PLAMÉNEK ( CLEMATIS )

1112.jpg

Plaménky patří mezi nejznámější a nejrozšířenější popínavé rostliny, známe okolo 250 druhů divoce rostoucích plaménků.Jejich domovinou jsou všechny oblasti mírného pásma. Plaménky jsou víceleté dřeviny i byliny. Bylinné druhy mají zdužnatělý jenom kořenový krček, dorůstají pouze do několika desítek centimetrů a jejich nadzemní části každoročně odumírají. Vysazují se zpravidla do záhonů osázených dalšími trvalkami.


.

Dřevité druhy jsou liány s tenkým dřevnatým kmínkem, které se dokážou vyšplhat i do výšky několika metrů. Přichycují se pomocí úponků, které jsou vytvořené z přeměněného řapíku. Pro větší přehled jsou plaménky pouze orientačně rozděleny do několika skupin:

1.skupina PATENS – kvete na loňském dřevě

2.skupina FLORIDA - kvete na loňském dřevě

3.skupina LANUGINOSA - kvete na nových výhoncích

4.skupina VITICELLA - kvete na letorostech

5.skupina JACKMANII – kvete na letorostech

Některé druhy se však i v rámci skupiny mírně liší.

.

Květy jsou oboupohlavní, barva květů pak různá, zpravidla platí že čím teplejší oblast,ze které daný plamének pochází, tím je barva květů intenzivnější. Botanické druhy mají květy menší, trubkovité, zvonkovité nebo otevřené, zpravidla se 4 okvětními lístky, plaménky vyšlechtěné pak mají okvětních lístků více. Velkokvěté plaménky jich mohou mít až 10. Květy vyrůstají jednotlivě ale i v mnohokvětých latách.

Mezi zahrádkáři jsou rozšířené hlavně velkokvěté plaménky, kde je vyšlechtěna celá řada kultivarů. Nedorůstají sice větších výšek, ale jejich květy jsou velké a často překrývají i listy. Velmi oblíbenou odrůdou je Nelly Moser, či President.

Plaménky mají bohatě větvený kořenový systém, proto již při výsadbě musíme myslet na výběr vhodného stanoviště. Vyžadují slunné polohy a dokonce platí zásada , která nabádá pěstitele uložit plaménku „nohy do stínu a hlavu na slunce“. Zastínění kořenové části se docílí vysazením nižších keřů , trvalek nebo kobercových bylin.

Při výsadbě je vhodné vykopat jámu až 70 cm hlubokou, vystlat ji kvalitním kompostem s přidáním kostní moučky a také drcené omítky protože rostlina vyžaduje vápník. Plaménky nesnášejí přemokřenou půdu proto pokud chceme tuto rostlinu pěstovat na půdách horších , jílovitých, vyplatí se vykopat jámu hlubší a na její dno umístit štěrkovou drenáž, na kterou se následně umístí výsadbová zemina. Plaménky nesnášejí ani větrné polohy, kdy na průvanovitém stanovišti špatně nasazují květy a rostliny se lámou.

Zásadně vysazujeme plaménky na jaře.Rostliny se vysazují do připravené půdy asi o jednu výšku kontejneru hlouběji, než ve kterém byly zasazeny. Vysazuje se mírně šikmo ve směru opěrné konstrukce. Po vysazení rostliny seřízneme na spodní očko, tento zásah je možný v následujícím roce ještě jednou opakovat pro dosažení větvení rostlin u země. Na zimu se vyplatí nakrytí především mladých rostlin, chvojím.

Plaménky se množí několika způsoby. Botanické druhy výsevem stratifikovaného osiva do pařeniště v březnu a dubnu. Zahradní kříženci se dají množit bylinnými řízky v červnu a červenci. Klasický způsob množení je ale roubování na kořeny plaménku plotního(Klematis vitalba), především v zimním období.

Foto autorka textu                        www.praha-fotografka.cz

1116.jpg

1115.jpg

1114.jpg

1113.jpg

1118.jpg

1120.jpg

1119.jpg

 
Receptář prima nápadů +420 605 55 35 35

WEB provozuje výrobce TV Receptáře prima nápadů

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11,

180 00 Praha 8 - Libeň

www.friendly-production.cz

receptar@friendly-production.cz

Hobby portál Telereceptář

Doprovází televizní hobby

pořady

info@telereceptar.cz

Profil na Facebooku 

Profil na Twitteru

Ceník inzerce na tomto webu

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11

180 00 Praha 8 - Libeň

Ceník inzerce v PDF ke stažení ZDE

Objednávky přijímáme na

inzerce@telereceptar.cz