(39) Jan Kopřiva - Znáte jej z pořadu Receptář prima nápadů
Pane Kopřivo, pravidelní diváci pořadu Receptář prima nápadů Vás znají jako odborníka provázejícího moderátory jednotlivých epizod ve svérázném tričku ozdobeném nějakým hmyzím škůdcem. Jaké jste měl dětství a odkud pocházíte ? Netrhal jste v mládí broučkům nožičky ?
Jsem sice rodák z Roudnice nad Labem, ale s rodiči jsme se přestěhovali do Prahy když mi byl 1 rok. Nicméně k přírodě jsem získal vztah v okamžiku, kdy jsme si koupili chalupu v Jizerských horách a to mi bylo pouhých 7 let. Od té doby jsem trávil a stále trávím všechen volný čas v horách. Vzhledem k tomu, že jsem přikoupil okolní pozemky, mám dnes skoro 2 hektary. Práce na takové usedlosti je ten nejlepší relax. Tím jsem asi i vyvrátil možnost, že bych snad někdy trhal broučkům nožičky. Vy ale asi narážíte na můj " kostým" pro Receptář. Za roky, co pracuji na Receptáři, se mi těch broučích triček nahromadilo asi 150 kusů. Původně to vzniklo jako nutnost, protože většina komerčních triček má nějaké firemní logo a to je v televizi nepřípustné, to by byla nedovolená reklama. Proto jsem si nechal vyrábět, z pohledu televizních pravidel, zcela nezávadná trička s motivy, které do pořadu Receptář patří.
Co Vás přivedlo k povolání, kterým se nyní živíte ?
Možná jsem na to odpověděl již v předešlé otázce. Chalupa, velké pozemky s možností pěstování, to byl základ při rozhodování o mé budoucí profesi. Možnost spolupracovat s Receptářem, což je dnes již více jak 15 let, mě umožnila prezentovat určité poznatky a zkušenosti pro nejširší veřejnost.
V pořadu Receptář prima nápadů Vás často vidíme používat různé „pochoutky“ určené pro škůdce našich zahrad. Nemyslíte si, že je obecně v přírodě už těch jedů až moc ? Kde hledat modus vivendi mezi tím co je nezbytné a tím co je ještě únosné ?
To je otázka na místě. Já jsem všeobecně zastánce ekologicky šetrné ochrany rostlin, nesnáším ale extrémní úchylky. Představa, že konzumace ovoce, které se neošetřuje proti plísním, tím pádem je potažené moniliovou hnilobou, je zdravé, tak to je nesmysl. Mykotoxiny, které tyto houby produkují, jsou pro člověka zvláště nebezpečné. Já razím teorii, ochrana ekologickými přípravky ano a nejdřív, ale pokud není bio přípravek k dispozici, použít vhodně a cíleně šetrný chemický přípravek s dodržením předepsaných ochranných lhůt. Určitě ale neschvaluji použití DDT, i když ho máme doma plné pytle, "nahospodařené" z přebytků JZD či Státních statků.
Jak se díváte na ekologické zemědělství ? Myslíte, že opravdu lze výkonně hospodařit a přitom nepoužívat agresivní chemikálie ?
Ekologické a především k přírodě šetrné hospodaření je nezbytné, ale to neznamená, že se necháme sežrat raději od škůdců, než použít chemický přípravek. Je potěšitelné, že dnes výrobci chemických přípravků preferují právě ty, které jsou šetrné k přírodě a mají tím pádem krátké ochranné lhůty.
Z mládí si pamatují, že zejména na venkově lidé nestačili vyměňovat mucholapky a louky byly plné motýlů, kobylek a jiné havěti. Dnes se myslím vlaštovka nadře, než sežene mladým něco do zobáku. Je to dobře, nebo špatně a jak se díváte na různá ekologická hnutí ?
Já razím heslo, lepší špatný hospodář, než žádný. Bohužel dnes je celá řada pozemků zanedbaná a bez péče. Je to tím, že dnes má cenu pozemek především jako stavební parcela. Zanedbané a neudržované pozemky sebou přinášejí jen invazi plevelů, přemnožení škůdců a celé řady pro lidi nebezpečných mykóz. Ekologická hnutí jsou ale velice často vzdálená od reality a mnohdy nesmyslně prosazují neudržované plochy jako přirozené biotopy pro různé živočichy. Paradoxně se tak spíš podporují škodlivé organizmy než ty užitečné. Je to opět extrémní přístup, který je v rozporu se zdravým rozumem. Krajina se za mnoho století stala krajinou zemědělskou a zemědělstvím udržovanou. Pokud budeme k tomu takto přistupovat, nebudeme nuceni obdivovat jen Alpy v Rakousku a jejich krásu, protože právě tam vidíme ukázku šetrně udržované zemědělské krajiny od nížin až do velehor.
Čemu se věnujete, když relaxujete ?
Vzhledem k tomu, že příprava Receptáře znamená také desítky hodin u počítače, je pro mě třeba perfektním relaxem sekání louky. Tedy kromě mé profese jsem blázen do motorových člunů, a věřte, že plavba vltavskou kaskádou je také nádherný odpočinek, i když já bych vydržel plout měsíce po ostrovech v Chorvatsku, tam to prostě miluju.
Z dotazníku Marcel Prousta jsem si vypůjčil otázku na závěr, jaké je vaše motto?
Vše, co člověk dělá, by měl dělat s radostí a potěšením. Nechápu lidi, pro které je práce nutné zlo. Dělat věci s radostí a nadšením přináší psychickou pohodu a to je to nejdůležitější. Tak asi mottem by bylo dělat vše s radostí a ze všeho se těšit.
A nakonec, kde se dají pořídit ona slušivá trika s hmyzími potvorami a kdo je autorem jejich designu ?
Tak to vám nemůžu prozradit, to by byla nedovolená reklama. Vlastně nejsme před televizní kamerou, tak vám s hrdostí hlásím, že autorem jsem já sám. Obrázky získávám většinou od zástupců spolupracujících firem a realizaci triček vzali za své ve firmě M&P Copier na ulici Komunardů v Praze 7 - Holešovicích ( www.mpcopier.cz ) . Je to úžasná kopírka, proto si zaslouží být zde jmenována.
Jan Kopřiva (1960), po absolvování střední školy nastoupil v roce 1980 do Výzkumného ústavu rostlinné výroby v Praze - Ruzyni do Oddělení ochrany rostlin. Zde působil do roku 1990. Po odchodu až do dneška se živí jako OSVČ v oblasti obdchodně poradenských služeb, v oboru ochrany a výživy rostlin. Spolupracuje především s firmou Biocont Laboratory, spol. s r.o. v Brně, která se specializuje na biologickou ochranu rostlin a s firmou Semena Vaněk, spol. s ro. v Praze ( www.semena-vanek.cz ). Více jak 10 let se podílí na přípravě a realizací reportáží pro pořad Receptář prima nápadů, je spoluautorem 4 publikací pro zahradníky a zahrádkáře. Je autorem stovek článků v časopisech Receptář, Recepty prima nápadů a Blesk hobby.Podílí se na realizaci zahradního vysílání TV Markíza v pořadu Teleráno. Každoročně je spoluautorem Kalendáře ochrany a výživy rostlin. Spolu s Ludmilou Duškovou, se kterou úzce spolupracuje na všech publikacích a mediálních projektech, pořádají po celé republice zábavně naučný pořad Zahrada krásná neznámá.
Kalendář ochrany rostlin pro rok 2012
Kalendář ochrany rostlin pro rok 2012 vychází již pátým rokem a stal se pro pěstitele průvodcem chorobami a škůdci zahrady. Každý týden se zde dočtete a na obrázcích uvidíte problém, vychytávku či zajímavé nápady a tipy, které důvěrně znáte z televizního Receptáře prima nápadů. Unikátnost kalendáře spočívá v tom, že ke každé chobě či škůdci je zde uveden přípravek, který si každý znadno obstará. Jsou to právě ty informace, které v pořadu vzhledem k reklamě není možné zveřejnit. Autoři Ludmila Dušková a Jan Kopřiva vycházejí z vlastních zkušeností a tisíců dotazů od televizních diváků. Za pouhých 95,- Kč tak přibyde každému do knihovny nepostradatelná příručka, která má uplatnění i v dalších letech.Kalendář vyžadujte v síti marketů Globus, v kvalitních zahrádkářských prodejnách, nebo v zásilkové službě Semena Vaněk, spol. s r.o., Bubenské nábř.9, 170 00 Praha 7, tel.:+420 283 870 126.
Klíčová slova
Diskuze
Přidat příspěvek do diskuze
-
Neregistrovaný uživatel
17.07.2012 | 18:16
blaho Imrich
V časopise receptář 07/2012 našiel som Váš článok o skrytých
zatrávnovacích rohožiach. Prosím o informáciu kde je túto rohož
možné zakúpiť, resp. aká šírka a dlžka je v obchodoch dodávaná,
popr. m/Kč/€
prosím odpovedať na mail. b.blahova@centrum.sk Odpověďět