Mrkev a petržel můžete vysévat také na podzim - budete mít časnější a kvalitnější úrodu

522.jpg Většina pěstitelů ponechává výsev kořenové zeleniny na jaro, ale ten, kdo to zkusil již na podzim, si velmi pochvaluje časné sklizně v následujícím roce. Výsevem mrkve a petržele během listopadu, nebo dokonce během prosince, se mnohdy můžeme vyhnout nepříznivým klimatickým podmínkám, které mohou na jaře nastat, právě v době vhodné pro výsev.

Při tom je však velmi nutné provádět podzimní výsev v závislosti na půdních podmínkách, aby osivo nevyklíčilo před zimou, ale až časně zjara.Katalogy starých semenářských firem dokonce doporučují výsev kořenové zeleniny na sníh.Výhoda podzimního setí spočívá v možnosti vyplavení inhibičních látek, které především osivo petržele obsahuje. Tyto látky jsou mnohdy příčinou špatného klíčení osiva na jaře, především pak v období sucha.

Při výsevu mrkve a petržele dbáme především na volbu pozemku, odrůdy a hustotu výsevu. Rozhodně nebudeme provádět výsevy příliš husté, důsledkem hustého výsevu  nebude sklízeň kvalitních kořenů, naopak, vypěstovali bychom zeleninu s kořeny niťovitými, pokroucenými a poškozenými škůdci. Meziřádková vzdálenost by měla být 25 – 30 cm, abychom mohli pohodlně provádět pravidelnou okopávku. Semena mrkve i petržele jsou poměrně malá, 1 g obsahuje 800-900 semen. Na každý čtvereční metr by mělo přijít jen asi 0,5 g osiva. Při setí se vyplatí promíchat osivo s dvojnásobným množstvím suchého jemného písku, tak se dá dodržet správný výsevek. Hloubka výsevu má činit asi 0,5 cm a řádky je třeba po zahrnutí přimáčknout. Pokud zjistíme , že výsev je po vzejití příliš hustý, budeme jednotit rostlinky na vzdálenost minimálně 5 cm od sebe.

Stejně jako ostatní kořenová zelenina nesnáší mrkev ani petržel půdu vyhnojenou čerstvým chlévským hnojem. Půda nesmí být ani kyselá, mrkev dává přednost neutrální půdní reakci. Tato zelenina je také citlivá na čerstvé vápnění, takže se vyplatí vápnění k předplodině, ale pouze tehdy , jestliže hodnota pH je nižší než 6,5. Důležitý je hodně hluboko zrytý pozemek, na mělkých půdách dochází k deformacím kořenů. Ke stejnému jevu dochází také na půdách kamenitých . Nejsou vhodné ani půdy se sklonem k tvorbě škraloupu. V horších půdních podmínkách se proto osvědčuje výsev do hrůbků.

Mrkev, ale i petržel roste nejlépe na záhřevných, lehkých půdách s vysokým obsahem organické hmoty. Na nich se také nejdříve sklízí. Na těžkých půdách se pomaleji vyvíjejí především rané odrůdy mrkve, které zde dosahují sklizňové zralosti později.

Mrkev nemá zvláštní nároky na předplodinu. Neměla by se však vysévat po celeru a sama po sobě. Pro podzimní výsevy volte odrůdy s krátkou a středně dlouhou vegetační dobou, tedy karotku. Ještě pro vysvětlení, označení karotka patří všem raným mrkvím bez ohledu na tvar kořene. Panuje totiž mylný názor, že karotka je mrkev s tupým zakončením. Rozhodně se vyplatí vybírat vhodnou odrůdu ve specializovaných prodejnách, kde se můžeme poradit a vybrat podle půdního typu, stanoviště a možnosti dalšího skladování. Sortiment odrůd mrkví i petržele je u nás velmi široký a určitě je z čeho vybrat.


Doporučené odrůdy:

Nantes – velmi kvalitní odrůda vhodná k jarnímu polnímu pěstování i pro rychlení. Určená je pro přímý konzum, konzervaci i pro krátkodobé skladování. Vytváří středně dlouhý válcovitý kořen s tupým zakončením. Vyséváme co nejdřív na jaře , s možností i podzimního výsevu. Výsev lze opakovat až do poloviny července pro podzimní sklizeň. Vegetační doba je 100 – 110 dní. Doporučený spon 20-25x 5 cm.

Chamare – nová a vyhledávaná odrůda pro univerzální použití. Oranžově červená, intenzivně vybarvená dužina má jemnou chuť a vyšší obsah beta karotenu. Ceněna je především pro vynikající skladovatelnost.Vytváří kratší kořen, tím je vhodná i pro pěstování v těžších půdách

Darina – vhodná pro přímý konzum, kuchyňskou úpravu, konzervaci a z pozdních výsevů i pro skladování. Rostlina má střední vzrůst se vzpřímenými listy. Hlava kořene nezelená a nemá ani antokyanové zbarvení. Barva dřeně a korové části je stejně intenzivně červená. Kořen je dlouhý až velmi dlouhý válcovitý s polotupým až tupým zakončením. Vyniká dobrým zdravotním stavem a velmi dobrou skladovatelností. Odrůda je velmi sladká a proto oblíbená především u dětí.

Rondo – kulatá odrůda s vegetační dobou 75 dní. Určena pro přímý konzum vzhledem k jemné sladké chuti a křehkosti.

Jitka F1 – výnosná raná karotka pro letní až podzimní pěstování. Je vhodná pro přímý konzum i průmyslové zpracování, dále pro rané sklizně do svazků. Z pozdních výsevů je vhodná i pro skladování. Vytváří atraktivní dlouhé, tenké válcovité tupě zakončené kořeny s pěkným vnitřním vybarvením a úzkou dřeňovou částí. Odrůda je odolná také  proti praskání kořenů a antokyanovému zbarvení hlavy.

Pokud vybíráme odrůdu petržele, osvědčuje se odrůda Konika a Jadran – obě odrůdy mají výrazně kónický kořen a lze je pěstovat i v těžších půdách, kde se pěstování starších odrůd s dlouhým kořenem příliš nedaří. Tvoří sice kratší kořeny , jsou však velice aromatické a dobře se skladují.

Ve stejném termínu se vyplatí vysévat i petržel naťovou, zde se výborně osvědčuje odrůda Astra, Marunka, Kudrnka i sladkolistá Festival.


Rady:

1. Mrkev i petržel jsou dvouleté rostliny, v prvním roce vytváří kořen, ve druhém pak květ a následně semena.

2. Mrkev patří mezi nejpěstovanější zeleniny , obsahuje vitamín B1, B2, PP, provitamín A a mnoho minerálních látek. Jako všechny zeleniny je nejhodnotnější v syrovém stavu.

3. V období intenzivního růstu se vyplatí omezit zálivku, aby nedošlo vlivem nadměrného množství k pukání kořenů. To může být mnohdy vyvoláno i náhlým přechodem z letního suššího počasí do vlhkého podzimu.

4. Červivění mrkve, největší bolest pěstitelů, způsobuje pochmurnatka mrkvová .Kořeny znehodnocené jejími larvami jsou hořké a nedají se dlouho skladovat. Rozhodně nebudeme vysévat mrkev do čerstvě vyhnojené půdy, budeme důkladně a bez milosti jednotit , vysévat raději do hrůbků a záhon vybereme na volném nejlépe průvanovitém místě a budeme důsledně odstraňovat půdní škraloup pravidelnou okopávkou.


Ludmila Dušková

Foto autorka

3.11.11

O autorce článku také ZDE : http://www.telereceptar.cz/39-ludmila-duskova-znate-ji-z-po-s356CZ

Osivo mrkve a petržele lze zakoupit v našem e-shopu ZDE : http://www.a.shop-telereceptar.cz/semena-vanek-s-r-o-zal-1899-s2CZ

523.jpg 524.jpg

 
Receptář prima nápadů +420 605 55 35 35

WEB provozuje výrobce TV Receptáře prima nápadů

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11,

180 00 Praha 8 - Libeň

www.friendly-production.cz

receptar@friendly-production.cz

Hobby portál Telereceptář

Doprovází televizní hobby

pořady

info@telereceptar.cz

Profil na Facebooku 

Profil na Twitteru

Ceník inzerce na tomto webu

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11

180 00 Praha 8 - Libeň

Ceník inzerce v PDF ke stažení ZDE

Objednávky přijímáme na

inzerce@telereceptar.cz