JEHLIČNANY V ZAHRADĚ
Jehličnany právem patří k nejoblíbenějším skupinám zahradních dřevin A jakpak by ne! Jejich vysoká sadovnická hodnota tkví zejména v jejich celoroční estetické působnosti. Pro příklad si můžeme uvést živý plot. Výsadba z tavolníku nebo dřišťálu je sice v létě pěkná, ale v zimě moc intimity neposkytuje. Stejně jako jiné listnaté dřeviny, totiž v průběhu podzimu opadají a na keřích nezůstanou žádné listy. Proto tam, kde si přejeme mít dostatek soukromí po celý rok, volíme raději jehličnany. Kromě uvedeného příkladu se také báječně hodí jako pozadí trvalek, skalky nebo letničkového záhonu. Je jasné, že pestré květy nejlépe vyniknou na tmavém klidném pozadí, tvořeném jehličnatými dřevinami.
Díky současnému trendu výstavby je většina nových zahrádek velmi malých rozměrů a proto musíme i při výběru samotné dřeviny zohlednit její růstová specifika. Pro lepší orientaci představíme některé osvědčené druhy, které jistě nezklamou.
Středně vysoké
Thuja orientalis ´Pyramidalis Aurea´ - kdo by neznal „túji“, správný český název je však zerav a právě tento druh se opravdu povedl. Zerav východní pochází z Číny a jeho velkou výhodou je poměrně vysoká tolerance vůči suchu, potřebuje ale polostinné stanoviště. Jeho výška se pohyhuje kolem 3-4 metrů, pouze velmi staré exempáře (40let), mohou být vyšší. Jehličí je zbarveno jasně žlutě.
Pinus sylvestris ´Watereri´- borovici lesní by si do malé zahrádky asi nikdo nedal, ale kultivar ´Watereriˇ- to už je o něčem jiném. Její výška je maximálně čtyři metry a vyznačuje se hustým kompaktním tvarem. Je velmi nenáročná a odolná.
Picea abies ´Rotenhaus´ - smrk ztepilý – tento bizardní smrček je lahůdkou pro sběratele kuriozit a milovníky netradičních specialit. Celý růst je totiž velmi nepravidelný a větévky visí kolmo k zemi dolů. Nejlépe vynikne jako soliterní dominanta v předzahrádce nebo skalce. Pamatujte, že smrky mají rádi vyšší polohy. Nejlépe poroste v polostínu. Nesnáší úpal a sucho.
Nízké a plazivé
Pinus mugo ´Wintergold´ - tento kultivar borovice kleče si oblíbí snad každý. Je krásná do skalek a dobře vypadá i v kontrastu s jinými klečemi se zelenými jehlicemi. Jak sám název kultivaru napovídá, pyšní se tato borovička zlatou zimní barvou jehlic. Je nenáročná, snese i sucho a horší půdu. Dorůstá výšky okolo metru a půl, ale výborně se tvaruje do libovolného tvaru a výšky.
Picea pungens ´Rock´ - smrk pichlavý se vyznačuje svou velkou odolností. Snese vlhké i suché půdy, Nevadí mu ani exhaláty a je proto výbornou dřevinou do městského prostředí. Kultivar ´Rock´ je vysoký okolo 1 metru.
Chamaecyparis obtusa ´Nana Gracilis´ - cypřišek tupoliský je velmi půvabný. Skalničkáři ho milují a v žádném alpinu by neměl chybět. Dobře roste i v nádobách a klidně ho můžeme mí celoročně na terase nebo na balkoně. Zajímavé jsou jeho větvičky, které rostou ve tvaru malých vějířků. V tužších zimách je dobré mladší exempláře chránit před mrazem větvičkami chvojí nebo bílou netkanou textilií.
Thuja occidentalis ´Danica´ - zerav západní. Při prvním pohledu vás asi napadne že tato zelená koule je jistě výtvorem zahradníka a jeho nůžek. Ale není tomu tak, kompaktní kulovitý tvar je vlastností kultivaru a při své výšce 50 cm se nejlépe hodí do skalek, do nádob na terasu a díky své pravidelnosti i do moderních architektonických úprav.
Picea abies ´Repens´ – plazivý smrček na závěr. Podobně jako některé jalovce se tento smrček plazí po zemi. Maximální výška je kolem 40 centimetrů a jedná se spíše o zajímavou kuriozitu.