Receptář prima nápadů, 47. díl 2013 na TV Prima 24. 11. 2013 od 11,55 hodin
Obsah 47. dílu Receptáře prima nápadů : zazimováváme zahrádku, je čas vysévat begonie, další recept ze soutěže Luskování, obarvíme si parapet i zahradu rostlinami, skladujeme zeleninu, nakládáme jednuduše traktůrek na přívěs, plevele, rekonstruujrme kotle
Video 47. dílu pořadu Receptář prima nápadů si můžete prohlédnout ZDE :
http://play.iprima.cz/receptar-prima-napadu/receptar-prima-napadu-2013-47
00:20
Začátek pořadu
01:44
Zazimováváme rostliny na zahradě. PVC plasty na zahradu nepatří. Bílá netkaná textilie ano. Chvojí také ano. Listí jako mulč je také vhodné. Trávy svážeme a na jaře zastřihneme. Před zimou keře a stromy zalijeme vodou.
04:30
Rychlé rady
Z muškátů odstraníme suché květy a listy a doplníme substrát, na zimu dáme do světlé bezmrazé místnosti.
Úklid podzimního odpadu použijeme do kompostu, vhodné je použití kompostéru.
05:50
Pro podzimní výsev begónii, je třeba mít kvalitní substrát, teplotu ( 22 – 24 stupňů Celsia ) a vysokou vzdušnou vlhkost, samozřejmě kvalitní osivo. Teprve poté co má begonie k dispozici 14ti hodinový den, začne vytvářet hlízu.
Zahradnictví Černých v Jaroměři už v šesté generaci šlechtí tyto krásné květiny. Také letos přináši zahrádkářům nové odrůdy. Těmi jsou Bolivijské begonie a Copacabana, pokud je vysejeme v prosinci, v květnu získáme kvetoucí jedince. Vydrží 5 – 6 let. K dispozici jsou tři barvy, červená, lotosová oranžová.
http://www.cernyseed.cz/
09:43
Dalším receptem z finále soutěže Luskování, který předvedla na výstavě Hobby podzim 2013 v Českých Budějovicích paní Jiřina Kavalírová z Chotěboře jsou Fazole na švestkách s uzeným kolenem.
Ingredience : 1 uzené koleno, 300 g fazolí, hrst švestek ( i sušených ), sůl, 1 cibule, bobkový list, pepř, skořice, hřebíček, zázvor, med, citron, 1 zakysaná smetana a trochu škrobu.
Fazole namočíme přes noc a dáme společně s kolenem, půlenými švestkami a celou cibulí a bob.listem vařit do tlakového hrnce na cca 1 hodinu. Vyndáme koleno, nakrájíme. Okořeníme vzniklou omáčku a lehce zahustíme smetanou, případně škrobem. Chutná to exoticky, přikusujeme chléb, je dobré i s rýží.
13:04
Vyhlášení vítězů soutěže www.terezia.eu
Vyhlášení vítěze soutěže www.marimex.cz
14:51
Zdena Krulichová říká jak si obarvíme okenní parapet.
18:31
Obarvíme si také podzimní zahradu. Pan Tomáš Vencálek z Botanické zahrady v Praze Troji radí jak naši zahradu probarvit podzimními plody a listy zajímavých dřevin. Například dřišťál thunbergův, jinan dvoulaločný ( Ginkgo biloba ), japonské javory, Javor japonský ( Acer japonicum ). Stejně tak mohou dekorativně působit okrasné jabloně se žlutými, nebo červenými plody na podzim. Posledními rostlinami, které pan Vencálek doporučuje jsou hlohyně a krásnoplodka (Callicarpa) .
22:55
NOVÁ soutěž www.kovarson,cz
23:47
Listopadová část soutěže Kdo z Vás to mám o 2 ruční rozmetadla pokračuje.
28:08
Paní Dušková radí jak na podzim uskladnit zeleninu tak, aby vydržela celou zimu. Jde zejména o dýni, kedluben, mrkev, černou ředkev, křen, cibuli, pór a zelí,
32:05
Pan Václav Sůra nakládá traktúrek na přívěsný vozík pomocí jednoduchého nakládacího zařízení.
34:22
Jednoleté plevele přerytím zahrady zničíme, víceleté ne. Pan Jan Mikulka ukazuje hlavní z těch víceletých, pýr plazivý, Elytrigia repens, pcháč rolní, též pcháč oset, ( Cirsium arvense (L. ), pampeliška lékařská, Taraxacum officinale auct.
Při podzimním rytí použijeme rýč a rycí vidle pro víceleté plevele. Obrubníky betonové, nebo plastové zapuštěné do hloubky alespoň 30 – 40 cm může efektivně bránit šíření plevele do záhonů.
39:17
Rekonstrukce litinových a plechových kotlů, které nejsou starší dvaceti let, doplněného o hořák se šnekovým podavačem. Na podavač lze nasadit zásobník paliva, který obsáhne palivo až na 3 dny. Celý systém lze doplnit řídícím systémem.
www.kovarson.cz
42:04
NOVÁ soutěž www.alza.cz
43:01
Jaká okna do domu naní navrhují pro novostavby architekti ? Architekt Jan Rampich říká, že obecně velká s tím, že je poté nutné řešit zastínění.
48:03
Pozvánky na výstavy
48:39
Závěr pořadu