MELOUNY A JEJICH ÚSPĚŠNÉ PĚSTOVÁNÍ
Melouny se těší značné oblibě u všech věkových kategorií a pokusy o jejich pěstování v našich klimatických podmínkách rok od roku stoupají. Vzhledem k vysokým letním teplotám nemusí být jejich pěstování doménou pouze nejteplejších oblastí. Úspěšných pěstitelů, třeba i z Podkrkonoší, tak stále přibývá.
A především v loňském roce, ten, kdo vsadil na melouny, udělal dobře. Pro ty, kteří se přidají letos jistě několik praktických rad poslouží jako návod pro úspěšné vypěstování těchto zdravých plodů . Melouny totiž obsahují vitamín C, 3-5% cukrů a především vodu s nezaměnitelnými dietetickými a močopudnými účinky.
Především budeme vycházet ze skutečnosti, že melouny mají vegetační dobu 130-150 dní a podle toho zahájíme výsadbu.
V teplých oblastech se melouny vysévají v květnu přímo na stanoviště. Běžnější a také mnohem spolehlivější je výsadba předpěstovaných sazenic, které vypěstujeme z dubnových výsevů do sadbovačů, nebo rašelinových jiffů. Právě tento způsob výsevu se velmi vyplatí, protože mladé rostlinky vysazujeme i s jiffem a odpadá tak vytahování rostlin ze sadbovačů, kdy dochází k poškození jemných kořínků a rostlina často zastavuje růst. Melouny mají velká semena, která se vysévají po jednom.
Z předpěstované sadby získáme první sklizeň plodů až o 3 týdny dříve než z přímého výsevu.
Předpokládaná doba výsadby na stanoviště je v našich klimatických podmínkách od poloviny května do poloviny června. Před výsadbou je dobré sazenice otužovat. Abychom rostlinám zabezpečily co nejvíce tepla, osvědčuje se použití černé netkané folie. Její výhody spočívají ve schopnosti akumulace tepla, zabránění růstu plevelů a propustnost vody. Sazenice by měly růst v dobrém kompostu, nebo organické hmotě s vysokou zásobou živin. Stanoviště volíme na slunci, chráněné proti průvanu a větru. Vyplatí se i vysetí tak zvaných kulisových plodin jakými jsou například kukuřice nebo proso. V průběhu vegetace nezapomeneme na přihnojování , kdy se osvědčují plná hnojiva pro plodovou zeleninu nejen ke kořenům, ale i na list.
Melouny vytváří mohutnější rostliny, váha plodů v našich podmínkách však nedosahuje hmotnosi plodů z dovozu, přesto však výpěstky kolem 5ti kg nejsou vyjímkou. Musíme tedy počítat se sponem výsadby 80x 150-200cm. Plody začínáme sklízet koncem srpna a během září. Spolehlivou známkou sklizňové zralosti je dutý zvuk při poklepu na plody, nepřibírá na váze a stopka zasychá. Melouny vzhledem k tuhé slupce se dají skladovat 2-3měsíce po sklizni.
Doporučené odrůdy:
Ruber – raná odrůda s menšími tmavozelenými plody s úzkými černými proužky. Plod má elipsovitý tvar a tenčí slupku. Dužnina je sladká, tmavočervená. Semena jsou malá, hnědá se skvrnami. Má dobrý zdravotní stav. Při pěstování vyžaduje dostatečnou závlahu.
Lajko F1 velmi raná odrůda hybridního melounu, která snáší i chladnější podmínky za předpokladu pěstování ve foliovém tunelu. Plody jsou mramorované, dorůstají do hmotnosti 3-5kg. Dužnina je jasně červená, velmi šťavnatá.
Sugar Baby ranější odrůda se sytě zelenou slupkou a tmavě červenou dužninou. Vyznačuje se velmi lahodnou chutí a mimořádnou šťavnatostí.
Crimson Sweet – oblíbená raná odrůda s oválnými plody. Plod je světlezelený s tmavými pruhy. Dužnina je zářivě červená, sladká. Hmotnost plodů může dosáhnout až 10 kg. Odrůda je teplomilná, vhodnější do jižních oblastí.
Rady:
1. Melouny jsou velmi náročné na teplo, citlivé na kolísání teplot a déle trvající větry a deště. Pokud máme možnost vyplatí se pro jejich pěstování alespoň v počátku využít foliové tunely, kryty či pařeniště.
2. Melouny v průběhu vegetace vyžadují dostatek vody, osvědčuje se zálivka vodou dešťovou, vlažnou.
3. Pokud budeme vybírat, volíme raději hybridní odrůdy, nasazují dříve plody a jsou úrodnější.
4. Pozor na záměnu – meloun s červenou dužninou je meloun vodní, meloun cukrový má dužninu žlutou, na pěstování, půdní i klimatické podmínky je mnohem náročnější než meloun vodní.
Foto autorka textu