RECEPTÁŘ PRIMA NÁPADŮ,31-2014 NA FTV PRIMA 28.9.2014 OD 12,30 HODIN
Obsah 31. dílu Receptáře prima nápadů: švestky na různé způsoby - jedovaté dřeviny - tilancie - okrasné traviny - jak na plevele - krbové vložky - gabiony - otočný sluneční kolektor - rašeliniště
Video 31. dílu Receptáře prima nápadů si můžete přehrát ZDE:
http://play.iprima.cz/receptar-prima-napadu/receptar-prima-napadu-2014-39
00:20
Začátek pořadu z Botanické zahrady v Praze Troji.
01:20
Podzim je čas švestek, téměř národního českého ovoce. Paní docentka Helena Uhrová přišla do Receptáře s ukázkou několika způsobů jejich zpracování. Prvním receptem je zpracování švestek rozvařením do hmoty podobné povidlům. Tento polotovar poté slouží dalším variantám pokrmů se švestkovým základem. Celkem známým způsobem uchování švestek v čase je klevera. Jsou to vařením zahuštěné švestky s přídavkem rumu. Vše povaříme a zavaříme do sklenic. Třetí variantou je povaření švestek na červené zpěněné cibulce a červeném vínu. Vše smícháme a přidáme krystalový cukr, který necháme lehce zakaramelizovat. Dodáme ještě med a vývar. Vznikne tak omáčka, která se hodí k pečenému kuřeti s rýží.
05:58
V Botanické zahradě v Troji se nacházejí některé okrasné dřeviny, které jsou jedovaté. Například tis červený, který je nebezpečný jak pro domácí zvířata, tak pro malé dětí a to při rozkousnutí semene z červených váčků. Dalším příkladem jedovaté dřeviny je eonymus, brslen. Dřevina je to jedovatá jak v dřevě, tak v plodu. Mezi jedovaté dřeviny patří i tůje. Chvojka klášterská, Juniperus sabina je poslední z dnes představovaných jedovatých dřevin pěstovaných v Botanické zahradě v Praze Troji. Byla ve středověku používaná jako abortium.
10:29
Pan arch. Jan Zima vlastní okolo 450 druhů tilancií. Sbírá je již 30 let. Nevyžadují zvláštní péči, je ale třeba ohlídat, aby nezmrzly.
14:46
Okrasné traviny jsou nenáročné na údržbu, mrazuvzdorné a zejména nyní na podzim se krásně vybarvují. Pan Hanzelka z Botanické zahrady tvrdí, že jejich nabídka je velmi široká, v desítkách různých druhů. Traviny mají rády slunná stanoviště se suššími propustnými půdami.
18:10
Plevele jako šrůcha, ptačinec, nebo žabinec se musí průběžně likvidovat. Vypráví o tom pan docent Mikulka.
21:21
Krbové vložky, na rozdíl od krbových kamen, umožňují větší designovou variability při navrhování způsobu vytápění interiérů.
25:01
Vyhlášení vítěze soutěže kovarson.cz
25:27
Proč stavět na podzim gabiony a jak na to? Ptá se Alexandr Hemala. Je to proto, aby potom z jara bylo možné stěny osázet rostlinami. Dalším účelem je vytvořit hmyzí domečky.
30:18
Pan Koubek předvádí jak různobarevně, ale zároveň profesionálně lze vymalovat pokoj teenegera. Při práci používá pomocnou lepící pásku a předpřipravené namíchané odstíny barev Remal. Barvy jsou sice otěruvzdorné, je ale dobré udělat nátěry dva. Před vlastním vymalování doporučuje pan Koubek udělat test přilnavosti předchozího nátěru.
33:54
Pan Hemala oznámil kdo je vítězem zářijového kola soutěže „Kdo z vás to má?“ a obdrží od redakce Receptáře dva šikovné postřikovače. Stali se jimi paní Kateřina z Mladé Boleslavi za minizahrádku před svým bytem a pan Stanislav Mánek z Pavlovic u Přerova za obrovské lilie.
35:52
Pan Jaromír Lébl z Horního Bezděkova si postavil sluneční kolektor pro přihřívání vody v bazénu na zahradě a kvůli lepšímu využití slunečního svitu postavil kolektor otočný na kolečkách, aby jím mohl v průběhu dne pohybovat za sluncem.
39:03
Rašeliniště, nebo slatě si můžete vybudovat i na vaší zahradě, i když si většina lidí spojuje tyto pojmy spíš se Šumavou. Na menší zahradě vytváří rašeliniště zajímavou dekorační plochu a má chladící efekt. Založit jej lze podobně jako jezírko, jenom místo vody do něj vložíme pokud možno bílý, nebo skandinávský rašelinový substrát. K osázení se nabízejí masožravé rostliny, nebo některé druhy rododendronů a různé brusinkovité keříky, či klikva velkoplodá.
44:30
Pozvánka na výstavy
45:36
Závěr pořadu.
Sponzor www.kajaky-shop.cz