NA ROZKVETLÉ BALKONY, TERASY I DVORKY MUSÍME MYSLET VČAS

2006.jpg


Máme téměř začátek února , zahrádkáři odpočívají aby nabrali co nejvíce sil do nové sezony. Ale pozor! Ze zimního spánku ne jednoho pěstitele vyruší touha vypěstovat si letos vlastní květiny pro osázení balkonů,truhlíků, květináčů a všelijakých nádob pro zkrášlení okolí domu.

A proto na tomto místě je třeba připomenout, že právě ty nejpěstovanější letničky vyžadují velmi časný výsev vzhledem ke značné délce vegetační doby. A tak pro zpestření zimních večerů máme výborný tip. Rychle nakoupit potřebné osivo a začít s výsevy. Módní trendy i v oblasti květinových výsadeb se mění, začíná se objevovat mnoho nových druhů a odrůd, vznikají nejrůznější výsadbové kombinace , přesto si však stálé prvenství mezi pěstovanými květinami na balkonech udržují muškáty, petunie, lobelky , begonie a jako hit posledních let – všelicha.

Muškáty na poslední chvíli

Hned v úvodu je nutné připomenout , že máme na mysli muškáty vzpřímené(Pelarginium zonale), jejichž semena jsou cenově dostupná, na rozdíl od muškátů převislých (Pel.peltatum), která se u nás prodávají vzhledem k vysoké ceně jen omezeně.

Semínka muškátu se podobají tvarem i velikostí kmínu- a to již samo naznačuje , že s takovým osivem se nám bude velmi dobře pracovat, velmi brzy se dočkáme výsledků a navíc si můžeme zakoupit přesně tolik semen, kolik rostlin budeme potřebovat.

Výsevy se provádí velmi brzy, nejlépe v prosinci a lednu,ale je možný i únorový výsev, aby rostliny co nejdříve kvetly

Pro úspěšné pěstování se osvědčují jiffy. Jedná se o slisované , knoflíkům podobné rašelinové sadbovače, které po nasáknutí vodou několikanásobně zvětšují svůj objem.

Postup práce je velmi jednoduchý, protože vše co potřebujeme pro pěstování, máme po ruce

1.

jiffy rozložíme na dno pěstebního skleníčku, nebo misky s vyšším okrajem a prolijeme vodou

2.

po nasátí vody jiffy během asi 3minut „narostou“ do pětinásobku své původní výšky v suchém stavu

3.

do každého jifffu vložíme 1 semeno a lehce přimáčkneme

4.

skleníček zavřeme, misku přikryjeme mikrotenem a umístíme na okno

5.

semínko při teplotě 22-24C vyklíčí jež za 2-3 dny.

6.

vodu doplňujeme podle potřeby, jiffy musí být stále vlhké.

7.

jifffy do přesazení plní funkci pěstební nádoby, jsou ideálně přizpůsobeny pro zakořenění

„V jifffech ponecháme rostlinky podle růstu, přibližně 8 týdnů a pak i s jiffem přesadíme po jedné do květináčků, ve kterých porostou až do poloviny května, kdy je budeme umísťovat ven, na trvalé stanoviště“, tolik slovo odborníka.

2007.jpg

2008.jpg

2009.jpg

2010.jpg

Begonie ( Begonia tuberhybrida )

Pěstování begonií přináší mnohdy zklamání, osivo begonií je velmi jemné(v1g je 20-40 tis semen), rostlinky se v podmínkách bytů příliš vytahují z nedostatku světla . Přesto ale, kdo má zájem pustit se do výsevu má možnost vybírat z celé škály odrůd a´t již půjde o Begonie semperflorens(známé spíše jako „ledovky), či Begonie tuberhybrida(tedy begonie velkokvěté). Ty jsou nejen vzpřímené, ale i převislé. Nádherná je třeba směs barev Gigantea F1, ale i čisté barvy jsou luxusní, třeba oranžovožlutá F1

Základem úspěchu je velmi řídký výsev, jinak se musí rostlinky velmi brzy přesazovat. Pro výsevy se používá zásadně jen propařená zemina. Po vyklíčení se rostliny důkladně větrají, vhodné je také jejich přisvětlování žárovkou 150W. Výsevy se opatrně zalévají. Rostlinky se přepichují 2x.Poprvé v březnu mělce do truhlíčků ve sponu 3x3cm.Podruhé pak v dubnu po jedné rostlině do květináčků. Ven je pak sázíme ve 2.pol.května.

Vyséváme petunie (Petunia grandiflora)

V současné době je k dostání ohromná škála odrůd v nejrůznějších barvách z tuzemského šlechtění ale i z dovozu. Mezi nejoblíbenější patří velkokvěté hybridní odrůdy . V posledních letech se také zvedá zájem o petunie převislé označené jako Lavina F1, v několika barvách. Nedávno také k odrůdám typu surfinie Purple Velet F1 přibyly i Salmon Shades Velvet F1 a Wonder Wawe Blue v nádherné modrofialové barvě se zvýrazněnou žilnatinou. Rostliny typu Surfinie vytvářejí mohutné závěsy a kvetou po celé léto až do prvních mrazů.

Semena se vysévají od ledna do března při teplotě 15-18C, nejlépe ve skleníku, nebo tedy v bytě, na okně.Výsevní miska se naplní lehčí kompostovou dobře vyzrálou zeminou, nebo substrátem určeným pro výsevy. Semínka, která jsou velmi drobná(v 1g je 7-10 tisíc semen) se řídce rozptýlí na dobře upravený a navlhčený povrch a zasypou se velmi tenkou(spíše symbolickou) vrstvičkou velmi jemné zeminy. Pak se povrch lehce přitlačí a opatrně zamlží vodou. Misku je dobré zakrýt igelitem pro vytvoření stálé teploty a vlhkosti. Semena klíčí za 10-14 dní. Mladé rostlinky potřebují hodně světla, aby se nevytahovaly. Když vytvoří 2-4 listy přepichují se opatrně do truhlíku na vzdálenost 4-5cm.(truhlík se umístí v pařeništi nebo na okně). V dubnu se rostliny přesazují do květináčů o průměru 7-8 cm. V 2.pol. května se začínají ukazovat květy a v této době se mohou vysazovat ven.

Lobelky ( Lobelia erinus )

Lobelky si rok od roku získávají větší oblibu vzhledem ke své trvanlivosti, kvetou až do zámrazu a také v neposlední řadě výběrem nových barev a typů.

Pocházejí z Jižní Afriky, kde rostou jako trvalky. U nás jsou to pouze letničky rostoucí buď do tvaru nízkých kopečků nebo převislé.Květy jsou modré v několika odstínech, červené , růžové i bílé. Lobelka snáší výslunní i polostín.

Osivo budeme vysévat koncem ledna a ž do konce února a pokud budeme mít pouze podmínky bytu , musí mít výsevy co nejvíce světla. Semeno je velmi jemné a proto se nezasypává, také zálivka se bude provádět velmi opatrně, rosením. Mladé rostlinky se přepichují poprvé v březnu asi po pěti kusech do truhlíčku..Podruhé se pak jednotlivé svazečky sázejí do sadbovačů či květináčků. Na stanoviště ve 2.pol.května. Po odkvětu se mohou seříznout, po krátké době znovu rozkvétají. Velmi oblíbené jsou nejen na záhonech, ale i také při osazování okenních truhlíků v kombinaci s ostatními letničkami.

Všelicha ( Brachycome iberydifolia )

Atraktivnost všelich spočívá v nádherné modré barvě květů, která může být od modrofialové, po blankytně modrou a tmavě modrou. Barva může být i bílá. Právě nejrůznější kultivary se často liší jen odstínem modré barvy. Variabilní je i střed květu, který může být žlutý oranžový nebo černý. Všelichy jsou velmi krásné zejména při použití v truhlíku nebo v jiné nádobě na terase nebo na balkoně. Rostlinky mají jemně dělené čárkovité lístečky a ve spojení s drobnými květy působí velice křehce. Drobnost kvítků však zcela vyváží jejich počet, protože pokud se jí dobře daří, je keřík květy doslova obalen.

výsev je snadný, provádí se od ledna do truhlíčku za oknem. Rostliny přepícháme a v květnu je vysazujeme na určená stanoviště. Množit se dají také dobře řízkováním, kdy asi tří centimetrové řízky zapichujeme do substrátu, který je tvořen perlitem a rašelinou 1:1. Květináč nebo truhlíček se překryje igelitem, aby se udržovala vzdušná vlhkost. Zemina nesmí vyschnout a do měsíce většina řízků zakoření

Tipy

1. Pokud budeme doma provádět výsevy letniček vyplatí se dezinfikivat zeminu buď propařením, nebo prolít roztokem přípravku Previcur.

2. Pokud máme výsevy begonií příliš husté a musíme je brzy přepichovat je vhodné použít pinzetu, protože rostlinky jsou velmi drobné s nevyvinutým kořínkem.

3. Při přepichování vybíráme pro další pěstování pouze nejsilnější a nejvyvinutější rostliny

4. S časnými výsevy musíme počítat i při pěstování sporýšů ( Verbena ), kopřivěnek ( Coleus ), nestařců ( Ageratum ) ad.

Foto autorka textu

 
Receptář prima nápadů +420 605 55 35 35

WEB provozuje výrobce TV Receptáře prima nápadů

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11,

180 00 Praha 8 - Libeň

www.friendly-production.cz

receptar@friendly-production.cz

Hobby portál Telereceptář

Doprovází televizní hobby

pořady

info@telereceptar.cz

Profil na Facebooku 

Profil na Twitteru

Ceník inzerce na tomto webu

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11

180 00 Praha 8 - Libeň

Ceník inzerce v PDF ke stažení ZDE

Objednávky přijímáme na

inzerce@telereceptar.cz