Kámen v zahradě ........... ten nesmí chybět
Připadá vám vaše zahrádka fádní, chybí jí šmrnc a šťáva??? Cítíte, že by to chtělo nějakou změnu, ale přesně nevíte, co by to mělo být... Zkuste kámen!...
Použití kamene v zahradě je velice různorodé a na jedno téma se dá vymyslet mnoho a mnoho variací. Kámen představuje stejně důležitou složku v zahradě, jako třeba voda. Při práci s ním bychom však měli ctít některá důležitá pravidla, která nám nedovolí vytvořit z dobře míněného záměru kýč. V první řadě je důležité, se zamyslet nad několika otázkami.
1, jaký kámen použiji? Velkou chybou by bylo zahltit zahrádku kameny, které jsou poblíž v okolí ( na poli, u cesty, zbytky po stavbě domu...) a které se nám jednoduše líbí, vznikl by maximálně chaos a naprostý nesoulad. Měli bychom si vybrat jeden, hlavní typ kamene, kterého se budeme držet, může to být přírodní pískovec, světlá opuka, různé druhy vápenců nebo žula. V přírodněji pojaté zahradě se bude nejlépe vyjímat ten kámen, který je pro danou lokalitu typický (např. pro Kladensko opuka, pro krajinu Českého ráje pískovec, ale nemusí to být pravidlem).
2, velikost kamene? Také bychom se neměli nijak držet u země při volbě velikosti kamene. Určitě, i s vyššími počátečními náklady, dopravíme do zahrady nějaké větší exempláře, které vytvoří kouzelné dominanty, počet je velmi individuální, pokud půjde o malou zahrádku před vchodem domu, bude stačit jeden velký krasavec, který bude stát opravdu za to. Na větší ploše to mohou být kameny 3, 5.... Více by mohlo spíš uškodit. Velké kameny se menšími jen doplní.
3, kombinace materiálů? Hlavní typ kamene je vyřešen, krásně sjednotí a prostoupí zahradní prostor. A teď k vedlejšímu typu. Obvykle je těžké získat od jednoho druhu kamene, pěkné velké kusy, střední velikost a pěkný štěrk. Výplňový materiál se proto dá řešit volbou jiného kamene. Např. do břidlicové nízké skalky se použije štěrk spilitu, který má stejnou barvu. Vytvářet se ale mohou i velmi zajímavé a efektní kontrasty, kdy k černým a nebo tmavým kamenům vybereme světlou mramorovou drť, nebo kdy pokryv vytvoří jemnější kačírek. S kameny se dá doslova čarovat.
Dají se rozmístit do trávníku, velmi pěkně jsou štěrkové záhony s několika velkými kameny, vypadají mnohem lépe a přirozeněji, než uměle nakupená skalka na rovině. Kameny lze umístit i na zpevněnou dlážděnou plochu, kde vyniknou zejména kusy netradičních tvarů nebo barev. Rovnou plochu opticky rozbijí a zpohlední. Velmi dobře působí i štěrkový záhon v těsné blízkosti zahradního jezírka, kdy štěrk může pozvolna sestupovat do vody. Také různé prvky japonských zahrad jsou s vodou a kamenem neodmyslitelně spjaty.
Pamatujme, že kámen většinou nevypadá dobře v kůře v horším případě pak v barvených štěpcích.
K samotnému technickému řešení ......... kámen by měl vždy, vyjma zpevněných ploch, kde to jde technicky obtížněji, zapuštěn v zemi. Pouhé posazení kamene na terén, nevypadá dobře, zejména, pokud se jedná o kámen větší. Určitě alespoň ¼ kamene by měla být zapuštěna do země. Výsledek je mnohem přirozenější a kámen nepůsobí dojmem, že právě odněkud přistál.