ODPOVĚDI NA ČASTÉ DOTAZY NÁVŠTĚVNÍKŮ
1.
Na náš web dorazil dotaz návštěvnice, která by chtěla pěstovat špagetovou tykev. Prosí však o informaci, kde semena této zajímavé tykvovité plodiny sehnat.
Jen pro zopakování uvedeme, že špagetová tykev je velmi zajímavá svým vnitřním uspořádáním dužniny. Ta po uvaření a vyjmutí z tykve velmi nápadně připomíná špagety. Ty se vyznačují atraktivní chutí a jsou zpestřením každého jídelníčku. Konzumují se jako příloha k masovým pokrmům, ale vynikající jsou i jako doplněk zeleninových jídel. Tykev se vaří celá a aby nedošlo k jejímu prasknutí během varu, je nutné ji několikrát propíchnout.
Osivo v jakémkoliv množství dostanete v prodejně Semena Vaněk, Praha ZDE: http://www.a.shop-telereceptar.cz/.
2.
Paní Irena Celetková má problém s velmi agresívní rostlinou na své zahrádce, která se k ní rozšířila od sousedů a velmi rychle zamořuje celé okolí. Podle fotografie kterou zaslala se jedná zřejmě o Křídlatku (Reynoutria) z čeledi Polygonaceae, Rdesnovité.
Tato rostlina dosahuje výšky až dvou metrů , velmi rychle roste a rozšiřuje se podzemními výběžky do okolí. Je obtížně vyhubitelná a pro její likvidaci je vhodná opakovaná aplikace herbicidu Roundup bodově, nebo nátěrem neředěného přípravku štětcem na čerstvou řeznou plochu. S aplikací je zapotřebí začít velmi brzy po vyrašení, dokud jsou stonky ještě mladé a rostliny se nestačily rozšířit na větší plochu. Na některých místech se dá využít jako okrasná rostlina, ale opět se musí regulovat její rozpínavost.
3.
Čtenářka paní Pánková z Prahy má hned 2 dotazy. V první řadě ji zajímá otázka vypěstování rajčat, má velmi špatné zkušenosti s plísní bramborovou, která ji v posledních letech napadla všechny sazenice a velmi brzy je zlikvidovala, takže p.Pánková nesklidila žádnou úrodu. Sazenice v pytlích podél stodoly byly napadeny později.
Plíseň bramborová(Phytophtora infestans) se projevuje šedozelenými vodnatými skvrnami na listech, stoncích a plodech rajčat. Jedná se o nejzákeřnější chorobu, která je v posledních letech velmi rozšířená. Skvrny se rychle rozrůstají a tmavnou, během krátké doby, pokud se nezasáhne účinným postřikem, likviduje celé rostliny. Zdrojem infekce pro rajčata mohou být napadené porosty brambor. Onemocnění se šíří především za deštivého počasí (pro infekci je nezbytné ovlhčení listů) a za střídavých teplot. Spory jsou přenášeny také vzduchem.
Opatření : Nepěstovat rajčata po bramborách ani po sobě. Volit vhodné postřiky a aplikovat je preventivně (Acrobat MZ, Bravo 500). První postřik provést již v 1. dekádě června, další podle průběhu počasí a infekčního tlaku choroby.
Druhý dotaz se týká pěstování ořechů – zda je nezbytně nutné roubování.
Pokud si chceme vypěstovat vlašské ořechy z jader, je to možné, vyrostou stromy ale na úrodu budeme mnohdy čekat až deset let. Roubováním se urychluje nástup do plodnosti, a první plody tak můžeme sklízet již 5. rokem po zasazení.