bílými skvrnami, druh Scindapsus pictus Argyraeus je typický stříbrnými skvrnami na zelených listech a tenkým bílým okrajem listu. Rostliny vytváří vzdušné kořeny, kterými se snadno přichytávají na jakoukoliv oporu. Velmi oblíbená a vhodná je mechová hůl která se umístí do středu květináče. Výhonky ale můžeme i vyvazovat ke stěně pokoje, nebo jim věnovat vysokou poličku. Velice dobře se vyjímá i v závěsné nádobě. Šplhavník je rovněž velmi vhodný pro hydroponické pěstování, odstřižené výhonky můžeme docela dobře pěstovat i jen ve sklenici s vodou, kde velice rychle pustí nové kořeny. Tuto ochotu ke kořenění můžeme využít a namnožit si libovolné množství nových jedinců. Ve chvíli, kdy je již matečná rostlina příliš slabá a nevzhledná, můžeme ji snadno nahradit vlastními novými sazenicemi.

V interiéru snese světlo i polostín, úpal mu však vadí. Teplota běžná pokojová, v zimě okolo 20 °C. Zálivka pravidelná, ale tak, aby rostlina nestála ve vodě. Občasné mlžení, nebo sprcha na listy jen prospěje

Mučenka modrá - Passiflora coerulea

4609.jpg Liánovitá rostlina s nápadně velkými modro- bílými květy zajímavého tvaru. Listy jsou pěti laločné, jemné. Rostlina kvete na ovíjivých výhonech, vyžaduje pro zdárný růst oporu. Trochu připomíná gloriózu a představuje ideální řešení pro ty pěstitele, kteří si na její pěstování netroufnou. Mučenka se nejčastěji prodává v květináči na drátěné opoře, na které ji tvarováním a vyvazováním stále můžeme držet. Vzhledem k tomu, že roste rychle, doporučuji nechat nové výhony pnout po vyšší konstrukci. V létě se vyplatí rostlinu umístit na balkon, terasu, či zapustit i s nádobou do záhonu. Letnění ji prospívá, bujně roste a kvete po celé léto. Na zimu ji přeneseme do chladnější místnosti a snížíme zálivku. Z jara výhony celkem silně sestřihneme a celou rostlinu přesadíme do nové země. Vyžaduje propustný výživný substrát a dostatečně velkou nádobu. Mučenku můžeme z jara a počátkem léta snadno množit řízky, které ochotně koření i jen v květináči s propustným sterilním substrátem, který zakryjeme mikroténovým sáčkem. Možné je i generativní množení, semena lze vysévat celoročně, klíčí ale nepravidelně v průběhu 1-6 měsíců.

Fíkus nízný - Ficus pumila

4610.jpg Tak u této drobné rostlinky by asi nikdo nehádal, že se jedná o fíkus. Je plazivý a má charakter liány, která se ve své domovině může plazit i po stromech. U nás jej koupíme buď zeleno listý nebo nebo častěji v bíle panašované formě. Ale pozor je o něco choulostivější, než ostatní běžně pěstované druhy fíkusů. Nejlepším stanovištěm pro něj bude koupelna s oknem. Potřebuje totiž teplo a vysokou vzdušnou vlhkost.

Foto autorka textu

 
Receptář prima nápadů +420 605 55 35 35

WEB provozuje výrobce TV Receptáře prima nápadů

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11,

180 00 Praha 8 - Libeň

www.friendly-production.cz

receptar@friendly-production.cz

Hobby portál Telereceptář

Doprovází televizní hobby

pořady

info@telereceptar.cz

Profil na Facebooku 

Profil na Twitteru

Ceník inzerce na tomto webu

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11

180 00 Praha 8 - Libeň

Ceník inzerce v PDF ke stažení ZDE

Objednávky přijímáme na

inzerce@telereceptar.cz