UŽITEČNÍ JEDOVATCI

6187.jpg Na naší planetě roste asi 700 tisíc rostlinných druhů. Popsána a pojmenována je zhruba polovina. Život lidí i zvířat je plně závislý a existenci rostlin. Rostliny poskytují potravu, jsou zdrojem léčivých látek, textilní surovinu, stavební materiál, krmivo ad. Některé ale mohou být pro člověka i zvířata nebezpečné. Právě sem patří jedovaté rostliny, které mohou vyvolat alergické reakce, a jsou zneužívané jako omamné drogy. Jedovaté rostliny obsahují celou řadu účinných látek, které mohou narušit tělesné funkce jako je dýchání, srdeční činnost, krevní oběh, trávení, myšlení, v krajním případě mohou způsobit smrt.

Jedovaté rostliny představují určité nebezpečí, neznamená to ale, že je budeme ničit, vždyť právě v této skupině rostlin najdeme i celou řadu druhů prospěšných, především pro výrobu léčiv, a zákonem chráněných. Abychom mohli předcházet nebezpečí , které jedovaté rostliny představují, a mohli je využít ve svůj prospěch, musíme je dobře poznat a naučit se s nimi pracovat.

Konvalinka vonná (Convallaria majalis) -patří mezi nejkrásnější planě rostoucí květiny u nás. Jejich křehká krása a podmanivá vůně přímo svádí k jejich utržení a přenesení alespoň na kratičký čas domů. Konvalinky rostou téměř po v celé Evropě. Tvoří 10-25 cm vysokou víceletou rostlinu s přímou lodyhou, nesoucí jednostranný hrozen složený z 5 až 10 jednotlivých kvítků. Listy mnohdy delší než lodyhy jsou srostlé většinou do dvojice a pouze nepatrně převyšují květní lodyhu. Povrch listů je lesklý, zdaleka nápadný a tak se dá konvalinka je ztěží zaměnit s jinou rostlinou.

Nejvhodnějším stanovištěm pro konvalinky jsou listnaté lesy, křoviny, v horách na kamenné suti a horské louky. Konvalinka má ráda vlhčí stanoviště. Je vápnomilná.

Využití - celá rostlina včetně květů je silně jedovatá a dokonce i voda , ve které byly květy delší dobu obsahuje výluh jedovatých alkaloidů . Ty se využívají na výrobu léků především na povzbuzení srdeční činnosti. Jakákoliv manipulace s konvalinkami by proto měla být opatrná a vždy je nutné nezapomenout na důkladné omytí rukou.

Pivoňka lékařská (Paeonia officinalis) – najdeme ji snad na každé zahrádce. Otravy způsobené glykosidy, které rostliny obsahují se vyskytují pouze ojediněle.

Využití - dříve se spíš využívala jako léčivka při záduše, epilepsii, křečích a ledvinových poruchách. Bývala nezbytnou součástí nápojů lásky a zde mohlo dojít i k nevolnostem při nadměrném popíjení připraveného nápoje. Dnes je využívána pro okrasné účely a kdo by chtěl nápoj lásky vyrobit, stará literatura doporučuje – popíjet po troškách.

Sasanka hajní (Anemóně nemorosa) – bílé květy jsou ozdobou vlhčích lesů v době, kdy stromy počínají rašit , pokud se jim na stanovišti daří, vytvářejí nádherné bílé koberce.

Využití - všechny části rostliny obsahují alkaloid ranunkulin, sapniny a organické kyseliny. Otrava je doprovázena zvracením,průjmy, i zánětem ledvin. Velmi vážnou otravu i s následkem smrti může údajně způsobit 30 snědených rostlin. Děti, které většinou sasanky trhají mohou díky přenosem šťávy do očí vyvolat zánět spojivek. Čerstvá nať je jedovatá i pro dobytek, sušením se jedovatost ztrácí. Eskymáci údajně čerstvou šťávu využívají jako součást šípového jedu. V lidovém léčitelství sloužila kdysi jako prostředek proti revmatismu

Brambořík perský (Cyclamen persicum) - pocházející z východního Středomoří,u nás již tradičně patří ke květinám,které se podílejí na vánoční výzdobě bytu.Ve skleníku je sice možné je vypěstovat kdykoliv v roce,ale období jejich hlavního prodeje spadá právě do předvánočního období.Bramboříky se pěstují v mnoha krásných barvách,od čistě bílé,přes růžovou, lososovou,červenou, karmínovou až po fialovou. Běžné jsou i vícebarevné varianty. Vedle květů se mohou nové odrůdy též pochlubit zajímavou stříbrnou kresbou listů.

Využití - hlíza obsahuje řadu glykosidů, které po požití vyvolají zažívací potíže a křeče, v těžších případech může dojít k poškození ledvin. Pro člověka je jedovaté množství 0,3g hlízy! Sušením , či vařením se glykosid cyclamin ničí. Zajímavostí jistě je , že na Sicílii že hlízy bramboříků využívají jako návnady k omámení ryb. Ze zvířat hlízy neškodí pouze prasatům, naopak u nich podporují trávení. To věděli již staří Egypťané, hlízy využívaly k výkrmu prasat.

Prvosenka jarní (Primula veris) – patří mezi nádherné první jarní květy lesů , luk ale i zahrádek. Prvosenka jarní (Primula veris) –zjara, v době květu sbírejte květ i s kouskem stonku. Jedná se o zapomenutou bylinku na léčení chřipky, prochlazení, astma a suchému kašli. Uklidńující účinky prvosenky se využívají při nespavosti a migréně.Pro léčebné využití ve formě odvaru

Využití - celá rostlina obsahuje saponiny a glykosidy. Pokud dojde ke konzumaci syrové rostliny, saponiny dráždí zažívací ústrojí a ve větších dávkách mohou vyvolat nevolnost a zvracení.

Recept, který se hodí:

Babiččina čajová směs na zánět průdušek – smíchejte stejné díly květů prvosenky,divizny, podbělu a černého bezu. Dvě lžíce směsi přelijte půllitrem horké vody. Nechte 15 min louhovat. Přeceďte, oslaďte medem, dochuťte citronem.Pijte teplé po celý den po troškách, poslední dávku pak před spaním.

 
Receptář prima nápadů +420 605 55 35 35

WEB provozuje výrobce TV Receptáře prima nápadů

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11,

180 00 Praha 8 - Libeň

www.friendly-production.cz

receptar@friendly-production.cz

Hobby portál Telereceptář

Doprovází televizní hobby

pořady

info@telereceptar.cz

Profil na Facebooku 

Profil na Twitteru

Ceník inzerce na tomto webu

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11

180 00 Praha 8 - Libeň

Ceník inzerce v PDF ke stažení ZDE

Objednávky přijímáme na

inzerce@telereceptar.cz