JAK SE POZNÁ ZRALÝ MELOUN?
Letos jsme vysadily 3 sazenice vodních melounů, nevíme však jakou odrůdu. Vzhledem k doposud teplému počasí se jim výborně daří, dobře přirůstají a některé jsou již poměrně velké. Kdy je můžeme sklízet, poraďte jak se rozpozná jejich zralost?
Eva Řeháková, Kamenice
Melouny se těší značné oblibě u všech věkových kategorií a pokusy o jejich pěstování v našich klimatických podmínkách rok od roku stoupají. Velmi často se v posledních letech setkávám s úspěšnými pěstiteli, kteří se přicházejí pochlubit svými výsledky. Melouny mají vegetační dobu 130-150 dní .
Vytváří rozložité plazivé rostliny, váha plodů v našich podmínkách však nedosahuje hmotnosi plodů z dovozu, přesto však výpěstky kolem 5ti kg nejsou vyjímkou. Pro získání kvalitních plodů se vyplatí výsadba na záhřevné závětrné stanoviště s dostatkem živin . Rostliny se musí pravidelně zalévat vlažnou vodou a přihnojovat.
Plody začínáme sklízet koncem srpna a během září. Spolehlivou známkou sklizňové zralosti je dutý zvuk při poklepu na plody, meloun nepřibírá na váze a stopka zasychá. Melouny vzhledem k tuhé slupce se dají skladovat 2-3 měsíce po sklizni. Pro naše podmínky jsou vhodné hybridní odrůdy, které dříve nasazují plody a mají kratší vegetační dobu. Všem zájemcům o pěstování melounů můžeme doporučit odrůdu Zobor F1. Jedná se o velmi ranou odrůda hibridního melounu, která snáší i chladnější podmínky . Plody jsou mramorované, dorůstají do hmotnosti 3-5kg. Dužnina je jasně červená, velmi šťavnatá.
Daniela Dušková