Receptář prima nápadů, 32. díl 2013 na TV Prima Family 11. 8. 2013 od 12,50 hodin
Obsah 32. dílu pořadu Receptář prima nápadů : nikde ani prašivka, natož jedlá houba - tradiční výstava hub v Polici nad Metují - agresivní plevele nám ničí trávník - zákaznický test odšťavňovačů - recept na přírodní repelent proti komárům a klíšťatům - bruska na brusle, ale i jiné věci - begonie - dřevěné lihýřové hodiny - recept na lák pro naložení hub
00:20
Nikde ani prašivka. A to receptářový mykolog pan Baier sliboval ještě nedávno, že houby budeme sbírat kosou, co jich bude. Tak nešlo jinak, než si pana Baiera pozvat do dnešního Receptáře prima nápadů, aby divákům vysvětlil, proč se věci mají tak, jak se mají.
01:39
Že je situace v nejpopulárnějším sportu Čechů, sbírání hub, nepříznivá, vysvětluje mykolog pan Baier. Nejenom, že je za současného sucha legračním pomyšlením chodit do lesa na houby s kosou, zbytečným se stává i obyčejný mělký košík. Proč ?
„No málo pršelo,“ říká pan Baier. Když tři neděle neprší, nemá houba z čeho růst, protože obsahuje 90 % vody. Přesto i za těchto nepříznivých podmínek některé houby rostou. Dcera pana Podlahy našla houbu, kterou pan Baier identifikoval jako čechratku černohuňatou, která je sice jedlá, ale podřadné chuti. Ve skupině čechratek je ale také jedna nebezpečná houba, čechratka podvinutá, která obsahuje látky poškozující játra a ledviny a může přivodit i smrt. Podobně nebezpečná je muchomůrka panterová.
Zato muchomůrka růžovka patří mezi vyhledávané houby a stále i dnesji lze ještě najít. I když pozor, v poslední době je zaměňována za nebezpečnou muchomůrku drsnou ( amanita francesi ). Takže platí pravidlo, při sběru růžovek houbu studovat, studovat, studovat, než ji přineseme do kuchyně. Nejsme-li si svým nálezem 100 % jisti, poraďme se s odborníky, nebo raději takovou houbu nekonzumujme !
06:16
Před lékárnou v Polici nad Metují pořádají každý rok houbařskou výstavu. Organizuje ji místní lékárník pan Pavel Jiří. Stále častěji sem přinášejí místní svoje nálezy i přicházejí pro radu, pokud potřebují svoje nálezy identifikovat.
08:35
Vyhlášení vítězů soutěže www.forestina.cz
Vyhlášení vítězů soutěže www.dacom.cz
09:25
V okolí domu pana Podlahy se letos urodilo mnoho ptačích mláďat a pan Podlaha ukazuje, jaké jednoduché plašiče ptáků nastražil před svá okna, aby nedocházelo k poranění mláďat. Na svisle zavěšenou šňůru před onem uvázal vždy asi 20 cm pod sebou obyčejné plastové závěsné kroužky na záclony.
10:45
Pan ing. Mikulka vypráví o nových agresivních plevelech, které k nám dorazily ze vzdálených zemí, ale na náš trávník útočí také plevele místní, vysemeněním z okolních porostů. Příkladem je pcháč šedý, pcháč zelený a pcháč různolistý. Boj s nimi není snadný, protože vytvářejí mohutný kořenový systém. Je ale možné si s nimi poradit pomocí cílených růstových herbicidů typu 24D.
Dalším plevelem znehodnocujícím náš trávník může být jinak užitečný jitrocel. Vyskytuje se ve formách jitrocel kopinatý, jitrocel prostřední a jitrocel větší. Pro kulturní trávník jsou problémem i kosovité trávy. Patří sem žabka kuří noha, bér sivý a rosička krvavá. Zde máme pouze možnost tyto rostliny z našich trávníků odstranit mechanicky a tak zamezit dalšímu šíření.
15:13
Zákaznický test odšťavňovačů pokračuje. Porota sedmi žen hodnotila životnost i praktičnost deseti odšťavňovačů v Centru energetického poradenství Pražské energetiky PRE. S jejich výsledky i s jednotlivými typy odšťavňovačů se můžete v centru v Prze v Jungmannově ulici seznámit 27. srpna 2013.
Více na : www.energetickyporadce.cz
18:58
V listárně našeho pořadu Vás pan dr. Podlaha kromě ukázek výjimečných pěstitelských úspěchů diváků seznámí také se dvěma zajímavými recepty na repelenty proti nebezpečnému hmyzu.
Recept na repelent proti klíšťatům,
v 1 l vody povaříme sáček rozmarýnu doplněného 1 lžící bílého vinného octa a necháme vylouhovat.
Recept na repelent proti komárům,
obsah skleničky francovky smícháme s 30ti ks hřebíčku a necháte svařit, vylouhovat a po 24 hodinách lze použít.
Pan dr. Podlaha připomíná právě probíhající kolo srpnové soutěže „Kdo z vás to má“. Pro výherce je připravena sada kořenek.
22:24
Do zimy je sice ještě poměrně daleko, bruska na brusle podle pana Sůry ale může pomocí redukce, umožňující výměny brusných kotoučů, být užitečným nástrojem celý rok.
25:36
NOVÁ soutěž www.naturapatyka.cz
27:55
V Jaroměři, v zahradnictví u Černých pěstují begonie dlouhá desetiletí. Jak se o ně starat, aby kvetly celou sezónu vypráví pan Josef Černý. Protože se nacházíme ve druhé půlce léta, doporučuje pan Černý hlízy begonii začít hnojit. Mělo by jít o hnojiva obsahující draslík, síran draselný. Draslík se zaslouží o to, že rostlina je pevná a její hlíza nepodléhá zkáze a tím ji můžeme zachovat pro další rok. Vítanou vlastností begonii je, že mezi letničkami patří mezi rostliny, jejichž pěstování je možné i na severních stranách.
K novinkám mezi převislými begoniemy patří nové odrůdy žluté a žluto oranžové. Specialitou zahradnictví jsou kříženci Begonia bolivinensis, které svým habitusem jenom klasické begonie připomínají.
30:59
Pan Adolf Ptáček z Červeného Kostelce vyrábí dřevěné lihýřové hodiny. V této epizodě vysvětlí, že lihýř (v překladu ze staročeštiny vahadlo) je setrvačná část regulátoru rychlosti otáčení soukolí mechanických hodin. Ve spojení s vratným krokem tvoří mechanický oscilátor, který hodinám zajišťuje relativně rovnoměrný chod. Pan Ptáček staví své hodiny celé ze dřeva. Výroba těchto strojů času, trvá cca 100 hodin.
34:12
NOVÁ soutěž www.stop-vlhkosti.cz
35:09
Dobrý houbař přinese i za sucha nějaké houby na smaženici. A tak i přátelé pana Baiera našli několik jedlých hub. Jsou to holubinky nazelenalé z Českého středohoří, nebo křemenáč březový se značně vysušeným kloboukem. Mezi delikatesy patří ryzec, jehož čtyři exempláře pan Baier také přinesl. Když už je to v lesích s vodou hodně zlé, vyrazí jako poslední ryzce peprné. Jsou výborné restované na sádle. Pozor na záměnu s ryzcem plstnatým !
Na závěr si pan Podlaha s panem Baierem nechali šperk, houbu dětství pana Podlahy, ryzce z oblasti Košátek, které jsou vynikající pečené na plátech kamen. A pan Baier ještě přidává zajímavost, podle něj jsou delikatesou houby červivé.
39:18
V 32. díle pořadu Receptáře prima nápadů nám předvedl mykolog pan Karel Thér jak nakládat jedlé houby.
Pro nakládání připravíte jednoduchý a chutný lák takto :
1,75 l vody, 0,5 l octa, 6 lžic cukru, 10 kuliček noveho kořeni, 10 kuliček černeho pepře,
10 ks hřebičku, 2 kusy bobkoveho listu, 0,5 kávové lžičky fenyklu
Povařené houby se plní do sklenic. Při plnění nezapomeneme, že houby mohou být maximálně 1,5 centimetru pod okrajem sklenice. Pokud byste sklenice naplnili až po okraj, víčko po sterilování nemusí držet. A ještě rada na závěr. Rozhodně nic nezkazíte, když k houbám přidáte před sterilováním kousky čerstvé červené papriky a plátky cibule. Sterilovat stačí 20 minut při teplotě 95°C.
43:17
Závěr pořadu. Připomínáme, že stále probíhá letní kuchařská soutěž pana Stupky, „Pošli recept“. Své recepty do této soutěže můžete posílat na e-mailovou adresu receptar@friendly-production.cz .