JAK USKLADNIT KOŘENOVOU ZELENINU

Jan Kopřiva 06.10.2013 | 10:10 Flora říše rostlin

4484.jpg

Kořenová zelenina nesmí v naší kuchyni chybět, a třebaže ji lze celoročně koupit, vlastní zelenina chutná jinak.

Kdy sklízíme

První mrazíky se již dostavily, ale se sklizní spěchat nemusíme. Kořenová zelenina  vydrží v zemi ještě do konce října, v letech s příznivým počasím ji můžeme sklízet do poloviny listopadu a nejotužilejší pastinák přežije bez úhony zimu na záhonech.  Základní kořenovou zeleninou k uskladnění jsou pozdní odrůdy mrkve a petržele. V oblibě je také nenáročný pastinák. Také bulvový celer nebo černý kořen  či červenou řepu nebo zimní odrůdy ředkve se hodí pro uskladnění.Zelenina na uskladnění musí být nepoškozená. Obzvlášť křehká mrkev je choulostivá. Abychom ji nepoškodili, podryjeme  ji opatrně v meziřádcích . Poškozená kořenová zelenina rychle zahnívá a hniloba se šíří i na zdravé kusy.  Salátovou červenou řepu sklízíme než začnou mrazy, namrzlé bulvy se k uskladnění nehodí. Listy neodřezáme, ale stejně jako u celeru opatrně odlomíme.Snažme se, aby zůstal střed nepoškozený, jinak bude bulva uvadat. Ředkve ke skladování by měly mít průměr od pěti do osmi centimetrů, menší zpracujte raději hned.  Za předpokladu, že jsme sklidili kořeny a bulvy nepoškozené, čisté a oschlé, můžeme úrodu přesunout na zimní úložiště.

Skladování

V tmavém sklepě, založená do písku, vydrží mrkev víc jak půl roku.Pastinák pro zimní spotřebu bude i po čtyřech měsících jako čerstvý . Stejně tak vydrží kořenová petržel bez natě, zatímco celer je podobný vytrvalec jako mrkev – šest měsíců v písku, žádný problém. Kupodivu stejně dobře snáší skladování i ředkve. Jen salátová řepa bude po třech měsících na hranici svých možností.  Pro uskladnění kořenové zeleniny by neměla teplota překročit čtyři stupně, mrkev je ale chladnomilná a při vlhkosti vzduchu kolem devadesáti procent jí nejlépe vyhovuje teplota těsně nad nulou, pak nejdéle vydrží.Nebojme se proto sklep s uskladněnou zeleninou větrat i v zimě, nižší teploty jí jen prospívají. Teploty kolem nuly velmi dobře snáší odolný pastinák i celer.  Prázdný skleník se dá využít k uskladnění zeleniny. Tu můžeme založit do skleníkových záhonů a zakrýt silnější netkanou textilií.Jak se ale objeví trvalejší mrazy, vyplatí se přidat další vrstvu zateplení, například bublinkovou fólii, která má výborné tepelně izolační vlastnosti. V pařeništi se může kořenová zelenina založit přímo do země, zakrýt textilií a zasypat listím. Písek vytvoří pro zeleninu ideální prostředí, sám o sobě však nestačí: bedýnku s ním a zeleninou musíme umístit do pařeniště či do sklepa. Vyvážíme-li zeminu z pařníku, pak se dají naskládat bedny se zeleninou v písku na dno vyvezeného pařeniště, přikrýt netkanou textilií a vrstvou listí.  Všechno, co uskladňujeme, musíme čas od času prohlédnout: i ve vlhkém sklepě písek vysychá a s ním také uskladněná zelenina. Občas je tedy na místě písek pokropit.

Co skladované zelenině škodí

Nejvíce ztrát způsobují skládkové choroby –hniloby a plísně. Kontrolovat budeme muset i zeleninu uskladněnou ve skleníku a pařeništi. Ke konci zimy, kdy  zbývá již jen trochu zeleniny, kterou chceme ještě uchovat, a je zbytečné ji nechávat v písku. Pro krátkodobé uskladnění dobře poslouží i větší mikrotenové sáčky, do kterých zeleninu narovnáme.Ještě před tím do něj vytvoříme děrovačkou pár otvorů , aby zelenina mohla dýchat. Sáčky uzavřeme a necháme na regále ve sklepě. Měsíc až šest týdnů nám kořenová zelenina vydrží i takto uskladněná.  Nemáme-li vlastní úrodu, můžete si nakoupit kořenové zeleniny víc a nemusíte mít ani sklep na uskladnění. Naše babičky nakládaly nastrouhanou směs kořenové zeleniny do soli nebo se zavářela a nakládala pro využití do polévek i pod maso. Příchodem mrazáků se začalo vše zamrazovat. Sušení zeleniny je další směr skladování s jednou velkou výhodou: co usušíme, zabere jen desetinu původního objemu !

Foto : autor textu

 
Receptář prima nápadů +420 605 55 35 35

WEB provozuje výrobce TV Receptáře prima nápadů

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11,

180 00 Praha 8 - Libeň

www.friendly-production.cz

receptar@friendly-production.cz

Hobby portál Telereceptář

Doprovází televizní hobby

pořady

info@telereceptar.cz

Profil na Facebooku 

Profil na Twitteru

Ceník inzerce na tomto webu

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11

180 00 Praha 8 - Libeň

Ceník inzerce v PDF ke stažení ZDE

Objednávky přijímáme na

inzerce@telereceptar.cz