MOSTY V ZAHRADĚ
Mosty představuji velmi zajímavý, bohužel však ne příliš rozšířený prvek okrasné zahrady. V architektuře čínských a japonských zahrad se s mosty a můstky setkáme již na historických dokumentech. Rovněž i v barokních zahradách nesměly chybět.
Pokud se vám líbí asijský zahradní styl a snažíte se zahradu v tomto duchu ladit, budou můstky tou pravou třešničkou na dortu, která vyšperkuje vaše dílo. Mosty se ale obecně dají velmi dobře zakomponovat všude tam, kde je přítomna i voda. Nezáleží na tom, v jaké formě. Můstek se hodí jak k jezírku, tak i k potůčku.
Materiál ze kterého je most vytvořen může být velmi variabilní. Samozřejmě, že na prvním místě je dřevo v mnoha formách a provedení. Za zmínku stojí i mostky z proutí, bambusu či lan. Zcela specifické jsou i mostky kamenné, které se používají na přemostění menších vzdáleností. Pokud se vám mostky líbí, ale trochu se bojíte jejich stavby, je určitě možné, obrátit se na specializovanou firmu, která mostek zhotoví, podle vašich představ. Nabídka se zlepšila a pokud nemáte představu zcela jasnou, tak truhlář nebo firma specializovaná na drobné zahradní stavby, jistě vypomůže katalogem nebo připraví
návrh v počítači. Větší zahradní centra nabízejí za poměrně slušnou cenu již hotové mostky, které stačí pouze umístit na určené stanoviště. Velmi dobře vypadají i obloukovité mosty a zajímavě řešená zábradlí. Tam, kde jo voda jen velmi mělká, lze místo mostu vytvořit i přechod přes vodu pomocí větších zploštělých kamenů. Pokud však není horní povrch nijak zdrsněn, pamatujeme na velkou opatrnost za vlhkého počasí.
Mostek by měl na svoje místo patřit a dobře zapadnout. Vždy bychom měly pamatovat na celkovou působnost kompozice a propojení prvku s okolní výsadbou tak, aby vše působilo zcela nenásilně a přirozeně. V přírodně pojaté zahradě, plné kvetoucích trvalek a keřů, kde vše roste pohromadě a působí úžasně nenuceným dojmem, můstek nejlépe doplní pnoucí růže, které můžeme k zábradlí přivázat, nebo jím jen promotat. Také další rostliny s dlouhými šlahouny, úponky či ovíjivé liány se mohou dobře hodit. Plamének je nádherný, na větší konstrukce se hodí i zimolez a přísavník. Barvu kvetoucích druhů lze vhodně sladit s barvou mostku.
Nezapínejme ani na skutečnost, že most je ve své podstatě pokračováním cesty na místě, kde cesta není možná. Umístění by tedy mělo přímo logicky navazovat na cestičku nebo pochozí trasu. Pokud přemosťujeme větší vodní plochu, je jisté, že mostek přes hladinu zláká i k posazení a pozorování vody z nové perspektivy. Pokud tedy jezírko obohatíme i širším spektrem vodních a plovoucích rostlin, tím lépe. Z mostku se také velmi dobře pozorují a krmí okrasné rybky a jiní živočichové. Most určitě ocení i děti a i my v létě přivítáme možnost ochladit alespoň nohy.
Údržba
Jako každá zahradní stavba i most potřebuje pravidelnou údržbu a tím spíš, že je zhotoven ze dřeva či jiného přírodního materiálu. Ať již je design jakýkoliv, pravidlem číslo jedna je ochrana před vlivy počasí. Most se navíc nachází v místě, kde je vystaven vyšší vlhkosti a zejména dřevo o to víc dostává zabrat. Ochranný nátěr by měl být pravidelně obnovován, ale je pravda, že most se nenatírá zrovna nejlépe. Pokud se jedná o menší dílko, můžeme jej přenést mimo vodní plochu a pohodlně natřít. Je-li ale most větší a nepřenositelný, aplikujeme nátěr na místě. Dáváme si pečlivý pozor, aby barva nestékala a pokud možno vždy raději volíme výrobky na ekologické bázi. Ošetření spodní části mostu se provádí nejlépe ve chvíli, kdy v jezírku není voda. Pokud tedy jednou za čas vodu vypouštíme kvůli důkladnému čištění, spojíme vše i s ošetřením mostu. U některých typů konstrukcí je možně vytvořit pochozí část tak, aby se jednotlivé úseky daly snadno demontovat a po ošetření vrátit na původní místo.