ŠALVĚJ ( SALVIA )

Salvia farinaceal Lady in Red 1123.jpg

Když se řekne šalvěj, tak asi první, co se většině z Vás vybaví je šalvějová kloktací tinktura nebo šalvějové bombony proti bolení v krku. Jistě, ale šalvěj není jenom velmi účinná léčivka, ale také krásná květina do zahrady. Mnoho zahradních architektů si ji pro její vysoký sadovnický účel velmi cenní a často ji používá v nových výsadbách.Oblíbené jsou nejen druhy vytrvalé, ale i šalvěje letničky.


.

PROČ POUŽÍVAT ŠALVĚJ ?

  • Jejím velkým kladem je dlouhá doba kvetení. Kvete v podstatě od června až do podzimu a na záhoně tak stále vypadá dobře.
  • Je odolná proti mnoha škůdcům a chorobám. Šalvěj nepříznivým patogenům prostě nevoní a příznaky nějaké choroby nebo poškození na ni najdeme jen velmi zřídka. Odpadá tak nadbytečné používíní mnohdy drahých chemických postřiků. Jediné, co ji může poškodit, je hniloba z důsledku přemokřené půdy.
  • Pěkný tvar keře. Většina šalvějí si zachovává kompaktní tvar a stonky se ani na podzim neválí pozáhonku nebo po ostatních trvalkách.
  • Vůně. Celá rostlina příjemně aromaticky voní a to zejména po dešti nebo večer. Vůni nepostrádají ani novější druhy a jejich barevné kultivary.

Šalvěj je prostě jednička a neměla by chybět na žádné zahradě. Až si postupně představíme její druhy a kultivary blíže, ani nebude věřit, že se stále jedná o jednu rostlinu, tak variabilní šalvěj je.

Ale nejprve něco málo o podmínkách pěstování, jejichž znalost je předpokladem úspěchu a následné radosti z rostlin.

Stanoviště - určitě by mělo být slunné, šalvěj snese i mírný polostín, ale pokud máte volné místo na slunci, raději ji vasaďte sem. Ideální půda je štěrkovitá a dobře propustná, pH by mělo mít zásaditou reakci.

Zálivka - půdu není potřeba udržovat stále vlhkou. Mnohem důležitější zásadou než stále konrolovat vlhkost půdy, je rostlinu nepřelít. Jak jsem se již zmínila, přílišné vlkho u kořenů způsobí vznik hniloby, v jehož důsledku zpravidla odumírá celá rostlina.

Hnojení - šalvěj není nijak náročná. Můžeme použít pozvolna rozpůstné hnojiva typu Osmocote, nebo organické přihnojení. Výborná je aplikace sušeného granulovaného hnoje přímo do půdy okolo rostlin. /podrobné info u každeho hnojiva podá příbalový leták/

Řez - květy šalvějí a to zejména vytrvalých druhů jsou i velmi vhodné i na řez do vázy. Nevadnou, nekroutí se a ve váze vydrží okolo jednoho týdne pěkné.

Mrazuvzdornost - zde možná narazíme na první háček při pěstování. Šalvěj mrazuvzdorná je i není. Pokud jsou splněny všechny podmínky pěstování, šalvěj snáší naši zimu dobře. Pokud stanoviště není optimální, může přes zimu odumřít. Někdy je příčinou mráz, jindy kořenová hniloba.

Použití - je široké, od trvalkových záhonů, přes skalky až do truhlíků a jiných nádob.

DRUHY

Jako letničky se pěstují zejméma šalvěj zářivá (Salvia splendens), šalvěj pomoučená (S. farinacea) nebo šalvěj odstálá (S.patens), šalvěj zahradní (S. horminum).

S. splendens - je velmi častá ve městských výsadbách a parcích. její název je vskutku přiléhavý, květy v barvě červené, růžové nebo tmavě fialové vskutku září.

S. patens - je velmi krásná svoji modrou barvou a veliké květy. Je to skutečná ozdoba záhonu.

S. farinacea a S. horminum – mají velké vazačské uplatnění. To znamená, že jsou ideální pro sušení a následné použití do suchých aranžmá. Mají dlouhou trvanlivost a květy si drží svou barvu i po uschnutí.¨

S. greggii – velmi vhodná I pro úplné začátečníky, nabízí řadu kultivarů a její kvetení je extra dlouhé.

S. muellerii někdy také známá jako purpurová forma S. gregii. Je mrazuvzdorná a suchovzdorná, ale vyžaduje skutečně plné slunce, jedná se asi o 80cm vysoký keřík¨

Salvia sylvestris (syn. S. nemorosa) je u nás jedna z nejběžněji pěstovaných vytrvalých salvií. Vyžaduje slunnou pozici, může se I sama množit samovýsevem.

S. involucrata snese I lehký polostín

S. chamaedryoides - tento druh má velmi zajímavé olistění. Je celý šedě plstnatý, absolutně suchovzdorný. Asi 30cm keřík nese krásné nebesky modré květy¨

S. coahuilensis – poměrně nový 60cm vysoký druh , vyšlechtěný ze S. greggii

S. leucantha – dosahuje výšky jednoho metru a její olistění má šedou barvu

S. lanceolata – novější druh. Jedná se o opravdovou lahůdku. Květy mají neobvyklou lososovo – růžovou barvu

S. microphylla výška je 80cm – 1 m. Nalezneme ji v moha kultivarech, ale její květy vždy budou jemné a něžné.

S. dolomitica – tento jihoafrický druh má květy 2-3 cm velké

S. africana-lutea stříbrný 90cm vysoký keř s netradičními žlutorezavými květy

Species unknown – salvií mame opravdu velké množství a tak není divu, že občas narazíme I na takovou popisku u rostliny jako Species unknown (neznámý druh), myslím, ale že právě tato “neznámá” šalvěj patří k jedněm z nejkrásnějších

KDE JE KOUPIT

Sehnat letničkové šalvěje není nic těžkého od časného jara si v semenářském obchodě můžete vybrat takovou šalvěj, jaké se Vám líbí, nabídka je široká. S trvalkami je to trošku horší, ale to platí obecně. Určitě by neměl být problém sahnat S. officinalis v několika kultivarech. Po ostatních druzích bude lépe pátrat v zahradnických centrech a to nejlépe v takových, která mají I širokou nabídku rostlin z dovozu. Pokud si budete chtít udělat šalvějovou sbírku a soustředit co nejvíce druhů, bude nejlepší se obrátit na zásilkové firmy. Funguje to tak, že v předstihu nahlásíte o co máte zájem a oni Vám je za nějakou dobu dovezou. Další možnost je pro rostliny si zajet, já sama jsem si z Holandska dovezla, krásné hosty, o které před pár lety byla nouze.

JAK JE VYSADIT, VYSÍT

Výsev semínek není složitý, na počátku března si semínka vysejeme do truhlíčku za okno. Klíčí dobře a předpěstování není obtížné.

Pokud si koupíte šalvěje v květináči, sázet je můžete prakticky kdykoliv, po celou vegetační dobu. V okrajových oblastech můžeme šalvěje na zimu přikrýt – ale ne listím, je mokré a hnije. Mnohem lepší volbou je přikrývka z chvojí, nebo z bílé netkané textilie.

ŘEZ

Podobně jako třeba levandule I šalvěj potřebuje pravidelný řez. Platí stejná zásada, nikdy je neřežme na podzim, ale vždy na jaře. Řez nemá pravidla, provádí se více méně podle citu. V prvé řadě se musí odstranit suché nebo poškozené stonky a ostatní se zakracují tak na výšku 20 – 40 cm od země. Záleží samozřejmě na tom, jaký druh máte a jaká je jeho finální výška.

Foto autorka textu                          www.praha-fotografka.cz


FOTOGALERIE SALVIA - ŠALVĚJ

Salvia farinaceal Lady in Red 1123.jpg Salvia farinaceal Lady in Red

Salvia africana - lutea 1124.jpg Salvia africana - lutea

Salvia coahuilensis 1125.jpg Salvia coahuilensis

Salvia dolomitica 1126.jpg Salvia dolomitica

Salvia farinacea Coral Nymph 1127.jpg Salvia farinacea Coral Nymph

Salvia greggii Two toned pink 1128.jpg Salvia greggii Two toned pink

Salvia horminum marbie arch rose 1129.jpg Salvia horminum marbie arch rose

Salvia chamaedryoides Blue Ribbon 1130.jpg Salvia chamaedryoides Blue Ribbon

Salvia Indigo Spires 1131.jpg Salvia Indigo Spires

Salvia involucrata pink pale form 1132.jpg Salvia involucrata pink pale form

Salvia lanceolata 1133.jpg Salvia lanceolata

Salvia leucantha 1134.jpg Salvia leucantha

Salvia microphylla 1135.jpg Salvia microphylla

Salvia muelerii 1136.jpg Salvia muelerii

Salvia nemorosa 1137.jpg Salvia nemorosa

Salvia officinalis Purpurascens Group 1138.jpg Salvia officinalis Purpurascens Group

Salvia patens 1139.jpg Salvia patens

Salvia x sylvesstris Tanzerin 1140.jpg Salvia x sylvestris Tanzerin

Salvia species unknown 1141.jpg Salvia species unknown

 
Receptář prima nápadů +420 605 55 35 35

WEB provozuje výrobce TV Receptáře prima nápadů

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11,

180 00 Praha 8 - Libeň

www.friendly-production.cz

receptar@friendly-production.cz

Hobby portál Telereceptář

Doprovází televizní hobby

pořady

info@telereceptar.cz

Profil na Facebooku 

Profil na Twitteru

Ceník inzerce na tomto webu

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11

180 00 Praha 8 - Libeň

Ceník inzerce v PDF ke stažení ZDE

Objednávky přijímáme na

inzerce@telereceptar.cz