Nezapomeňte na kaktusy, symbióza rostlin i v umělých podmínkách
Nezapomeňte na kaktusy !
Již začala sezóna kvetení, nejvíce kvetou druhy rodu Mammillaria.
Lze udělat zázrak?
V botanice je velkým problémem pěstovat rostliny se symbiózou, takové, které potřebují k životu nějaký jiný, nápomocný organismus. Symbióza mezi dvěma vyššími čili cévnatými rostlinami je potom téměř nenapodobitelná, v umělých podmínkách nemožná. Podivuhodná a vzácná masožravá rostlina například v přírodě žije výhradně prazvláštním způsobem: V asi metr velkých růžicích určitých bromeliovitých rostlin rodu Vriesea. Tyto růžice jsou uchyceny na skalách, a tak si musejí shromažďovat pro případ nouze zásobu vody. V paždích listů vriesea má cisterny, kam za deště či mlhy voda stéká. Kde je v tropech (Brazílii) voda, bývá brzy i všelijaký plankton. Právě na tyto droboučké vodní živočichy líčí svoje měchýřkovité pasti bublinatka lotosolistá (Utricularia nelumbifolia). Na početnou kořist má také početné měchýřky, které se dokonce různí velikostí, tak jako i plankton. Až uvidíte v pavilonu D jakousi skrumáž, kdy růžice vriesey je propletena šlahouny a listy bublinatky, jde právě o tu symbiózu. A to, co trčí z růžice, není květ vriesey, ale květ bublinatky. Záznak tedy lze udělat! Snad to je vůbec poprvé, kdy se něco takového u druhu U. nelumbifolia zdařilo, nmeboť obyčejně ji lze udržet jen s obtížemi a asymbioticky.
Tučnice primulková také kvete.
V pavilonu D právě také kvete severoamerická masožravá rostlina tučnice primulková (Pinguicula primuliflora). Světe, div se, ona je příbuzná předešlé masožravé rostlině, patří do téže čeledi!
Klokaní pracka ryšavá kvete v pavilonu C.
Kam na taková jména ti botanici chodí! Daleko, do Austrálie, neboť tam, na jihozápadě kontinentu, Anigozanthos rufa roste. Vypadá trochu jako gracilní kosatec, ale květy se opravdu podobají klokaní pracce s drápy. Však jí Australané jinak než "Kangaroo Paw" neřeknou! Zatímco rodové jméno je překladem tohoto místního pojmenování, druhový přívlastek je překladem z latiny, tedy z vědeckého jména.
Foto autor
Diskuze
Přidat příspěvek do diskuze
-
Neregistrovaný uživatel
19.11.2012 | 02:43
Smazal jsem tento diskuzní příspěvek, protože byl v rozporu s kodexem diskutujícího pod blogovými články na www.telereceptar.cz. Děkuji za pochopení. Admin Telereceptáře
-
Neregistrovaný uživatel
28.11.2012 | 02:55
Smazal jsem tento diskuzní příspěvek, protože byl v rozporu s kodexem diskutujícího pod blogovými články na www.telereceptar.cz. Děkuji za pochopení. Admin Telereceptáře