ZAHRADNÍ NÁBYTEK
Zahradní nábytek představuje naprosto neodmyslitelnou součástí zahradního prostoru, a na žádné zahradě by neměl chybět. I na té nejmenší zahrádce s malou teráskou doporučuji pamatovat na pohodlné sezení se stolkem, které je chráněno před prudkým sluncem i dešťovými kapkami.
Zahradní nábytek by měl umožňovat pobyt a příjemné posezení ve venkovním prostoru po co nejdelší část sezóny. Musí být tedy vyroben z takového materiálu, který je odolný všem vlivům počasí. Nesmí se rozesychat, ani rezavět. Mnozí namítnou, že ideálním materiálem do zahrady je plast. Sice odolá korozi, ale ani on není věčný, navíc estetická půspbnost seriových plastvých výlisků není zrovna nejvyšší. Určitě nezavrhuji všechny plasty, i při použití tohoto materiálu se dají vytvořit zajímavé kousky. Při výběru zahradního nábytku pamatujtejte na stránku funkčnosti i estetiky rovným dílem. Vycházejte ze stylu a umístění vaší zahrady, přihlédněte k typu, domu, barvě fasády a povrchové krytiny terasy. Zohledněte i místo, kde bude mobiliíř umístěn, jiný nábytek se bude hodit na terasu, jiný k bazénu, pergole či do volného prostoru zahrady nebo do očím ukrytého zahradního zákoutí. Promyslete si, kolika osobami bude nábytek využíván, jak často máte hosty a kolika členná společnost se schází. Výhodou samozřejmě je, pokud máte s dispozici úložný prostor, kam mohou být ty kusy nábytku, které nejsou využívány denně uloženy. Sestava zahradního nábytku je nejčastěji tvořena jídelním stolem a několika křesly, či lavicemi. Sadu můžete doplnit i o menší servírovací stolky, podnožky, apod. Myslete ale i na skutečný odpočinek a relaxaci a zamyslete se nad houpačkou či lehátkem. Do jednoho prostoru volte nábytek sladěný do jednoho stylu. Pokud bude každý kousek jiný, celek nikdy nebude působit dobře a harmonicky.
Myslete také na bezpečnost a pohodlí.Vyzkoušejte si, jak se vám v křeslech sedí, vždy raději volte variantu s područkami. Vyzkoušejte, zda vám vyhovuje sklon a výška opěradla. Špičkové výrobky pamatují několikerým zakřivením nejen na krční, ale i na bederní páteř. U běžné židle je zárukou pohodlí rozměr sedáku 40 až 50 cm do šířky i délky, sedací výška se obvykle pohybuje mezi 44 a 55 cm. Komfort lehátka zvyšuje možnost polohování, případně malý výsuvný stoleček. Stejný účel má i polstrování, sedáky či polštářky. Při výběru stolu je dobré si všimnout, jestli výrobce pamatoval na slunečník a připravil pro něj ve středu otvor a také zda se dají židle či křesla lehce zasunout pod jídelní plochu stolu s područkami.
Nábytek pro zahradní použití by měl něco vydržet, pokud chcete jeho životnost podpořit a nestojí- li zrovna na kryté terase, vyplatí se jej při nepřízni počasí přikrýt velkou plachtou, fólií, a pod. Pokud víme, že místo pro zahradní nábytek bude trvalé, můžeme se zaměřit na masivnější a těžší kousky, pokud preferujeme (nebo jsme nuceni využívat) mobilitu a sezonnost, vsadíme spíš na lehkost a skladnost, možnost skládání a štosování jednotlivých prvků.
MATERIÁL
Dřevo
Je ryze přírodní materiál a do zahrady se skvěle hodí. Působí teple, hřejivě a domácky. Díky mnoha stylům pojetí výsledného produktu, není problém zvolit vhodný typ jak na chalupu, tak do městského prostředí. Z tuzemských druhů dřevin se k výrobě nábytku nejčastěji používá měkké dřevo smrku a borovice, v luxusnějším provedení pak modřínové, dubové a někdy i bukové. Řidčeji je k vidění zahradní nábytek z kaštanu, jilmu, akátu nebo jasanu. Domácím zástupcům úspěšně konkurují dřeva cizokrajná, z nichž můžeme jmenovat stále velmi oblíbený rattan, bambus, ale i červený cedr a teak. Vysoká odolnost a velmi dlouhá životnost nábytku z exotického dřeva je vyvážena vyšší cenou. V tomto případě ale platíme za skutečnou kvalitu.Teak si v poměrně krátké době dostal do čela žebříčku oblíbenosti materiálu pro zahradní nábytek. Na rozdíl od výrobků z domácích dřevin, které se musejí po několika letech natírat a jejich životnost je omezená, teak vydrží celá desetiletí. Týkové dřevo je charakteristické svým četným žilkováním a obsahem éterických olejů, které mu zaručují odolnost proti větru a dalším vlivům počasí. Teak je pro svou vynikající odolnost oblíben již po staletí i v lodním stavitelství.Teakový nábytek pravidelně ošetřujeme speciálním ochranným teakovým olejem, který dřevo ochrání zejména před vysycháním. V popředí zájmu je také ratan, zde je důležité se při výběru zaměřit na jkvalitu výrobku, kterou mimo jiné prozradí i tloušťka tyčoviny – čím je silnější, tím je prvek bytelnější. Na kvalitu m
ateriálu má vliv i země původu – vietnamský či pákistánský ratan je sice levný, ale špatný. Záleží také na spojích, které musejí být šroubované, nikoli stloukané hřebíky, což bohužel pod opletením není příliš dobře vidět a zmíněný nešvar se projeví nejčastěji až po popraskání omotávky. Znalci také doporučují zkontrolovat pohmatem jednolitost a hladkost povrchu, židle se vyplatí obrátit vzhůru nohama, zkontrolovat pevnost omotávek a zda někde netrčí šroubky.
POZOR!
V případě nábytku z exotického dřeva si ohlídejte jeho původ. Pokud je tento nábytek podezřele levný, byl pravděpodobně vyroben z ilegálně vytěženého dřeva. Vždy hledejte výrobky s certifikátem COC nebo FSC, které zaručují, že stromy jsou pěstovány a káceny legálně a že výrobce odvádí z každého prodaného kusu nábytku část prostředků na znovuzalesnění vykácených porostů.
Kov
Když se řekne kovový nábytek, jde zpravidla o výrobky z hliníku či oceli. Hliníkový nábytek je lehký, pružný a elegantní. Kromě klasické úpravy tohoto kovu, najdeme na trhu i variantu zušlechtěnou lakováním práškové barvy. Speciálně tato verze zcela vyniká mnoha cennými vlastnostmi, jako je vysoký lesk a velká odolnost vůči vlivům počasí. Hliník se nejlépe hodí k moderním stylizacím. Velmi oblíbenou kombinaci tvoří hliníková konstrukce spolu s textilií. Stolům sluší i kombinace kovové konstrukce spolu s dřevěnou či skleněnou deskou. Vedle hliníku se setkáme i s ušlechtilou ocelí, která dodává nábytku nádech exkluzivity. Výhodou je rovněž vysoká odolnost tohoto materiálu. Kovový nábytek je vhodné doplnit o sedáky a opěrky, které mu dodávají patřičné pohodlí.
POZOR!
Většina potahů sedáků a polštářů, které zakoupíte jako součást nábytku, se nedá sundat a vyprat. Mnohé polstrování je však vybaveno protišpinící a vodoodpudivou úpravou. Rozlité pití či zbytky jídla z nich tak snadno setřete. Ale pozor! Vodoodpudivost neznamená, že by takové sedáky zůstaly suché i po letní bouřce! To nedokážou, a pokud nemáte sezení ukryté pod střechou, měli byste je uklízet.
Plast
Nábytek z plastu stále najdete na většině zahrad a teras. A nemusí jít zrovna o levné bílé plastové židle. K dostání je i kvalitní nábytek z umělé hmoty, který vydrží mnohem déle než ten levný. Na rozdíl od něj je odolný vůči slunečnímu záření, proto nešisuje a nežloutne a také je menší šance ho poškrábat. Uchovává si však všechny výhody plastu, mezi něž patří snadná údržba, odolnost vůči povětrnostním vlivům i vodě a také nízká hmotnost.
Umělý ratan
Je vlastně také typ plastového nábytku, kdy ratan, který je pro venkovní použití nevhodný, nahrazuje plast. Způsob výroby je velmi podobný jako u klasického ratanu, kdy se kovová konstrukce vyplétá právě plastovými vlákny. Ta mohou být různobarevná, ale zpravidla se volí hlavně odstíny hnědé, aby umělý materiál maximálně napodoboval ten přírodní. A daří se to. Vzniká tak velmi zdařilá imitace ratanu, která je velmi odolná a zároveň vyžaduje od svých majitelů jen malou péči.
Foto autorka textu.