RECEPTÁŘ PRIMA NÁPADŮ,29-2014 NA FTV PRIMA 21.9.2014 OD 12,20 HODIN
Obsah dílu Receptáře prima nápadů: socializace psů - proč čistit peří - pěstujeme dýně - chryzantémy jsou nejčastěji pěstované květiny - metereologie a zahrádkaření - krbová kamna - vysazujeme cibuloviny - útulné vnitrodvorky mezi činžáky - jak chovat slepice - nátěr pozinkovaných ploch - jezírka s dešťovkou - libosad
Tento díl Receptáře prima nápadů si můžete přehrát ZDE:
play.iprima.cz/receptar-prima-napadu/receptar-prima-napadu-2014-37
00:20
Dnešní díl Receptáře prima nápadů bude věnován radám odborníků z České zemědělské univerzity z Prahy v Suchdole. Ale nejen jejich radám.
01:26
Jak vás respektuje váš pes, když je na volno a ve smečce s ostatními psy? Tehdy se ukáže, zda je pes správně vycvičen a také socializován. Tomáš Trdla radí pro výcvik zvolit přehledné místo, pokud možno za městem, nebo vesnicí, bez dopravního provozu. Ale co když smečka ucítí zajíce, nebo srnu? V takové situaci je důležité, aby se zdařilo odvolání vůdčího psa. Je navíc třeba, aby smečka, cvičící socializaci, již obsahovala jedince se základními návyky poslušnosti. Případně můžeme do smečky přidat jednoho psa, který se teprve potřebnému chování bude od ostatních učit.
05:14
Péřové deky je nutné občas vyčistit a to nejen zevně, ale také uvnitř, tj vyčistit peří, které tvoří obsah dek, polštářů a peřin. Z peří se ale vyrábí i speciální bundy a spací pytle. Profesionální čistírny peří používají vhodné technologie a samozřejmě tyto postupy vyžadují vysypání a čištění peří vně povlaků. Důležité je také správné následné vysušení peří.
Používány jsou tři technologie čištění peří. Mokrá cesta je volena při velmi znečištěném peří, suchá cesta naopak, pokud je peří málo znečištěné. Třetí možností je čištění parou. Vhodnou technologii volí pracovníci čistíren podle stupně znečištění materiálu. Ti také doporučují staré sypky nepoužívat a vyčištěné peří vkládat do nových sypků – povlaků. Peří by se mělo čistit zhruba po pěti letech u peřin, u polštářů v polovičním čase.
Staré duchny po babičkách měly nectnost, v podobě peří hromadícího se uvnitř jedné strany peřiny. Nyní se již sypky prošívají v ploše, aby k tomuto neduhu starých peřin, které ale mohou obsahovat ještě použitelné peří, nedocházelo. Obvykle se běžná přikrývka dělí na 35 kostek prošití.
Více na: webových stránkách firmy peri-mares.cz
09:54
Pěstujete dýně? Poznáte, kdy jsou vhodné ke sklizni? Miroslav Jursík tvrdí, že na česká pole se dýně vracejí. Nejsou příliš náročné na pěstování a ochranu proti nemocem nebo škůdcům.
Čas, kdy je vhodné dýně sklízet většinou naznačí změna jejich barvy, například ze zelené na oranžovou. Skladování je také jednoduché. Při chladnější, než pokojové teplotě, dýně vydrží vhodná ke zpracování i 3 – 4 měsíce. Rozeznáváme dva typy odrůd. Jednak jsou to dýně určené jako dekoraci, druhým typem jsou dýně určené ke konzumaci.
12:47
Vyhlášení vítěze soutěže kovarson.cz
13:13
Chryzantémy už dávno nemají punc hřbitovního kvítí. Zahradník pan Jaroslav Milt tvrdí, že chryzantéma je nejrozšířenější pěstována květina u nás. Výhodou chryzantém je velký počet barevných odrůd a možnost pěstovat je jak v květináčích, větších nádobách, tak na záhonech. Navíc se dají pěstovat celoročně. Speciální skupinu tvoří chryzantémy multi flora, vyznačující si velkým množstvím drobnějších květů. Chryzantémy mají rády slunce, obecně světlá stanoviště. Nyní v září je dobré chryzantémy přihnojit hnojivem s vyšším obsahem draslíku, aby rostliny dobře dokvetly. Chryzantémy začínají kvést na začátku srpna a s květy končí s příchodem prvních mrazíků koncem října.
16:29
Je dobré, když základními znalostmi z metereologie disponují i zahrádkáři a nespoléhají jen na pranostiky. Agrometereoložka ze Zemědělské univerzity paní Věra Kožnarová doporučuje spíše spoléhat na exaktní poznatky. Radí sledovat teplotu půdy, teplotu vzduchu u země a ve výšce 2 metry. V případě porostů různých rostlin výšku přizpůsobíme jim. Důležité také je, aby teploměr, nebo digitální čidlo nebylo ovlivňováno přímým sluncem, případně deštěm, optimálně i větrem. Velkým nepřítelem zahrádkářů je pokles teplot pod bod mrazu. Nejvhodnější ochranou proti přízemním mrazíkům je zakrývání porostů bílou netkanou textilií, nebo provádět zakuřování.
21:20
Ctitelé útulných domovů vybavených krby mají dnes možnost vybrat si z široké nabídky volně stojících krbových kamen, které nevyžadují velkou stavební připravenost, nebo zvolí klasické zastavěné krby.
Krbová kamna dělíme na klasická teplovzdušná, a na akumulační. Akumulační krbová kamna obsahují akumulační tvarovky, které vyzařují teplo ještě po nějakou dobu po vyhasnutí kamen. Při výběru kamen je kromě vzhledu důležitý především výkon, který by měl odpovídat rozměrům vytápěné místnosti. Velmi důležitá je také účinnost, která by se u krbových kamen měla pohybovat nad 80%. Při volbě typu kamen je také velmi důležité zohlednit konstrukci komína, který máme v místnosti k dispozici. Určitě před instalací kamen bude dobré přizvat kominíka, aby udělal revizi komína. Nesmíme zapomenout také na podložku, na které budou kamna stát. Mělo by jít buď o dlažbu, nebo třeba o sklo, či jiný nehořlavý materiál.
Více na webových stránkách firmy BeF Home, krby-bef.cz .
24:05
NOVÁ SOUTĚŽ peri-mares.cz
24:50
Co zlepšit na zahrádce tak malé, že když se chcete otočit, musíte kvůli tomu před vrata? Paní Dušková radí ozdobit zahrádku cibulovinami, k jejichž vysazování je právě nyní vhodná doba. Výběr je prý obří. Přesto paní Dušková Alexandru Hemalovi radí začít s tulipány, narcisy, krokusy, modřenci, bledulemi, nebo sněženkami. Ale hlavně je třeba vybrat cibulky, které nejsou poškozené, nebo rozříznuté.
29:06
Upravený vnitrodvorek v činžákových blocích potěší i největší mrzouty. Paní Ottovou známe jako odbornici floristku, tentokrát ale poradila i s využitím městského dvorku pro užitkové i okrasné rostliny.
31:48
Alexandr Hemala zašel do areálů České zemědělské univerzity za panem Lukášem Zitou pro radu jak chovat drůbež, především pak slepice. Dobré je nejdříve zvolit vhodné plemeno. Pan Zita představuje plemeno šumavanka, nebo českou zlatou kropenku, která byla od devadesátých let zařazena do programu udržení českých genových zdrojů. Obě plemena jsou otužilá, ale hodí se spíš pro větší prostor. U menších dvorků a zahrádek zvolíme jiná plemena. Součástí hejna slepic by měl být kohout a to jistě v případě, pokud budeme chtít chov reprodukovat. Získáme tak násadová vejce.
Proto, abychom začali s chovem, je důležité mít vyčleněný dostatečně velký pozemek, kurník se snáškovými hnízdy, hřady k přenocování a uzavíratelnými vrátky. Vně kurníku je dobré nabídnout slepicím koupaliště, krmítko a napajedlo. Ke krmení používáme pšenici, ječmen, kukuřici, v letním období použijeme zelené krmení. Snáška bývá 100 – 150 vajec za rok. Nejintezivnější snáška je v prvním roce života slepice a každým rokem se o čtvrtinu snižuje. Slepice se dožívá 4 – 6 let.
37:11
Nad dopisy diváků připomíná Alexandr Hemala probíhající soutěž Kdo z Vás to má. Svoje přihlášky s dokumentací pěstitelských, chovatelských a řemeslnických úspěchů posílejte do e-mailové schránky receptar@friendly-production.cz .
39:10
Dnes už není nutné natírat pozinkované plechy až poté, co zinek zkoroduje, když se ví jak na to. Miroslav Koubek tvrdí, že natírat zoxidovaný zinek je lepší, ale moderní nátěrové hmoty již dovolují natírat i nové pozinkované plochy. Samozřejmě je nutné plochu určenou k nátěru řádně odmastit a poté speciální barvou provedeme 2 nátěry. Takováto povrchová ochrana vydrží i 15 let. Pokud natíráme, nebo obnovujeme starší nátěry, provedeme pomocí lepící pásky test, zda nátěr drží, pokud je předem poškrabán. Jestliže starý nátěr není dostatečně přilnavý, odstraníme jej před provedením nátěru nového.
43:18
Když máte na zahradě moc dešťové vody, vybudujte si zahradní jezírko jak to udělal pan Karel Černý. Pořídil 3 dvousetlitrové plastové sudy, do posledního umístil ponorné čerpadlo s regulací chodu podle výšky hladiny a vše napojil na jezírko, nebo přebytečnou dešťovkou zalévá zahradu.
44:34
Libosad je název z časů baroka, v arboretu Zemědělské univerzity má podobný účel, jako před třemisty lety,tj působit na člověka příjemným prostředím. Libosad univerzitní má 22 tematických celků a byl vybudován na podnět profesora Marečka v roce 2008 na území bývalé skládky. Studenti univerzity zde tráví část své praxe.
47:04
Pozvánka na výstavy.
48:36
Závěr pořadu.