TRADICE PĚSTOVÁNÍ TUŘÍNU V PODKRKONOŠÍ

Jan Kopřiva 26.07.2012 | 09:17 Flora říše rostlin

1282.jpg

Tuřín- Brassica napus L.var.napobrassica který je v celém podkrkonoší označován lidovým názvem dumlík, patřil po bramborách k nejhojněji pěstované plodině. V dobách , kdy rakovina brambor znemožnila po dobu několika let brambory sázet, přežila většina horalů právě díky dumlíkům.


V dnešní době si jen těžko můžeme představit každodenní konzumaci vařeného tuřínu a z něj připravované polévky ,, dumlíkačky ,,.Tato polévka patří dodnes v mnoha rodinách podhůří Krkonoš k oblíbeným pochoutkám.

Regionálně se tuřín a to výhradně jeho žlutomasá forma pěstuje v hojné míře dodnes především na území okresu Semily a částečně i Jablonec nad Nisou.Je zajímavé, že pěstování z přímého výsevu je v této oblasti z cela neznámé, praktikován je pouze způsob výsadby předpěstovaných sazenic.Produkcí sadby se zabývá pouze několik pěstitelů ve Vysokém nad Jizerou a nejbližším okolí.K nim se sjíždějí v druhé polovině května zájemci o sadbu.Jen nepatrné množství se prodává na trzích v okolí.

Tito výrobci sadby si také vyrábějí vlastní osivo.S pečlivě vybraných bulev se musí opatrně odstranit chrást, aby nedošlo k poškození vegetačního vrcholu.Kořenový systém se neodstraňuje, pouze je očištěn . Bulvy se pak ukládají na zimu do sklepa s teplotou do 5 oC. Na jaře se vysazují co nejdříve, jak jen to klimatické podmínky dovolí, většinou však až během dubna. Sázejí se do sponu zhruba 50 x 50cm a celé se zahrnují zemí tak, aby nad povrch vyčnívaly jen narašené listy.Pozemek pro sazečky se na podzim vyhnojuje vysokou dávkou uleželého chlévského hnoje nebo kompostu.

Během vegetace je každá rostlina pečlivě vyvazována k opoře.Přihnojování během vegetace se neprovádí a také ochrana proti květilce,krytonosci a blýskáčkům se omezuje na důkladné zakrytí celých rostlin mlynářským hedvábím, které je postupně nahrazováno dnes velice oblíbenou a finančně méně náročnou bílou netkanou textilií. Vzhledem k tomu, že je zrání šešulí dost nevyrovnané,vyřezávají se postupně dozrávající větve květenství a dále se dosoušejí v kolnách.Po dokonalém proschnutí se ručně vydrolují a čistí.

Produkce sadby je praktikována na volných záhonech.Tyto záhony o velikosti i 200 m2 jsou v nejbližším okolí domů.Využívají se pouze pro výrobu sadby.Ostatní část vegetační sezónyse několikrát přeorávají, osévají se zeleným hnojením s doplněním chlévské mrvy. Semeno se vysévá na široko. Množství osiva je voleno přesně tak, aby se nemuselo protrhávat.Ochrana sadby proti dřepčíkům se provádí opět pouze mechanicky, a to krytím záhonů bílou textilií.Ve fázi 3. až 5. pravého listu je vytrhávána . Měrnou jednotkou pro prodej se dodnes zachovala kopa( 1 kopa = 60 kusů).Samotná výsadba se musí provádět velice opatrně, neboť mladé rostlinky tuřínu jsou velice křehké a listy se snadno olamují.Vysazují se na vzdálenost 25 cm do řad vzdálených od sebe 60 cm. Vegetační doba je přibližně 160 dní. V suchém období se neobejdou bez vydatné závlahy.

1283.jpg

Do nedávné doby byla na našem semenářském trhu k dispozici jediná odrůda tuřínu a to ,,Milevský,,.Tato bělomasá odrůda je však vhodná pouze ke krmným účelů. Tak se vlastně krkonošští pěstitelé zasloužili o zachování jediné, byť neregistrované žlutomasé odrůdy tuřínu. Dnes je u nás registrovaná žlutomasá odrůda ,,Dalibor,, , která má srovnatelné vlastnosti s dumlíkem z vysocka.

Pro ty, kteří se rozhodnou tuřín pěstovat , několik krkonošškých receptů:

Polévka ,, Dumlíkačka ,,

1 větší dumlík rozstrouháme na hrubém struhadle . Vaříme v osolené vodě do měkka.Přidáme světlou máslovou jíšku z hladké mouky.Zamícháme a necháme přejít varem. Potom dochutíme octem, cukrem a solí a přidáme trochu dobromysle.Nakonec vlijeme do polévky na

kostičky nakrájený a vyškvařený špek. Jí se s brambory na loupačku.

Dumlíky s vepřovým masem

Oškrábaný dumlík nakrájíme na kostky, spaříme vařící vodou a dusíme na másle s cukrem opraženým na karamel a podléváme vepřovým vývarem.K napolo podušenému dumlíku přidáme vařené vepřové maso nakrájené na kostky.Mezitím si připravíme omáčku ze zkaramelizované jíšky a vepřového vývaru, který okořeníme tlučeným novým kořením.Dochutíme solí a špetkou pepře.Podává se s brambory na loupačku.

Nákyp z dumlíků

Dumlíky důkladně umyjeme, oloupeme, pokrájíme na malé kostky a v osolené vodě uvaříme do měkka.Vodu slijeme a dumlík propasírujeme přes řídké síto.Na pánvičku dáme strouhanku , zalijeme smetanou a necháme na teple změknout.Společně s uvařeným dumlíkem rozmícháme vejce a zamícháme do strouhanky.Nakonec okořeníme muškátem a osolíme.Bábovkovou formu vymažeme máslem, naplníme připravenou kaší, povrch potřeme máslem a pečeme ve vyhřáté troubě asi hodinu. Podává se jako nádivka k masu nebo se jí samostatně se zeleninovými saláty.

Foto autor textu

 
Receptář prima nápadů +420 605 55 35 35

WEB provozuje výrobce TV Receptáře prima nápadů

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11,

180 00 Praha 8 - Libeň

www.friendly-production.cz

receptar@friendly-production.cz

Hobby portál Telereceptář

Doprovází televizní hobby

pořady

info@telereceptar.cz

Profil na Facebooku 

Profil na Twitteru

Ceník inzerce na tomto webu

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11

180 00 Praha 8 - Libeň

Ceník inzerce v PDF ke stažení ZDE

Objednávky přijímáme na

inzerce@telereceptar.cz