MACEŠKY A JEJICH POUŽITÍ
Jemné sametové květy a barvy všech možných odstínů a niancí – Ano, právě takové jsou macešky. Květy mohou být nejen neuvěřitelně barevné, výjimkou nejsou ani květy dvoubarevné, s očkem, s barevnými žilkami. S pozvolným přechodem barev, i s ostře ohraničenou kresbou. Květy se liší také velikostí, od velkokvětých až po záplavu drobných kvítek. Velkým hitem posledních let jsou tzv. miniviolky, které kvetou dokonce delší dobu, než velkokvěté typy.
Možné, ne každý ví, že macešky jsou dvouletkami a jako takové by se měly pěstovat. To znamená, že se prvním rokem vysejí a následně vysadí, ale teprve druhým rokem kvetou. K zažitému omylu, že maceška je trvalkou vede zejména ten fakt, že se sama snadno vysemeňuje a na místo, kam ji zasadíme se udrží samovýsevem po mnoho let. Nové rostliny a květy už ale nikdy nebudou tak krásné jako macešky původní. To platí zejména u velkokvětých macešek v čistých pastelových barvách, které jsou mnohdy hybridní /neboli F1 – první filiální generace/. To znamená, že se semeno z vybraných rodičovských rostlin musí každoročně vyrábět znovu. Pokud se dvě F1 macešky zkříží, jejich potomstvo už nikdy nedosáhne takových kvalit jako rodiče. Macešky se navíc mohou křížit mezi sebou nehledě na barvu - a z nich vzniklé potomstvo je pak barevně nejednotné. Proto pokud chcete mít na záhonku vždy je modré, zlaté nebo červené macešky, musíte si je každoročně koupit nebo doma předpěstovat.
A jak by vlastně takové správné předpěstování mělo vypadat:
Pěstování macešek
Výsev se provádí v červnu až červenci do pařeniště, truhlíků nebo na pečlivě připravený výsevný záhonek. Macešky velmi trpí při klíčení vlivem vysokých teplot, kdy navíc půda velmi rychle vysychá. Proto se vyplatí semínka jen slabounce zasypávat a po zalití výsevy zastiňovat. Výsevy nesmí zaschnout, proto je třeba dbát na pravidelnou zálivku. Jakmile semínka začnou klíčit, zatemnění se sejme, ale za slunného počasí se budou opět lehce zastiňovat. Po vyklíčení, především při výsevech v pařeništi, je nutné výsevy důkladně větrat, aby nedošlo k nadměrnému vytažení semenáčků. Husté výsevy se musí přepichovat. Na konečné stanoviště je vysazujeme na podzim nebo na jaře. Před holomrazy je chráníme lehkou nastýlkou, nejlépe z chvojí, kterou musíme včas na jeře odstranit, aby rostliny nevyhnily nebo se příliš nevytáhly. Následně se musí přihrnout a okopat.
Nároky na stanoviště:
Pěstují se na výsluní, snesou však i polostín. Půdy vyžadují kvalitní, humózní, spíše hlinité. Naprosto nevhodné jsou půdy suché a čerstvě vyhnojené chlévským hnojem. V půdě přemokřené nebo přehnojené dusíkem rostliny snadno vymrzají nebo vyhnívají.
Trochu specifičtější nároky mají miniviolky, které pro krásný růst a dlouhé kvetení, potřebují půdu bohatou na živiny, která udrží vláhu a stanoviště chráněné před úpalem. Určitou možností, která prodlouží kvetení miniviolek je i zastříhnutí trsů. Pokud odkvete hlavní vlna květů a rostliny začínají mírně zasychat, sestřihneme je na výšku 5-7 cm a pravidelně zaléváme. Violky obrazí a budou opět bohatě kvést. Oproti velkokvětým maceškám mají miniviolky ješte jednu nezanedbatelnou výhodu – jsou odolnější k vyšším teplotám a dají se pěstovat téměř po celé léto.
Použití macešek:
Celá skupina dvouletek, jejichž nejtypičtějším představitelem je právě maceška, jsou naprosto unikátní skupinou, na kterou by se nemělo při tvorbě zahrady nebo parku zapomínat. Tyto rostliny totiž vyplňují pomyslnou díru v kvetení v mezidobí po odkvětu cibulovin a před nástupem květu letniček a většiny trvalek. Doba jejich kvetení totiž spadá do období března-června, tedy do doby, kdy je o jiné květy nouze. Pokud tedy chcete mít záhonky stále rozkvetlé, bez pomoci dvouletek se neobejdete.
Velmi šikovným způsobem je výsadba macešek mezi cibuloviny. Jakmile cibuloviny odkvetou, Přijdou na řadu macešky. Pěkně se kombinují zejména s vyššími cibulovinami, kdy macešky samostatně tvoří spodní patro. Navíc záhonek nezůstane prázdný. Po odkvětu se odstraní stonek cibulovin, z části se mohou zredukovat i listy, cibuloviny se pak ponechají v klidu, aby mohly dokončit svůj vývoj. Vyndat je můžeme teprve společně s odkvetlými dvouletkami v červnu. Samozřejmě, můžeme je nechat i na záhoně a nevyndávat je vůbec.
Kromě rodinných zahrad se macešky mohou použít i pro osazování záhonů při parkových úpravách, jsou nedílnou součástí prvních výsadeb na hrobech, jako součást osázených nádob, mís, truhlíků, kde často kombinují s dalšími druhy např. sedmikráskami. Šlechtění v oblasti pěstování macešek jde stále dopředu a tak každým rokem přibývají nové odrůdy.