KEDLUBNY PRO POSTUPNOU SKLIZEŇ

6549.jpg













Kedlubny patří na poli brukvovitých zelenin k nejvyhledávanějším a současně u zahrádkářů k nejpěstovanějšímu druhu v této skupině .

Zakousnout se do čerstvě utržené kedlubny, a navíc z vlastní zahrádky , je požitek. To ví jistě každý, kdo tuto dieteticky významnou plodinu pěstuje. Není to tak dávno, byly v našem sortimentu hybridních odrůd pouze okurky. S vývojem šlechtění jsme se dočkali hybridních květáků, cuket, mrkví, melounů, brokolic… a také kedluben. A právě ty hybridní jsou šlechtěny nejen na uniformní tvar, ale především výbornou chuť a konzistenci bez sklonu k dřevnatění, jak tomu bylo u odrůd nehybridních. Máslová chuť současných nových odrůd , kterou si uchovávají i pokud přerostou, zařazuje hybridní odrůdy kedluben k vyhledávané zelenině. Další nespornou výhodou pěstování hybridních odrůd je možnost jejich postupného výsevu a tak lze čerstvé bulvy sklízet až do zámrazu.Posledním termínem výsevu by měl být začátek července.

Z celkového, poměrně širokého, sortimentu je hybridních odrůd několik a čtenáři jistě přivítají možnost seznámit se s nimi:

Kref F1 - velmi raný hybrid s jemnou dužninou, odolný proti dřevnatění a přerůstání bulev. Vhodný je pro rychlení a velmi rané polní pěstování, ale i pro pěstování z letních výsevů pro podzimní sklizeň. Vegetační doba od výsevu je 75 až 80 dní. Doporučený pěstební spon je 30 x 25 cm.

Korfu F1 - novinka bílého kedlubnu roku 2005, podobná odrůdě Kref F1, ale je ještě o několik dnů ranější. Je také odolná proti dřevnatění a přerůstání bulev s možností pěstování z letních výsevů pro sklizeň na podzim. Bulva je kulovitá, světle zelená a na rozdíl od jiných nevykazuje antokyanové zbarvení řapíků ani bulev.

Kartágo F1- hybridní , bílá, poloraná odrůda pro venkovní jarní i letní pěstování. Má rychlý růst, je výnosná a jakostní.Vyniká vyrovnaností, odolává praskání, nedřevnatí. Vegetační doba od výsevu do sklizně je 80-85 dní.

Troja F1 - poloraná, bílá novější odrůda odolná proti dřevnatění a přerůstání bulev. Bulva je velká, ploše kulovitá a vyniká jemností dužiny. Velmi vhodná k jarnímu a letnímu polnímu pěstování, ale i pro pěstování na podzim z letních výsevů..

Ballot F1 - velmi raná odrůda modré polní kedlubny pro jarní a podzimní pěstování. Má poměrně nízký vzrůst, středně velké listy a kvalitní ploše kulovité bulvy. Je odolná k praskání, vybíhání a dřevnatění.. Pěstuje se na jaře z únorových až dubnových výsevů se sklizní v květnu až červnu, nebo z červnových a červencových výsevů se sklizní v říjnu až listopadu. Vysazuje se ve sponu 25x30 cm. Hlavní předností tohoto nového hybridu je vysoká vyrovnanost v růstu a vývoji bulev i v méně příznivých podmínkách

Kedlubny můžeme právem zařadit mezi nejoblíbenější zeleninu především v jarním období. V čerstvém stavu obsahují 50 –60 mg vitamínu C ve 100g. Především mladé listy obsahují značné množství tohoto vitamínu, třikrát více vápníku než bulvy, dále pak provitamin A a z minerálních látek pak železo. Jsou proto doporučovány ke kuchyňské úpravě, především do čerstvých salátů.

Kedlubny pěstujeme ve vlhčích záhřevných půdách obvykle ve druhé trati. Vyžadují humózní půdu bohatou na živiny, avšak nesnášejí přímé hnojení čerstvým hnojem. Po celou dobu vegetace pak vyžadují pravidelnou a vydatnou zálivku. Při nedostatku vody , především nehybridní odrůdy, dřevnatějí a po nárazové zálivce často praskají. Dalším, často nápadným problémem nehybridních odrůd je antokyanové zbarvení v důsledku střídání teplot a v neposlední řadě možnost výskytu listových viróz. Především tyto vady jsou šlechtěním u hybridních odrůd odstraňovány.

Kedlubny pěstujeme většinou z předpěstovaných sazenic, přestože z přímého výsevu je to velmi snadné. Osivo vyséváme podle odrůdy od konce ledna až do července. Odrůdy k rychlení a odrůdy rané do teplého pařeniště, další pak přímo na pěstební záhon. Sadba se vysazuje na záhon mělce, nejlépe tak hluboko, jako byla rostlinky v pařeništi. Při hluboké výsadbě vytvářejí protáhlé bulvičky. Také později při kypření půdy dbáme na to, abychom košťály příliš nezahrnovali.

Rané kedlubny sklízíme postupně, jak dorůstají a to krátce před spotřebou, aby byly čerstvé a nezavadlé. Také je nenecháváme na záhoně zbytečně přerůstat, aby nedřevnatěly.. Pozdní odrůdy sklízíme pro uskladnění najednou, před příchodem prvních mrazů. Uskladňovat je můžeme ve sklepě do písku i s kořeny, vydrží poměrně dlouho.

Sortiment odrůd je velmi bohatý. Významné je především rozšíření o hybridní odrůdy, které jsme představili. Jejich osivo je sice dražší, ale rozhodně se vyplatí.

Prima tipy.

1.

Pokud kedlubny netvoří bulvy a vybíhají do květu, pravděpodobnou příčinou bude nachladnutí sadby, kdy rostlinky tzv. jarovizují. Především se s tímto jevem můžeme setkat u kedluben k rychlení.

2.

Pro odrůdy k rychlení budeme volit spon výsadby 20x25 cm, pro polní rané odrůdy 25x25 cm, pozdní odrůdy pak 30-40x30cm.

3.

Vyplatí se vysévat osivo které bylo namořeno proti houbovým chorobám a škůdcům, tyto údaje jsou vedeny na sáčku s osivem.

4.

V 1 g osiva je asi 250-300 semen. Pro vypěstování 1000 ks sadby budeme potřebovat 8 g osiva.

5.

Při pěstování kedluben v pařeništi dochází již brzy na jaře k požerkům od slimáků. Při jejich zjištění je nutné rozmístit návnady.

Zde je možnost osivo různých odrůd kedluben zakoupit:

http://www.a.shop-telereceptar.cz/index.php?hledej=kedlubn&akce=-s2CZ

Foto autorka textu.

 
Receptář prima nápadů +420 605 55 35 35

WEB provozuje výrobce TV Receptáře prima nápadů

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11,

180 00 Praha 8 - Libeň

www.friendly-production.cz

receptar@friendly-production.cz

Hobby portál Telereceptář

Doprovází televizní hobby

pořady

info@telereceptar.cz

Profil na Facebooku 

Profil na Twitteru

Ceník inzerce na tomto webu

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11

180 00 Praha 8 - Libeň

Ceník inzerce v PDF ke stažení ZDE

Objednávky přijímáme na

inzerce@telereceptar.cz