Chyťte pilatku na lep ( lepové desky )
Pilatka švestková ( Hoplocampa minuta ) je bylinná vosa, jejíž larvy přezimují v kokonech, uložených v půdě, většinou přímo pod ovocným stromem v hloubce deset až 15 centimetrů. Kuklí se koncem března a v dubnu se líhnou pilatky, které vzlétají do korun peckovin, kde v květech sají nektar a požírají pyl. Asi za osm až deset dní po vylíhnutí kladou oplodněné samičky vajíčka do kališních plátků květu švestek, slív, mirabelek, renklód a někdy i do meruněk a třešní.
Postrach semeníku
Vylíhlé housenice se vžírají do semeníku mladých plodů, a tím je ničí. Během vývoje, který trvá asi 28 dní, znehodnotí tři až čtyři plody. Dospělé larvy opouštějí plody, které spadly na zem, zalézají do půdy a zde v zámotku přezimují.
Velice jednoduchý způsob biotechnické ochrany spočívá v použití bílých lepových desek, takzvaných lapačů pilatek. Desky svou bílou barvou simulují barvu květu, je proto bezpodmínečně nutné zajistit jejich vyvěšování před začátkem kvetení, abyste docílili odchytu pilatek. V balení je sada šesti kusů bílých desek formátu A5 opatřených lepem. Jedná se o speciální nevysychavé lepidlo na bázi pryskyřičné směsi. Desky se vyvěšují po obvodu koruny na všechny světové strany mimo severní (z té pilatky nelétají), v počtu dvou desek na metr výšky stromu. To znamená, že na strom o výšce tři metry pověsíte šest desek.
Kutil ušetří
Desky se musí k větvím pevně přivázat. Velice praktické je po sejmutí ze stromu desky uschovat pro příští sezónu tak, že škůdce i lep odstraníte mechanickou škrabkou a poté je omyjete technickým benzinem. Příští rok si zakoupíte pouze lepidlo, kterým desky natřete. Účinnost desek je přibližně 70 procent, což zcela postačí pro uchování dostatečného množství úrody. Výhodou je, že desky ochraňují strom před náletem pilatek i v době, kdy nemůžete na zahradě být a zasáhnout postřikem.
.
.