SENO USUŠÍME SNADNO A RYCHLE
Zdá se, že v poslední době zažívá renesanci chov drobného domácího zvířectva. Nejsou to jen králíci, ale rozmach zaznamenávají i ovce a kozy. To vše je ale spojené se zajištěním dostatku kvalitního sena pro zimní období. Těžko bych dnes hledali na venkově idylický obrázek sekáče s kosou, který za rozbřesku vyráží na louku. Běžnou součástí je dnes kvalitní žací stroj. Rozhodnout se můžeme pro žací ústrojí lištové nebo bubnové.
Lištové žací ústrojí může být prstové nebo bezprstové. U prstového žacího ústrojí pronikají do porostu pevně uchycené prsty s břity, ve kterých kmitá kosa. U bezprstového ústrojí kmitá kosa přes druhou kosu, pevně uchycenou, případně mohou obě kosy protiběžně kmitat. Výhodou lištového žacího ústrojí je minimální poškození travní hmoty bez pomačkání nebo částečného rozdrcení. Tato přednost je ale potlačena nevýhodami s obtížnější manipulací s žacím strojem, omezeným použitím v přerostlém, přehoustlém případně polehlém porostu. Většinou je nutné zaměstnat při sekání pomocníka pro odhrabování, jinak se při sečení tráva namotává do lišty a ucpává ji.
V současnosti nejoblíbenějším strojem na sečení vysoké trávy jsou bubnové sekačky.Bubnová sekačka seče travní porost ocelovými noži, umístěnými na obvodu rotačního žacího disku. Sečený porost je odhazován žacím diskem na stranu. Dle šíře záběru má sekačka jeden nebo dva žací disky. Ručně vedené bubnové sekačky mají vlastní pojezd, výšku strniště je pevně dáno konstrukční výškou opěrného spodního disku většinou okolo 4cm. Tyto sekačky jsou vhodné pro sečení vzrostlého travního porostu i nepravidelně koseného. Všechny sekačky jsou určeny především pro sečení trávy na seno nebo na krmení pro hospodářská zvířata na rodinných a malých farmách. Při dodržení správné techniky sečení lze velmi dobře sekat i polehlou trávu.Vlastní sečení zajišťuje žací disk se čtyřmi ocelovými noži. Dvojitý disk se zesíleným okrajem zaručuje vysokou pevnost a spolehlivou ochranu žacích nožů. Uložení čtyř výkyvných nožů pod úhlem 3° zaručuje, že se při nárazu o kámen nože pootočí a nepoškodí. Pohon žacího disku je vybaven automatickou brzdou, která zastaví disk ihned po odpojení pohonu. Řádkování sečeného porostu umožňuje demontovatelná boční zástěrka. Pokud tuto odstraníme, je pokos rovnoměrně rozhozen po ploše pro sušení. Vždy je nutné přizpůsobit šíři záběru sečení hustotě a kvalitě porostu. Pokud je sečený porost velmi hustý, prorostlý, podehnilý nebo polehlý, je nutné úměrně tomu snížit šíři záběru stroje tak, aby nedocházelo k velkému snižování otáček žacího disku a tím ke snížené kvalitě sečení. Bubnové sekačky mají pevně nastavenou výšku sečení na cca 4 cm, což zaručuje, že strniště bude dostatečně vysoké na to, aby konce travních stébel příliš nezasychaly. Díky velkému spodnímu disku nedochází v nerovném terénu k „zakusování“ nožů do země, což znemožňuje vytvořit těžko obrůstající strniště s téměř nulovou výškou a poškození nožů nebo deformaci žacího disku.
Při sušení sena je kromě sečení ještě nutné obracení a shrabování sena. Tuto namáhavou práci lze snadno zvládnout pomocí čelně neseného obraceče a shrnovače sena, který se jednoduše během několika vteřin a bez použití nářadí vymění za žací ústrojí.Na dvou klínových řemenech, uchycených kolmo ve směru jízdy, jsou připevněny prutové hrabice, které trávu naberou a odhodí do strany. Přitom je píce načechrána a obrácena. Pokud potřebujeme seno shrabat do řádků, umístí se na stranu zarážka zajišťující tvorbu řady. Nařádkované seno pak stačí jednoduše stáhnout vidlemi do kup. Pomocí obraceče se záběrem 120 cm zvládneme obrátit nebo shrabat louku stejně rychle, jako 8 statných pracovníků s hráběmi.
Foto autor textu