RECEPTÁŘ PRIMA NÁPADŮ,30-2014 NA FTV PRIMA 21.9.2014 OD 12,20 HODIN
Obsah 30. dílu Receptáře prima nápadů: chov drůbeže - vertikální zahrada - živý plot rychle roste - fytopatologická poradna - co znamená pořídit si koně - satelitní městečko může být i k bydlení - tři druhy kotlů pro rodinný dům - zeleň na terasách - myrta obecná
Video 30. dílu Receptáře si můžete přehrát ZDE:
http://play.iprima.cz/receptar-prima-napadu/receptar-prima-napadu-2014-38
00:20
Začátek pořadu tentokrát převážně věnovaného okolí vesnice Čisté u Horek v Podkrkonoší.
01:30
Paní Dagmar Žáková chová domácí drůbež a malé zvířectvo včetně ovcí. Kromě užitku z masa, který chov přináší, organizuje letní tábory pro děti z měst, které mnohdy nevědí jak drůbež vypadá. Nedávno jí chov brojleru napadla liška. Myslivci paní Žákové doporučili pověsit na plot přes noc zapnuté tranzistorové rádio. Od té doby má paní Žáková od lišky pokoj.
05:50
Hana Hořáková nemá mnoho místa u rodinného domku a pro všechny, kteří mají podobný problém, ale mají rádi květiny, založila vertikální zahradu. Více o tom jak postupovala najdete v jejím blogovém článku ZDE: http://www.telereceptar.cz/-s297CZ .
08:33
Živý plot bývá často zajímavým řešením. Pavel Šitina doporučuje kouzelný živý plot z turkestánského brestu. Tento keř je schopen za 2 roky dosáhnout výšky až 3 metrů. Plot, který představuje v Receptáři zasázel zjara 2011. Brest je nenáročná rostlina, má ale ráda slunné stanoviště a propustné půdy. První rok ji zastřihoval 1 x, druhý rok 3x, třetí rok krátí na polovinu. Výsadba se dělá po 30ti centimetrech, chceme-li mít plot hustý, tak vysazujeme v trojsponu. Rozmnožujeme koncem srpna řízkováním, nebo výsevem.
11:42
Jan Kopřiva ve své tradiční fytopatologické poradně tentokrát zodpovídá dotazy z Jilemnicka. Žluté skvrny na listech okurek jednoho z diváků jsou jistě projevem plísně okurkové, ochrana je spíš preventivní v červnu a červenci, nyní již okurky ponecháme svému osudu. Padlí na azalkách? Je to možné. Vypadá podobně, jako padlí na jabloních, v tomto případě opět je nyní již pozdě na léčení. Fungicidy používáme jako prevenci od června. Stejně tak u padlí na cuketách. Housenky běláska zelného řádily na podkrkonošském zelí dalšího z diváků a vyžraly v listech kulaté díry. Postřikem se bráníme v době náletu, což bylo na konci července. List durmanu žloutne. Čím to? Ptá se další divák. Pan Kopřiva diagnostikuje svilušku. Tu likvidujeme známými postřiky. Skvrny na listech jahodníku jsou tzv. bílou skvrnitostí jahodníku, kvůli které ale nebudeme jahodník likvidovat, jenom jej posečeme a listy zlikvidujeme.
17:57
Také uvažujete, že si pořídíte koně? Pan František Petružálek jich chová desítky. Dnes je módní dětem koně pořizovat. Pan Petružálek doporučuje nejdříve koně pronajmout v některé turistické jízdárně a vyzkoušet, zda dítko bude ochotné se věnovat péči o svěřené zvíře. Ta spočívá každý den ráno o 7mé ve vykydání stáje, vyhřebelcování, vyčistění kopyt a nastlání. Odpoledne se zájemce o jezdectví může svést a večer začíná péče o koně nanovo. Nesmíme zapomenout, že kůň toho také hodně spotřebuje, 10 metráků sena na koně a nohu, takže 40 metráků sena pro jednoho koně na zimu. Ještě koni také musíme dodat sůl, oves, ječmen a vitamínové doplňky.
Široký sortiment všeho potřebného pro jezdce i chovatele koní najdete na www.jezdecke-potreby-teplice.cz .
22:05
Architekt Jan Rampich provází moderátorku Receptáře nově vznikajícím satelitním městečkem v Letkově u Plzně. Realitní kancelář, která městečko koncipovala, jej navrhla promyšleně do všech detailů. A tak to s tímto satelitem nemusí dopadnout špatně.
24:51
Vyhlášení vítěze soutěže peri-mares.cz .
25:10
Jaroslav Kovář představuje tři druhy kotlů pro vytápění rodinných domků, které vyrábí jeho firma. Prvním je kotel na tuhá paliva. Musí splňovat požadavky na emisní třídu 3 – 5. Čím vyšší třída, tím méně škodlivin vypouští kotel do ovzduší. Kotel může pracovat se zásobníkem v automatickém režimu. Používá se v něm uhlí v granulaci do 3 cm.
Druhým je kotel na dřevoplyn, ve kterém se topí kusy tvrdého dřeva. Jeho spalováním vzniká plyn, který hoří za vysokých teplot.
Posledním je kotel s kombinovaným režimem. Jeho provoz může být řízen manuálně, nebo automaticky.
Více na webových stránkách firmy kovarson.cz .
29:07
Nad dopisy diváků.
31:35
Pan Jan Štefan se zamýšlel nad tím, jaké škody populacím užitečného hmyzu i obratlovců dělá každoroční několikeré strojní sekání trávy v okolí komunikací v městečku. Navrhl proto vedení obce, že se o záhony kolem cest patřících obci v blízkosti svého domku postará.
34:08
Zeleň na terasách je zajímavým dekorativním prvkem, Vít Dominik jednu takto ozdobenou terasu představuje.
37:22
Komunitní kompostování na Jilemnicku je novým zajímavým projektem řešícím problém, kam s travní hmotou a bio hmotou obecně. Ladislav Jiřička informuje o zřízení 5 komunitních kompostáren, které vytvářejí kompost z trávy. Jiným způsobem využití přebytečné travní hmoty může být výroba peletek pro pozdější ekologické spalování.
42:37
Václav Větvička v Botanické zahradě PF UK v Praze vypráví o starém vzácném stromu myrty obecné.
47:59
Pozvánka na výstavy
49:23
Závěr pořadu.
Klíčová slova
Diskuze
Přidat příspěvek do diskuze
-
Neregistrovaný uživatel
26.12.2014 | 17:05
Milena Čížová
Dobrý den Pane Hemala, zdraví Vás Milena Čížová z Hrotovic, nyní bydlím někde jinde v Moravských Budějovicích ( Chelčického 904, Moravské Budějovice,67602). Dívám se každou neděli na Vaše pořady, dyžtak se ozvěte. děkuji Odpověďět