KVĚTINY K SUŠENÍ - JAK JE USUŠIT SPRÁVNĚ ?
V říjnu většinou sklízíme poslední květy našich letniček určených k sušení. Tato skupina květin je poměrně velká, ale samozřejmě sušit můžeme i některé trvalky a traviny. Mnoho zajímavého materiálu se dá najít nejen na zahradě, ale také ve volné přírodě. Pěkné listy, stvoly, větévky a květenství není nouze, stačí se jen koukat kolem sebe.
Pokud je aranžování váš koníček a práce se suchým materiálem vás baví je velmi důležité aby materiál se kterým pracujeme byl usušen opravdu kvalitně. Nic nezamrzí tak, jako plesnivé svazky smilků nebo květy které se při doteku rozpadají. Sušení a uchovávání květin a rostlinného materiálu není věda ale některé zásady se musí zcela dodržovat.
Vždy platí, že nejlepší čas pro trhání květin určených k sušení je časné suché ráno. V případě posledních podzimních sklizní to pak platí dvojnásob. Trháme pouze květy ve výborném stavu. U všech květů platí, že je sklízíme víc zavité než si myslíme že požadujeme. Při sušení se vždy ještě více otevřou. Nejen pro barevné květy, ale pro jakýkoliv materiál platí, že musí být při sklizní suchý, nikdy nesvazkujeme pokud jsou rostliny mokré či vlhké.
Poslední sklizeň květin je spojená i s likvidací rostlin. U druhů jako jsou laskavce, suchokvět nebo amobium najdeme na rostlině vedle nakvetlých květů i spoustu poupat. Ostříhejte a nasvazkujte i je. Určitě najdou své využití, někdy se i poupata více hodí než otevřené květy a jistě škoda, aby skončily na kompostu.
Květiny sušíme zásadně zavěšené svázané do řídkých svazků v temné místnosti s možností proudění vzduchu. Tyto podmínky jsou naprosto nutné, protože na světle mohou některé květy ztratit svou barvu a pokud je omezen i přístup vzduchu svazky rády začnou zahnívat. Ze stonků je vhodné odstranit všechny lístky a svazky stáhnout nejlépe gumičkou. Stonky se při sušení velmi ztenčí a ze špatně utaženého svazku by mohly květy vypadat. Pokud v létě sušíte např v kůlně nebo ve stodole, pak květy z poslední sklizně musí nutně přijít jinam. Nejlépe na suchou půdu nebo např. Na chodbu. Venku silně reagují na vlhkost okolního prostředí a pokud déle prší, tak nemají šanci uschnout. Mnohonásobně se zvyšuje i šance na plesnivění.
Poté co květiny důkladně uschnou, skladujeme je v suché místnosti bud zavěšené nebo zabalené v papírech v krabicích. Vrstva květin by nikdy neměla být příliš vysoká, aby se usušené stonky zbytečně nelámaly a nemačkaly. Pokud se však chystáme s květy pracovat, vyplatí se, umístit je alespoň na 12 hod na balkon, či ven, aby lehce zvlhly a příliš se při manipulaci nedrolili.
Aby sušeným květinám dlouho vydržela jejich přírodní barva, nebudeme vazby umísťovat na příliš slunné místo.
Na podzim nezapomeneme ani na sušení zajímavých travin, větviček s pěkně barevnými listy a květenství keřů. Mezi TOP materiály patří např. květy hortenzií. Drží tvar, nerozpadávají se a jsou velmi krásné. Využít se dají květenství všech druhů hortenzií. Na podzim květy ostříhejte a dosušte rozvěšené jednotlivě. Jsou skvělé do podzimních věnců a vánočních svícnů. Pěkně vypadají i nastříkané zlatým sprejem.
Lisování
Pokud si chcete zpříjemnit zimní večery lepením květinových obrázku, bude třeba některé květy dobře vylisovat. Pro lisování se hodí plošší květy, traviny a hezké lístky. Sušíme dobře zatížené, nejlépe ve velké knize mezi novinovým papírem, který ochrání i listy knihy před poškozením rostlinným barvivem. Sušíme raději jednotlivě a dáme pozor aby se rostlinný materiál nepřekrýval, nejen že se nevylisuje dobře, ale snadno se slepí k sobě. Rostliny se suší v závislosti na tloušťce dva až čtyři týdny.
Sušení v silikagelu
Silikagel koupíte v zahradnických potřebách nebo ve větších centrech. Za sucha připomíná malé bílé krystalky. Rostliny se suší zasypané v krystalcích. Tato látka má velkou jímavou schopnost a veškerou vodu obsazenou v zeleném materiálu doslova vytáhne. Postupně, jak silikagel vsakuje vlhkost, mění svou barvu do růžova. Krystalky můžete používat opakovaně, ale musíte je po každém použití usušit v teplé troubě a skladovat ve vzduchotěsné nádobě. Rostliny usušené v silikagelu zachovávají tvar i barvu. Nejlépe se v něm suší růže, zvonky, gerbery, dračík a máky.
Květy se suší v nádobě, kdy na dně leží vrstva krystalků, poté vkládáme květy a malou lopatkou nebo lžicí je důkladně prosypáváme silikagelem, tak aby se dostal všude, i mezi jednotlivé okvětní plátky.
Květy se celé zasypou a nádoba se zavře. Sušení je rychlé, trvá 2-3 dny. Nenecháváme květy déle, nebo přeschnou a lámou se. Středy květů schnou někdy pomaleji. Nechte tedy silikagel pouze ve středu a počkáme dokud i ten nedoschne.
Květy po uschnutí potřebují ještě další péči. Nejprve přijde na řadu lepidlo. Někdy se přeci jen stane, že se pár plátků odlomí, takže je budeme muset nalepit znovu. Někdo doporučuje preventivně slepit místo kde se okvětní plátky napojují ke kalichu.
Dalším opatřením je parafinování. Tento krok není úplně nutný ale dokáže květy dobře zpevnit. Vosk se rozpustí ve vodní lázni a malým štětečkem se na spodní část květu a plátků nanese vrstvička parafinu. Nakonec se květy přestříkají 2-3 vrstvami izolačního laku ve spreji