PROČ JSOU NĚKTERÉ OKURKY HOŘKÉ ?
Původní okurky, které daly vznik novým odrůdám byly hořké. Hořkost je způsobena přítomností cucurbitaceinu, látky vyvolávající hořkost nejen plodů, ale i stonků a listů. Také staré nehybridní odrůdy jako Mělnické , nebo Bílské, se vyznačovaly výrazně hořkou chutí, ale ta se po naložení do octového nálevu ztrácí. Tyto odrůdy jsou z dnešního sortimentu již vyřazeny. Zbývají tedy ještě dvě skupiny , na které by se dal současný sortiment rozdělit.
Nejrozšířenější odrůdy jako je Regina F1,Nora F1, Admira F1 ad. , jsou natolik prošlechtěny a cucurbitaceiny potlačeny tak, že za optimálních podmínek tvoří nehořké plody, ale stonky a listy si hořkou chuť ponechávají. Optimální podmínky však nelze zaručit po celou dobu vegetace.Jakmile nastane značný rozdíl napříkla mezi noční a denní teplotou, nebo období dlouhotrvajícího sucha , nastává hořknutí plodů.Také při ukončování vegetace zpravidla vzrůstá počet hořkých plodů. Zvýšená produkce cucurbitaceinu je projevem obrany rostliny proti stresujícím podmínkám. Při vylepšení podmínek dojde k pozvolnému ústupu hořké chuti, nebo nebude zasahovat celý plod, ale pouze konec od stopky..
Třetí skupinou odrůd našeho sortimentu jsou okurky geneticky nehořké. Sem patří především odrůdy hladké partenokarpické, které nepotřebují pro vývoj plodů opylení. Z odrůd jmenujeme např. Alhambra F1, Elisabeth F1, Bohemia F1, Sonada F1 ale i Charlotte F1 a další. Tyto odrůdy neumějí vlivem propracovaného šlechtění vytvářet cucurbitaceiny a jsou proto všechny části rostlin sladké. To se však promítá na menším vzrůstnosti rostlin, nebo větší náchylnosti napadení sviluškou či jinými škůdci, kterým sladké části rostlin chutnají více než nahořklé.
Kdo tedy narazí během pěstování na výskyt hořkých plodů, měl by se v dalších letech zaměřit na odrůdy geneticky nehořké. Rozhodně se vyplatí při nákupu semen navštívit specializovanou semenářskou prodejnu a o vhodné odrůdě se poradit.
Foto autorka textu