Receptář prima nápadů, 49. díl 2013 na TV Prima 8. 12. 2013 od 11,55 hodin
Obsah 49. dílu pořadu Receptář prima nápadů : moderní roubenka - chov králíků - vánoční dekorace z Chorvatska - bylinky - kamna a sporáky - předvánoční úklid - chováme kočky - čaj z cesmíny - zimní pítko - bleskově rychlé cukroví
Video 49. dílu pořadu receptář prima nápadů si můžete přehrát ZDE :
http://play.iprima.cz/receptar-prima-napadu/receptar-prima-napadu-2013-49
00:20
Začátek pořadu
01:29
Nová roubenka se do současné vesnice může hodit, je ale třeba dbát na urbanistický kontext. U Receptářem navštívené roubenky, jejímž autorem je ing. arch. Jaroslav Smola byly použity lepené, falcované trámy z dokonale vysušeného a vyzrálého dřeva a pro lepší izolaci ještě vnitřní zateplení.
04:27
Rychlé rady
Stálá kontrola skladovaných brambor, abychom předešli šíření plísně.
Přikrmování zimujících ptáků pomocí lojových koulí, nebo vhodných semen.
05:36
Česká zemědělská univerzita vlastní také králíkárnu a v Receptáři prima nápadů prezentuje tři národní plemena králíků. Jsou to český strakáč, český černopesikatý a český červený. Králíci se dnes už dávno nekrmí jen senem a tím co dům dal. Převládá granulované krmivo. Při chovu králíků nezapomínáme na očkování proti myxomatóze a králičímu moru.
09:00
Kdopak z diváků receptáře nebyl v létě v Chorvatsku ? Během zimních měsíců ale tuto přímořskou zem navštívil asi z Česka málokdo. Pan Kopřiva si Chorvatsko oblíbil a vypráví o tom, jak si zdejší obyvatelé vánoční svátky zkrášlují pomocí dekorace nazvané božičné drvo.
www.chorvatsko-ubytovat.cz
13:34
Vyhlášení vítěze soutěže www.marimex.cz
Vyhlášení vítězů soutěže www.bonaspraymop.cz
15:01
Paní Dušková přinesla do studia Receptáře prima nápadů bylinky a podle pana dr. Podlahy tak vytvořila nejprovoněnější televizní studio na světě. Bylinky rozděluje na letničky, kopr, koriandr, bazalka a trvalky petržel, máta, libeček, ozimná cibule. Samostatnou skupinu tvoří rozmarýn a vavřín ( bobkový list ), které pěstujeme v nádobách a na zimu musíme rostliny zazimovat ve světlé místnosti při teplotách kolem 12ti stupnů Celsia. Omezíme zálivku.
20:54
Sbírku kamen pana Trakala navštívil Receptář již několikrát v této epizodě pan Trakal popisuje dva unikáty, americká kamna z roku 1920 s řadou zajímavých detailů, otevíráním dvířek pomocí šlapky, ohřívačem talířů, měřidlem teploty uvnitř kamen i speciálním otvorem pro přikládá topiva horem.
Ještě starší je francouzský sporák z roku 1910, který se vyznačuje velmi pěknou dekorací stěn. Poniklované detaily sporáků čistí pan Trakal pastou složenou z terpentýnu, grafitu, sazí a krému na boty.
24:42
Doba předsváteční sebou přináší také úklid našich domovů, připomeneme si jak postupovat při mytí oken, žaluzií a různých druhů podlah.
28:30
NOVÁ soutěž www.terezia.eu
29:15
Nad dopisy diváků
32:11
Darovat domácí zvíře pod stromeček nebývá nejštastnější nápad. Svědčí o tom plné útulky opuštěných koček, psů, ale i králíků a želv. Pokud si takovou opuštěnou kočku z útulku pořídíme, radí paní MVDr. Aneta Bártová nechat ji prohlédnout veterinářem, odčervit, případně zbavit parazitů, mezi které patří například ušní svrab. Kočkám z útulků hrozí také různé infekce virového původu.
37:32
Z našeho prostředí známe cesmínolistou mahonii, nebo cesmínu ostrolistou. V obou případech se jedná sice o okrasné rostliny, avšak jedovaté.
Zato cesmína paraguajská, dorgu z ní známe pod názvem maté, patří mezi jihoamerické stromy, z jejichž listů lze získat po pražení drogu vhonou pro výrobu čaje. Ten nejen že obsahuje vitamíny C a B, ale také třísloviny a kofein a celkově působí na náš organismus povzbudivě při únavě, či nachlazení.
41:28
Pan Humhal nejenom, že přikrmuje přezimující ptáky, ale vyrobil pro ně i ohřívané pítko z malé dřevěné krabičky osazené dvěma žárovkami spínanými starým termostatem z bojleru.
45:28
NOVÁ soutěž www.bonasprymop.cz
43:45
Ještě nemáte upečené vánoční cukroví ? Ptá ce pan dr. Podlaha . Nevymlouvejte se na nedostatek času. Známý kulinář pan Stupka přišel s receptem na bleskovou přípravu sušenek z ovesných vloček.
Ingredience :
vajíčka, cukr, nebo med, koření ( hřebíček, skořice ), škrob, citronová pasta, vanilka s likérem, nahrubo nakrájené mandle, ovesné vločky.
Postup :
vše promícháme a pečeme 20 minut při 160 stupních Celsia v troubě na plechu pokrytém pečícím papírem.
47:35
Pozvánka na výstavy
48:30
Závěr pořadu