ČISTÉ BIO POTRAVINY A BIO KOSMETIKA Z NOVÉHO DVORA
Končí říjen a já jedu západočeskou krajinou mezi Teplou a Toužimí po místní okresce do kláštera Nový Dvůr. Tak tomuhle se říká „kraj, kde lišky dávají dobrou noc“. Malé vesničky s velkými rozestupy mezi sebou, hluboké lesy, a pokud ne lesy, tak spíš pastviny. A hlavně drsné podnebí s častými dešti a stálým větrem. Na rozdíl od našeho vnitrozemí je v lese okolo cesty spousta nejrůznějších hub. Zpomaluji jízdu a prohlížím si místa u cesty. Tak támhle v mechu to přece nemůže být prašivka. Zastavuji auto na beztak pusté silnici, pouštím blikání výstražného trojúhelníku a mířím k místu, kde jsem před chvílí viděl klobouk podezřele pěkné houby. Ano, je to krásný pravák smrkový vyčnívající asi 10 centimetrů. Jenže ruku musím zabořit dalších 15 čísel do mimořádně tlusté a vlhké vrstvy mechu, abych hříbek vydoloval. Rozhlížím se a samozřejmě má bratříčka jen kousek nedaleko, a to vše 2 metry od asfaltky. Projíždím ještě mělkým údolím s horským potokem, až se dostávám do vesničky Dobrá Voda. Naprosto věřím, že tu někde lahodná, dobrá a čistá, nechlorovaná voda, v této drsné, ale čisté krajině musí pramenit.
Asi 2 kilometry za vesnicí leží pod kopcem areál kláštera, který byl kdysi hospodářským dvorem, postaveným v 18. století věhlasným architektem Kiliánem Ignácem Dientzenhoferem. Zaměstnávali jej premonstráti z nedaleké Teplé a Nový Dvůr u Dobré Vody byl jedním z jejich hospodářských dvorů. Z Dobré Vody k bývalému statku vede cesta lemovaná lipovou alejí, jako ze starých románů. Tudy se ale do kláštera nedostanu. Budova bývalého ovčince, přestavěná na přijímací dům, ubytování pro poutníky a prodejnu produktů kláštera, je poněkud stranou. Celý areál měl stejně jako za Dientzenhofera i na začátku 21. století štěstí na architekta světového jména, Angličana Johna Pawsona. Co Bavor Dientzenhofer postavil, nepřízeň času přivedla téměř do stavu ruiny, to Pawson, vybraný bratry trapisty, uvedl svými návrhy zase do obdivuhodného stavu ( http://johnpawson.com/works/abbey-of-our-lady-of-novy-dvur/ ).
To hlavní ale není architektura v krajině dobrou noc dávajících lišek, ale lidé, kteří zde žijí. Mniši trapisté mají zdánlivě jednoduchý způsob života, modlí se a pracují. A také, prací svých rukou se musí uživit. Hospodaří v lese, chovají ovce a krávy, vyrábějí potraviny a kosmetiku, jejichž prodejem si vydělávají na úhradu nákladů provozu kláštera.
Sortiment vlastních produktů doplňují výrobky mateřského kláštera z francouzského Sept-Fons. Mě zajímají především bio produkty. Je jich celkem 16, z toho 3 kosmetické přípravky, které otestovala moje žena a kupodivu se jí pomocí krému podařilo potlačit léta zlobící ekzém, zbytek jsou potraviny. Novodvorští se specializují hlavně na ruční výrobu hořčice. Bio hořčici Bohemia mohu svojí lahodností jen doporučit, ale také jemná i starofrancouzská jsou delikatesy.
Bratři trapisté jsou plaší lidé, nemají rádi hluk a rušný život dnešního světa. Proto ani vnitřek kláštera není běžně možné navštěvovat. Tvrdě pracují a v tichu, které preferují, se modlí za tento svět. V poslední době také spustili svůj nový e-shop s produkty a základními informacemi o klášteře a o tom jak žijí ZDE: www.novydvur-obchod.cz