OMYLNÍK PŘI PĚSTOVÁNÍ ČESNEKU
Bez česneku se nedá vařit. Proto je jeho obliba pěstování neměnná a naopak stále více pěstitelů se snaží mít vlastní výpěstky. Ale přeci jen vypěstovat kvalitní rostliny nedokáže každý. Závisí to na celé řadě ukazatelů jako je půdní typ, klimatické podmínky dané oblasti a v neposlední řadě i odrůda.
Proto je bezpodmínečně nutné, dodržet několik zásad již při výsadbě. Především se jedná o termín výsadby, zdravotní stav , českou odrůdu a moření sadby.
Česnek český nebo z dovozu ?
V posledních letech se k nám valí česnek z nejrůznějších konců světa. Především ale z Číny, Argentiny, Španělska, Maďarska, Polska. Kdyby tomu tak nebylo, asi by české hospodyňky musely na česnek zapomenout. Pěstební plochy česneku se totiž u nás natolik zmenšily, že produkce absolutně nepokryje tuzemskou poptávku.
Horší situace díky tomu nastává v potřebách sadbového česneku. Zde vyhovují české odrůdy, prověřené léty šlechtění, které jsou vhodné pro naše podmínky . Sadbu nahradit dovozovým česnekem a navíc z Asie, nelze. Jak ukázaly poslední roky , takový česnek v našich podmínkách vymrzá a tak se absolutně nehodí pro výsadbu.Tak se konečně ukázalo, že nesmyslná rozhodnutí, vedoucí ke zrušení pěstebních ploch, jsou krátkozraká a škodící.
Jak nenaletět při nákupu sadby ?
Letošní rok, po loňské extrémní neúrodě, česneku docela přál a tak je ho poměrně dost. Přesto jsou pěstitelé lákáni ke koupi ne právě levných česneků různých původů a jsou přesvědčováni, že takový česnek mohou klidně i vysadit a s oblibou je označován za česnek „vhodný k sázení „. Toto tvrzení je však posuzováno jako klamání spotřebitele a je postižitelné státními kontrolními úřady, které se v těchto dnech na česnek zaměřují. Jedná se totiž často i o 100% předražený konzumní česnek bez ověření zdravotního stavu a jakosti a dokonce i odrůdové pravosti. Poměrně často se totiž setkáváme s prodejem anonymních variant levných zahraničních odrůd vydávaných za populární české odrůdy.
Pokud takový česnek zasadíme, můžeme si kromě nízké a nekvalitní sklizně také zavléci na svou zahrádku houbové choroby a hlavně škůdce ve formě háďátka zhoubného ( Dytilenchus dipsaci ), které nám může způsobovat spoustu problémů i na ostatní cibulové zelenině po mnoho dalších let. Takže pokud chceme mít jistotu v odrůdě a kvalitní sadbě, budeme vyhledávat prodejce, kteří nabízejí česnek vyráběný jako sadbový.
Prověřte si prodejce !
Ten, kdo prodává pravý sadbový česnek, jej prodává s označením odrůdy a zpravidla velmi ochotně předloží na požádání doklad o uznání sadby, takzvaný „uznávací list“. Zde je kromě označení odrůdy uvedena partie, jako jedinečné číselné označení, podle kterého lze dohledat původ a místo pěstování konkrétní sadby.
Dále množství, které by mělo odpovídat celkovému prodejnímu množství sadby prodejce. Pokud Vám totiž někdo předloží doklad na 5 kg sadby a je obklopen pytli takzvaného sadbového česneku, může také prodávat česnek pochybného původu i kvality často i ze zahraničí, kterému naše podmínky nesvědčí. No a poctivý prodejce na svůj prodejní doklad nebude mít problém uvést označení „ sadbový česnek“ .
Které jsou pravé české odrůdy ?
Odrůd českého česneku je poměrně dost a mají rozdílné vlastnosti ve vzhledu, chuti i skladovatelnosti. Bílý ozimý paličák Dukát s velkými stroužky pevnou palicí, výbornou chutí s výraznými silicemi a příjemnou česnekovou vůní. Tato odrůda je velmi oblíbená v kuchyních nejen kvůli chuti, ale i z praktických důvodů díky snadnějšímu čištění.
Fialový ozimý paličák Unikat s větším množstvím středně velkých stroužků, patří mezi nejranější ozimé paličáky se sklizní již v posledním týdnu června. Takže pokud pěstitel vyjíždí v létě na dovolenou, nemusí se bát, že mu česnek někdo z pole ukradne. Navíc vyniká skvělým výnosovým koeficientem v poměru vysázeného množství a dlouhou skladovatelností. Tato odrůda nejlépe zvládla loňskou kritickou zimu.
Jarní bílý nepaličák Lumír, který má skvělou skladovatelnost až do nové sklizně česneku, příjemné silice, používají jej s oblibou lidé, kteří jsou citlivější na česnek jako takový. Přestože se jedná o jarní česnek, lze jej sázet s jistotou i na podzim.
Za vyzkoušení stojí i Benátčan, Karel IV, Bjetin, Džambul, Lukan ad.
Pozor na chyby při výsadbě !
- česnek se v zásadě rozděluje typově na paličáky a nepaličáky. Na podzim se vysazují převážně paličáky, kdy vhodným termínem výsadby je konec října až listopad, dokud nezamrzene zem. Výhodou pozdní výsadby je zakořenění stroužků během zimy, ne vyrašení nadzemní části. POZOR – palice se musí rozdělit na jednotlivé stroužky
- základní podmínkou úspěšného pěstování je zdravá sadba, POZOR -nikdy nebudeme brát stroužky z palic byť i jen částečně napadených.
- při pěstování česneku bychom neměli zapomínat na jejich důkladné namoření, abychom předešli vzniku houbových chorob
jako vynikající se ukazuje využití rostlinného přípravku Lignohumát na bázi humínových kyselin, dále chemický přípravek Rovral a proti háďátkům se využije Sulka
- po oschnutí jednotlivé stroužky vysazujeme na předem připravený záhon pomocí sázecího kolíku do hloubky asi 5 cm.
POZOR – stroužky musí jít kořenovou částí dolů, jinak dochází k deformacím sklizených rostlin, které se musí v zemi „obrátit“.
Foto autorka textu