KEŘÍČKOVÁ RAJČATA
Tvoří samostatnou poměrně rozsáhlou skupinu odrůd, které se vyznačují především odlišným babitem i způsobem pěstování než je tomu u odrůd tyčkových.keříčková, nebo-li determinantní rajčata v souladu se svým charakterem růstu nepotřebují oporu, takže u nich odpadá vyvazování. Nevyštipují se, protože hlavní stonek i další větve vyrůstají v paždí listů a ukončují růst zpravidla po 2-3 květenstvích.
Určitou nevýhodou u keříčkových odrůd je že za deštivého počasí dochází k zašpinění plodů a při déle trvajícím vlhkém počasí také snáze zahnívají.
Vzájemná vzdálenost při výsadbě se řídí u keříčkových rajčat v první řadě vzrůstností jednotlivých odrůd. Svou roli hrají i půdní poměry. Obecně se ale vysazují do sponu 40x40 až 50x50 cm. Rajče patří mezi teplomilné rostliny a vyžaduje proto slunné polohy na záhřevných hlinitopísčitých půdách. Na předplodinu nejsou rajčata náročná. Při výběru pozemku bychom se ale měli vyvarovat zařazení po všech lilkovitých rostlinách, tedy po bramborách, paprikách, lilku a především opakovaně po rajčatech. Rajčata výborně snášejí hnojení statkovými hnojivy, proto je zařazujeme do 1. tratě. Pro optimální vývoj mladých rostlin je důležitý obsah fosforu v půdě. Jeho zásoba by měla být dostatečná po zapravení základního hnojení na podzim nebo i na jaře při jarním zpracování půdy. Dusíkaté hnojení je vhodné rozdělit na dvě aplikace, první při základním hnojení na jaře a druhou v době počátku tvorby prvních plodů o velikosti asi 2 cm. Velikost plodů příznivě ovlivňuje zásoba draslíku v půdě.
Mezi zahrádkáři a drobnými pěstiteli výrazně převažuje pěstování tyčkových odrůd nad keříčkovými, přestože v posledních letech se tato skupina stále více dostává do popředí vzhledem k celé řadě vynikajících nových odrůd. Ty jsou určené především na výrobu kečupů, Štávy, ale i pro přímý konzum. Skupina zahrnuje odrůdy oválné i kulaté. Mezi nejvýznamnější kulaté patří:
Tereza F1 – velmi raný hybrid s pevnými plody velmi odolnými praskání a vhodné pro delší přepravu. Vyznačuje se velmi rychlou dynamikou zrání, a proto je určen pro nejrannější sklizně na přímý konzum. Při dobré agrotechnice (závlaha, výživa apod.) poskytuje mimořádné výnosy. Je vhodný i do chladnějších podmínek.
Diana – velmi raná odrůda s krátkými větvemi pro těžší a vlhčí půdy. Plody jsou menší, kulovité, vyrovnané ve tvaru a velikosti, středně pevné. Jsou určeny pro samozásobení nebo pro přímý prodej na trhu. Vyniká v horší řepařské nebo lepší bramborářské oblasti.Disponuje vysokým stupněm odolnosti vůči plísni bramborové.
Karla – středně raná odrůda , vytváří velmi kompaktní keř. Karla je určená pro balkóny, pařeniště, malé zahrádky apod. Plody jsou ploše kulovité, velmi pevné s vynikající intenzívně červenou barvou dužniny. Je vhodná i na výrobu domácích kečupů a protlaků
Pavlína – středně raná odrůda mohutnějšího vzrůstu pro lehčí půdy kukuřičné i řepařské oblasti. Plody jsou kulovité, velmi pevné, sladké. Po sběru plodů probírkou hned po zčervenání je možné skladování 2-3 týdny. Plody jsou určeny pro přímý konzum i konzervárenské zpracování, je vhodná i pro mechanizovanou sklizeń
Oranže – nová odrůda netradiční oranžové barvy plodů s vysokým obsahem vitamínů.Zbarvením i dietetickými vlastnostmi je přitažlivá a současně vhodná pro děti na přímý konzum. Zralosti je raná až středně raná, na půdu nenáročná. Plody jsou ploše kulovité, středně velké, sladké.
Odrůdy s oválnými plody byly vyšlechtěny především pro jednorázovou sklizeň a konzervárenské zpracování. Protože plody vydrží zralé na rostlině až 3 týdny aniž by výrazně změkly, jsou výborné pro sklizeň v dlouhých intervalech. Sklízí-li se pravidelně v týdenních intervalech, jsou vhodné do obchodní sítě i krátkodobé skladování.
Denár – velmi výnosná pozdní odrůda.Vytváří hranaté až hruškovité plody větší velikosti se špičkou a vysokou výtěžností š´távy. Je vhodná pro ruční i mechanizovanou sklizeń především do lehčích půd s nedostatkem vody,kam ji předurčuje mohutnější vzrůst keře a kořenového systému. Plody jsou pevné a výborně drží na vijanech.
Orbit – odrůda středně pozdního typu s pevnými, oválnými plody a polovzpřímeným keřem. Vyniká stálými vysokými výnosy i v méně příznivých pěstebních podmínkách a značnou odolností k listovým chorobám. Je vynikající surovinou pro výrobu protlaků, kečupů a pro konzervaci celých plodů.
Venus – třešňová odrůda s bohatými hrozny drobných žlutých plodů příjemné, lahodné chuti. Odrůda je raná a nenáročná na půdu.Odrůda se hodí i pro pěstování v nádobách.