JAK PĚSTOVAT CIBULI
Pokud bychom udělali statistiku týkající se oblíbenosti pěstování zeleniny, rozhodně bychom došli k následujícímu závěru: košťáloviny především květák, zelí a kapusta ustupují do pozadí pěstitelského zájmu, ale plodová zelenina a především pak cibule si stále drží prvenství.
Vždyť cibule je nepostradatelná v kuchyni při přípravě nejdůležitějších pokrmů, je součástí sladkokyselých nálevů při nakládání, různých zeleninových salátů, dá se sušit nebo nakládat.Šťáva cibule obsahuje fytoncidy, tedy látky s antibiotickými účinky a s medem se užívá při nachlazení a bolestech v krku. Kromě silic (allin, allicin), cukrů a minerálních solí obsahuje vitamíny C,B1,B2,E, zelená nať pak se vyznačuje vysokým obsahem provitamínu A. Cibule je nejhodnotnější, stejně jako ostatní zeleniny a ovoce, v syrovém stavu.
Cibule má specifické nároky na pěstování. Vyžaduje především slunnou polohu a záhřevné půdy, z nichž pak mívá jemnou a nasládlou chuť. V těžkých, jílovitých, kyselých a studených půdách krkatí, hůře vyzrává a podléhá chorobám. Nedaří se ji příliš ani ve vyšších polohách s vlhčím klimatem, kde také špatně a pomaleji vyzrává. Ze živin cibule vyžaduje především fosfor a draslík. Dusíkatá hnojiva by se měla používat opatrně, protože nadbytek dusíku v půdě zpomaluje zrání a cibule je při uskladnění méně trvanlivá. Je také velmi citlivá na chlór, proto je vhodné používat výhradně síran draselný, který obsahuje draslík v síranové formě, na rozdíl od draselné soli, která obsahuje draslík ve formě chloridové. Před setím nebo před výsadbou proto aplikujeme dávku 25g síranu draselného na 1m2
Tři způsoby pěstování:
1. z předpěstovaných sazenic - Pěstování cibule z předpěstované sadby je výhodné především ve vyšších polohách a u nových odrůd obřích cibulí, jako jsou odrůda Globo , Blanco Duro a Owa. Odrůda Globo může tímto způsobem dorůst až do hmotnosti 1 kg. Osivo se vysévá velmi brzy, již ve 2.pol. února do pařeniště, nebo truhlíku řídce a na široko. Vzrostlé a nepřepichované sazeničky pak vysazujeme koncem dubna na záhony do sponu 10x25-30cm. V sušším období je možné vysazovat i po dvou rostlinkách. Uvedené odrůdy je možné pěstovat ale i z přímých dubnových výsevů, ale musíme počítat s podstatně menší hmotností sklizených cibulí.
2. z přímého výsevu - Pěstování cibule z přímého výsevu se provádí v teplejších oblastech a především pak ve velkovýrobě. Mnozí zahrádkáři však praktikují tento způsob pravidelně, osvědčuje se především sklizní velmi vitálních , trvanlivých a zdravých cibulí. Semena vyséváme v první polovině března do řádků vzdálených od sebe 25-30cm. Hustě vzešlé rostliny je nutné vyjednotit na 8 – 10 cm od sebe aby si vzájemně nekonkurovaly. Ze semen se běžně pěstují cibule ozimé, jejichž výsev připadá na druhou polovinu srpna. Do zimy cibule pak doroste do výšky asi 20 cm a velmi dobře ve volné půdě přezimuje. Jednocení se provádí až na jaře. Ozimá cibule dozrává ve stejnou dobu jako cibule pěstovaná ze sazečky, mnohdy i dříve.
3. ze sazečky - Pěstování z cibulové sazečky je způsob nejběžnější každoročně je na trhu k dostání poměrně rozmanitý sortiment kvalitních odrůd našich i z dovozu. V letošním roce je však výběr sazečky menší a také výběr odrůd se zužuje na pouhé tři odrůdy a to Všetanu, Sturon a novou odrůdu rané cibule Signum. Běžně prodávaná odrůda červené sazečky Karmen letos na trhu chybí. Určitým řešením pro letošní rok bude pro mnohé pěstitele přejít na pěstování některých odrůd z výsevu. Nejkvalitnější sazečka mívá v průměru 4-10mm. Vhodná pro výsadbu je i sazečka o průměru 10-15mm, zde však počítáme s větší váhovou spotřebou. Sazečka o průměru nad 20mm přináší riziko vybíhání do květu a používá se spíše pro vypěstování natě. Nevhodná pro výsadbu je i sazečka mechanicky poškozená, nahnilá a nadměrně narašená. Sazečka se vysazuje koncem března a v dubnu do sponu 10x25-30cm.mělce tak, aby konce cibulek vyčnívaly nad povrch půdy. V lehkých půdách můžeme vysazovat o něco hlouběji. Během vegetace cibuli odplevelujeme a kypříme. Doba sklizně je většinou koncem července. Jakmile začne nať částečně žloutnout a zasychat a rostliny se pokládají vyplatí se je vytáhnout a nechat ležet na záhonech 1-2týdny na dosušení. V době deštivého počasí je vhodnější cibuli nasvazkovat a zavěsit na vzdušné místo aby se zatáhla a uschla. Před uskladněním cibuli očistíme od vrchních slupek, zbavíme zaschlých kořínků a umístíme v tenkých vrstvách na lísky.
Novinky v sortimentu
Tandem – atraktivní poloraná odrůda pro pěstování z jarních výsevů, ale především ze sazečky. Velmi dobře se skladuje. Vegetační doba od výsevu je 130 dní, od výsadby sazečky 90-110 dnů.Cibule je oválného tvaru, okrově žlutá s tenkým dobře zatahujícím krčkem.Dužnina je bílá až nažloutlá, jemné nasládlé chuti.
Globo – nová odrůda obří lahůdkové cibule. Pěstuje se ze semen. Při únorovém výsevu do pařeniště a pozdějším přesázení na záhon dosahuje hmotnosti až 1 kg. Má malý počet suknic a velmi jemnou dužninu s menším obsahem silic, proto je velmi oblíbená do salátů i na přímý konzum.Skladovatelnost je však kratší.
Grenada – poloraná odrůda červené cibule. Dužnina je velmi jemná, bílá, pevná, s karmínově červeným probarvením mezi suknicemi.. Má výbornou pikantní chuť.Odrůda je velmi dobře skladovatelná.
Signum -velmi raná odrůda amerického typu, vhodná pro pěstování z přímých výsevů. Barva suchých suknic je světle žlutohnědá. Cibule mají kulovitý tvar s pevně přiléhavými silnými suknicemi. Je odolná proti mechanickému poškození. Určena je jak pro přímý konzum, tak i pro dlouhodobé skladování. Sklizeň nastupuje hned po cibuli pěstované ze sazečky. Cibule dorůstají hmotnosti 125 až 130 g. Vegetační doba od výsevu je 100 až 105 dnů. Odrůda vyniká tím, že i přes svou ranost má vynikající skladovatelnost.Udržovatelem i distributorem odrůdy je firma Moravoseed
Owa – polopozdní odrůda žluté jarní cibule, netradičního dlouze oválného tvaru. Díky vynikající chuti je ideální pro přímý konzum. Velmi dobře , díky svému tvaru, se krájí.
Ala – nová odrůda bílé lahůdkové cibule, s všestranným využitím. Cibulka je bílá, ploše kulovitá o průměru až 10 cm, lahodné chuti.Skladovatelnost krátší.
Augusta, Hiberna – odrůdy ozimé cibule, vhodné pro výsevy ve 2.pol. srpna. Dobře přezimují.Lze je sklízet jako cibuli s natí – zelnačku, jako čerstvou i suchou.
Šalotka - Šalotka se stává v poslední době velmi žádanou zeleninou při kuchyňské přípravě jídel díky jemné a mírně nasládlé chuti. Konzumovat lze i listy, které chutí připomínají pažitku.Šalotka nemá zvláštní požadavky na stanoviště, nevhodné jsou pouze zamokřené půdy. Velmi dobře snáší i přísušek. Vysazuje se brzy na jaře do sponu 30 x 8 nebo 25 x 10 cm, případně na podzim v říjnu. Z jedné cibulky vyroste shluk cibulek o velikosti mateřské cibule. Je možné vybírat ze dvou barevných variant – žluté a světle červené
Cibule sečka – Bajkal – odrůda mrazuvzdorné vytrvalé cibule s jemnou cibulovou natí a léčebnými účinky, vzhledem k vysokému obsahu vitamínu C. Vyséváme od března do dubna, nebo v červenci až září přímo na záhon, po vzejití jednotíme na hnízda o 3 –4 rostlinách ve sponu 20x30cm
Tipy
1. Pokud si budeme chtít vypěstovat vlastní sazečku - vyséváme osivo od března do poloviny dubna hustě do řádků. Na 10m2 potřebujeme přibližně 100 g osiva. V době, kdy cibulky dosáhnou síly tužky, porost vytrháme a necháme na slunci zatáhnout.
2. Osivo pro výsev by mělo být čerstvé, protože u cibule stejně jako ostatní cibulové zeleniny , dlouhodobým skladováním dochází ke snižování klíčivosti. V 1g je 200 – 300 semen.
3. Cibulovou sazečku skladujeme v suché teplejší místnosti. Po přejití mrazem většinou vybíhá do květu.
Semena cibuke můžete zakoupit ZDE :