CO JE NEŽÁDOUCÍ VEGETACE

7212.jpg Co je nežádoucí vegetace

Připravil :Jan Kopřiva fotografie autor

Když se nám podaří vypěstovat mrkev, květák, ředkvičku či jiřiny rozmanitých barev, je to na zahrádce malá sláva. Všem rostlinkám věnujeme maximální pozornost a péči, aby nepřišly k úhoně. Někdy se ale objeví vegetace, která nese označení nežádoucí. Nemusí to být právě dotěrný plevel v záhonech, stačí, když se nám některé rostliny přemnoží nebo rostou tam, kde nemají své místo. Pak musíme hledat způsob jak se jich co nejlépe zbavit.

Ostružiny i maliny patří k oblíbeným bobulovinám, poskytujícím v pozdním létě lahodné plody. V okamžiku, kdy se ale začnou roztahovat do šířky za vymezený prostor, stávají se

velice nežádoucí. Jak v takovém případě postupovat, není nejsnadnější je posekat? Posekání je opatření velice krátkodobé, kořeny dále obrůstají a šíří se, dokáží orazit několikrát během vegetace. Mezi nežádoucí vegetaci patří i tzv. invazní rostliny. Jsou to rostliny všude přítomné, ničící náš jedinečný ekosystém. Vytlačují naše původní druhy. Skoro žádná opatření nemohou zábránit jejich invazi. Jedná se především o bolševník velkolepý, křídlatku českou,křídlatku sachalinskou a netýkavkou žláznatou. Do této známé skupiny se protlačuje v poslední době také štětinatec laločnatý, který mnozí znají jako okrasný druh zahrad. Jak se štětinatec pozná?Pokud půjdete kolem zahrádky a uvidíte plot porostlý zvláštní liánovitou rostlinou tvořící nápadné ježaté plody oválného tvaru, trochu připomínající plod durmanu, narazili jste na štětinec laločnatý (Echinocystis lobata).Někdy je plod nazýván pichlavou okurkou. Bobuli tvoří čtyři chlopně, které se při dozrání otvírají. Uvnitř jsou většinou 4 černá velká semena, připomínající tvarem semena tykve.Přímo svádí k ochutnávce, ale právě zde bychom měli zachovávat opatrnost, protože některé prameny upozorňují na přítomnost halucinogenních látek především v nezralých semenech.Přestože není tato vlastnost prokázána u druhu vyskytujícího se v našich podmínkách ,je nutné zachovávat jistou dávku opatrnosti a především zabránit náhodnému ochutnávání semen štětince dětmi či případnému zneužití této atraktivní rostliny.Zralá semena výborně klíčí, jsou klíčivá i několik let. Pokud vypadnou z plodu , přečkávají pod sněhem a klíčí výborně na jaře příštího roku. Rostlina je velmi vitální, nenáročná na stanoviště a dokáže růst i na těžkých neúrodných či zarostlých stanovištích, kde se dokáže přizpůsobit i dlouhodobému suchu.

Invazní rostliny jsou známé již řadu let, ale v poslední době se začalo razantně jednat proti jejich likvidaci, která je u několika druhů ze zákona povinná. Spousta lidí si však nebezpečí invazních druhů neuvědomuje a o jejich likvidaci neuvažuje. Určitě je to věc finančně nákladná a invazní druhy často kryjí nevzhledná zákoutí. Ale bohužel, tato místa jsou často ohniskem nákazy celého okolí. Většina invazních druhů nemá větší nárok na živiny a najdeme je všude. Uprostřed města, na kraji silnic a bohužel i v lesích a vodních tocích, kde vytlačují původní druhy, po odumření se nerozkládají, zabírají zemědělskou půdu.

Nejúčinější je likvidace chemická.V současné době jsou na trhu přípravky, nazývané arboricidy. Slouží k likvidaci nežádoucích a plevelných dřevin,pařezové výmladnosti ale i šťovíku, bolševníku, netýkavky a křídlatky. Aplikace se provádí 1 – 10% roztokem plošně pomocí postřikovače s herbicidní tryskou a ochranným krytem. Pokud potřebujeme přípravek aplikovat bodově na jednotlivé rostliny, nanášíme jej štětcem na listové plochy, ze kterých je rozváděn cévními svazky po celé rostlině až ke kořenům. Druhý způsob bodové aplikace je nátěrem na čerstvě seříznuté rány dřevin nebo vpravení přes řeznou ránu přímo do cévních svazků pomocí injekční stříkačky s jehlou. Po několika dnech je patrný první příznak – rostliny začínají vadnout a následně usychají. Polemika, že použitím chemické likvidace si poničíme i původní porost je zcela mylná, ačkoliv někdy bychom to někdy i uvítali. Naopak, výmladky se po několika letech opět začnou šířit.

Přípravek také zabraňuje kořenové výmladnosti ( opětovnému obrůstání) pařezů . I zde se dosáhne trvalého efektu. Řezná rána pařezu musí být čerstvá, případný zaschlý povrch se před aplikací opětovně seřízne a potře se pomocí štětce. U větších pařezových ploch stačí ošetření obvodu v množství 1 ml přípravku na 10 cm obvodu kmeme.

Typy pro likvidaci výmladků:

- Aplikace se musí provádět za bezvětří s maximální opatrností, neboť sebemenší úlet by způsobil poškození sousedních kultur

- z hygienického hlediska se raději vyvarujeme použití ve vzdálenosti menší jak 5 metrů od vodních zdrojů

- vyšší vzdušná vlhkost napomáhá urychlení působení přípravku

- teplota 70C je považována za dolní hranici, při nižších teplotách se efekt nemusí dostavit

- aplikace při teplotách nad 20 0 C je nebezpečná z důvodu snadné možnosti samovznícení

- při práci používáme ochranné rukavice a aplikaci provádíme mimo přítomnost dětí a domácích zvířat

 
Receptář prima nápadů +420 605 55 35 35

WEB provozuje výrobce TV Receptáře prima nápadů

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11,

180 00 Praha 8 - Libeň

www.friendly-production.cz

receptar@friendly-production.cz

Hobby portál Telereceptář

Doprovází televizní hobby

pořady

info@telereceptar.cz

Profil na Facebooku 

Profil na Twitteru

Ceník inzerce na tomto webu

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11

180 00 Praha 8 - Libeň

Ceník inzerce v PDF ke stažení ZDE

Objednávky přijímáme na

inzerce@telereceptar.cz